مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: بر اساس اطلاعات موجود تنها ۶۰ تا ۸۰ درصد زنان و مردان مراجعه‌کننده به گرمخانه‌های شهرداری تهران اعتیاددارند و مابقی آن‌ها تنها به علت بی‌سرپناهی به آنجا مراجعه می‌کنند. این در حالی است که پایش سلامتی هم در گرمخانه‌ها صورت نمی‌گیرد و اطلاعات فقط بر اساس خوداظهاری‌هاست.

 اعتیاد60 درصد از زنان و 80 درصد مردان ساکن گرمخانه‌ها

به گزارش ایلنا، مالک حسینی بابیان اینکه امسال در گرمخانه‌ها کرونای فراگیر نداشتیم، گفت: امسال با یک برنامه‌ریزی مناسب ازنظر بهداشتی کرونا کنترل شد. بعد از شیوع کرونا در گرمخانه‌ها ماسک توزیع شد و روزانه ۳ مرتبه سطوح ضدعفونی می‌شود. حسینی بابیان اینکه همه زنان و مردان مراجعه‌کننده به گرمخانه اعتیاد ندارند، عنوان کرد: ۶۰ درصد از زنان و حدود ۸۰ درصد مردان مراجعه‌کننده به گرمخانه‌ها  اعتیاددارند. او تعداد گرمخانه‌های تهران را ۲۰ باب عنوان کرد و گفت:  از این میزان ۴ باب برای زنان و ۱۶باب برای مردان است. طی ۲سال گذشته به‌هیچ‌عنوان با مشکل کمبود فضا مواجه نبودیم و ۲۰درصد ظرفیت خالی نیز داشتیم.

گرمخانه‌های شبانه روی با سه وعده‌غذا در تهران

حسینی درباره برنامه پایش بیماری در گرمخانه‌ها گفت: امکان پایش در گرمخانه‌ها وجود ندارد، پرونده‌های مددکاری براساس خوداظهاری آن‌ها تنظیم می‌شود. اگر موردی مشاهده شود و یا در اظهارات مشخص شود بیماری خاصی وجود دارد از اورژانس کمک می‌خواهیم و یا به پزشکان گرمخانه که به‌صورت دوره‌ای با مراکز کارمی کنند، ارجاع می‌دهیم.

او از اجرای طرح پایش سلامت زنان در مرکز شوش خبر داد و گفت: این ساختمان مشترکا کاربری مددسرا و مرکزجامع کاهش آسیب زنان را دارد و بعضاً در این مرکز پایش سلامت انجام می‌شود. اما مسئله این است که امکان اجرای مستمر این پایش وجود ندارد و مراجع حضور مداوم در گرمخانه‌ها ندارند. مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: در اداره گرمخانه‌ها شعار این است که کسی در تهران از بی‌سرپناهی درمعرض خطر جانی قرار نگیرد، چه از حیث سرما و چه از حیث تغذیه و مسائلی ازاین‌دست. یعنی درواقع کسی را نداشتن و بدون پشتوانه بودن را در تهران احساس نکند. در حال حاضر نیز هر فردی داوطلب حضور در گرمخانه‌ها باشد بدون محدودیت می‌تواند در آنجا بماند، گرمخانه‌ها شبانه‌روزی شده است و سه وعده خدمات تغذیه‌ای و پوشاک ارائه می‌شود.

بسیاری از زنان به دلیل بی‌خانمانی  به گرمخانه می‌آیند

او همچنین از اجرای طرح بهداشت و درمان در غالب کمک خیرین خبرداد و گفت: مشکلات دهان و دندان یکی از مشکلات زنان معتاد است. با توجه به اینکه زیبایی برای زنان مهم است، شهرداری تهران از طریق خیرین کارهای درمانی آن‌ها را پیگیری می‌کند.

حسینی او درباره مشاهداتش از احوالات مراجعه‌کنندگان به گرمخانه‌ها توضیح داد: بیش از ۴۰ درصد زنانی که در گرمخانه‌ها حضور دارند اصلاً اعتیاد ندارند و خیلی از آن‌ها انسان‌های شریفی هستند که بی‌سرپناه مانده‌اند. به‌طور مثال اگر کسی خانواده نداشته باشد و یا فرض بر این باشد که با همسرش مشکلی پیدا کند و اصالتاً تهرانی نباشد این فرد اگر شب بیرون بماند، بی‌خانمان تلقی می‌شود. این فرد یک‌شب بدون سرپناه بماند با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شود. ما ازاین‌دست افراد، تعداد قابل‌ملاحظه‌ای داریم کسانی که آبرودار هستند و بنا بر جبر زمانه بی‌خانمان شدند. لذا این‌گونه تصور نکنیم افرادی که وارد گرمخانه‌ها می‌شوند بزهکار هستند.