کمک ویژه مالیاتی به شرکت‌هایی که امسال وارد بورس می‌شوند به تایید مقام معظم رهبری رسیده است.

به گزارش  سنا، بازار سرمایه در ماه‌های اخیر یکی از پررونق‌ترین ایام تاریخ خود را می‌گذراند و علاوه بر حضور تعداد بیشتری از مردم و فعالان اقتصادی در آن، شرکت‌های زیادی نیز تمایل پیدا کرده‌اند با عرضه بخشی از سهام خود در این بازار، بتوانند سرمایه و نقدینگی مناسبی را جمع‌آوری کنند.

در این راستا، دولت هم تصمیماتی برای افزایش کارآیی این بازار انجام داده و به گفته برخی مسئولان اجرایی و کارشناسان فعال در این حوزه، قرار است حدود 30 هزار میلیارد تومان واگذاری شرکت‌های دولتی، برای تامین مالی بودجه از راهکار عرضه سهام‌شان صورت بگیرد. اما با اینکه بسیاری از بنگاه‌‌های اقتصادی به دلیل شرایط خوب بازار سرمایه، تمایل زیادی دارند برای ورود به بورس پذیرش بگیرند، به سبب برخی شایعات یا رویه‌های نادرست، برخی از این بنگاه‌‌ها که حتی شرایط مالیاتی شفاف و روشنی هم داشته‌اند نگران بودند اگر وارد بازار سرمایه شوند، زمینه و بهانه‌‌ای پیدا شود تا پرونده مالیاتی و اقدامات سنوات گذشته آنها مورد کالبدشکافی مجدد قرار گیرد.

بنابراین، این موضوع از طریق وزیر اقتصاد در دولت مطرح و به دلیل جوانب مختلف آن، به شورای عالی هماهنگی اقتصادی راه پیدا کرد. طی روزهای اخیر نیز رئیس‌جمهور در نامه‌ای به فرهاد دژپسند با ابلاغ این مصوبه شورای مذکور که در جلسه شماره 50 شورا مورخ 3 خرداد به تصویب رسیده، خبر داد که این موضوع به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است. بر این اساس، ورود سازمان امور مالیاتی به پرونده‌‌های سال‌‌های ماقبل 1398 تمامی شرکت‌‌هایی که در سال جاری در بورس پذیرش می‌‌شوند ممنوع شده و سازمان امور مالیاتی متعرض حساب‌های سنوات گذشته آنها نخواهد شد لذا این شرکت‌ها فقط بابت صورت مالی سال 1398 خود مالیات خواهند پرداخت. همچنین مقرر شده این شرکت‌ها موظف باشند حداقل 25 درصد سهام شرکت خود را به صورت شناور در بازار سرمایه عرضه کنند و وزارت اقتصاد نیز موظف است گزارش اقدامات و پیشرفت کار خود را هر 3 ماه یکبار به دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه کند.