اجرای توافق امنیتی با ایران به مراحل نهایی رسیده است

مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که اجرای توافقنامه امنیتی میان این کشور با ایران در مراحل نهایی است و منطقه مرزی با ایران از گروه های مسلح تخلیه شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از «رووداو»، الاعرجی در سفر روز  یکشنبه خود به شهر سلیمانیه در یک کنفرانس خبری گفت که سفر وی و دیدارش با بافل طالبانی، دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان در راستای تقویت روابط و پیگیری توافق امنیتی میان عراق و ایران است.

وی خاطرنشان کرد: پیشرفت بالایی در این توافقنامه که اجرای آن مورد تأیید همه طرف هاست، صورت گرفته است.

مشاور امنیت ملی عراق تاکید کرد: ما در حال اجرای آخرین مراحل این توافقنامه هستیم و همکاری بالایی از سوی تمامی برادران در اقلیم کردستان و همچنین در سلیمانیه و نیز از سوی تمامی دستگاه های امنیتی و احزاب سیاسی وجود دارد.

وی اظهار داشت: پیگیری هایی از جانب نخست وزیر عراق در این پرونده برای حفاظت از امنیت کشور و عدم نقض حاکمیت و عدم اجازه به هر نهاد مسلح برای استفاده از خاک عراق وجود دارد.

الاعرجی ادامه داد: مفاد مهم اجرا شده از توافق امنیتی با ایران، تخلیه منطقه مرزی از هرگونه گروه های مسلح در طول مرز با ایران و انتقال آنان به مناطق دیگر و نیز خلع سلاح آنان است. وی افزود: ما اکنون در صدد اجرای سایر مفاد این توافقنامه هستیم که منجر به ثبات کامل خواهد شد.

الاعرجی درخصوص امکان امضای توافقنامه ای مشابه با ترکیه نیز گفت: عراق به دنبال پایان دادن به این پرونده مهم و حساس با ترکیه است، چراکه این کشور یک همسایه بزرگ مانند ایران است و عراق به دنبال جلوگیری از فعالیت هرگونه گروه مسلح و توقف اقدامات نظامی است که از خاک خود انجام می شود.

وی تاکید کرد: تلاش هایی از سوی تمام طرف ها برای دستیابی به یک فرمول تفاهم در پایان دادن کامل به این پرونده وجود دارد.

در اواخر اوت، بغداد و تهران، توافقنامه ای امنیتی درباره برچیده شدن اردوگاه های کردهای مخالف ایران در اقلیم کردستان از مرزهای ایران در شمال عراق امضا کردند.

براساس این توافقنامه، تهران عملیات نظامی خود در مرزهای عراق را متوقف می کند و در مقابل بغداد نیز گروه های مخالف ایران را از مرزهای این کشور دور می کند و افراد تحت تعقیب را به ایران تحویل می دهد.