رئیس دولت سیزدهم خطاب به مسئولان کشور گفت: حتماً دنبال این باشید که با مردم بی‌واسطه صحبت کنید. در جلسات هم حاضر شوید، اما با مردم ارتباط نزدیک داشته باشید.

به گزارش ایلنا، ابراهیم رئیسی در هجدهمین جشنواره شهید رجایی با بیان اینکه همه کسانی که امروز برای پیشرفت کشور و امیدآفرینی تلاش می‌کنند شایسته تقدیر هستند، اظهار کرد: ما در گام دولت انقلاب اسلامی الزام انکارناپذیر به تحول در نظام اداری کشور داریم. نظام اداری در تحقق اهداف بسیار نقش‌آفرین است. این نظام باید چابک و امیدآفرین باشد و در تداوم نظام انقلابی قرار گیرد.

وی افزود: سازمان اداری کشور تقویت ایمان، مردم‌پایه بودن، عدالت‌پایه بودن و افزایش بهره‌وری را در خود داشته باشد. وظیفه همه مسئولان و کارمندان آن است که نظام اداری ما را متناسب با نظام انقلابی کنند.

وی یادآور شد: در بسیاری ادارات امکان دستیابی به نتیجه با کم‌کردن فرآیندهای مختلفی که کندی کار را افزایش می‌دهد، وجود دارد. همه دستگاه‌های کشور یکبار تمامی این فرآیندهای موجود اداری را بررسی کنند و ببینند چطور می‌توان با کم‌کردن و کوتاه‌کردن مسیرهای گردش کار اداری به چابک‌سازی دستگاه و نظام اداری 

کمک کنند.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: توجه به موضوعاتی مثل اینکه ضروری است نظام اداری اصلاح شود و اینکه دشمن می‌خواهد نظام اداری اصلاح نشود تا مردم از آن شاکی و ناراضی باشند، کمک می‌کند مسئول یک سازمان به سمت چابک‌سازی دستگاه مربوطه خود حرکت کند.

رئیسی تأکید کرد: مسئولان و مدیران تا زمان پیگیری انجام یک امر، کار خود را ادامه دهند و خسته نشوند. تا زمانی که تحقق عملی یک امر را پیگیری نکردند، انجام آن امر را تحقق‌یافته تلقی نکنند. فرآیندهای کار اداری نیاز به بازنگری دارد یک کاری چهارشنبه باید انجام می‌شده و به شنبه می‌کشد، همان چهارشنبه بمانید و کار را تمام کنید.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در برخی ادارات تا نیمی از معاونت‌ها و در برخی دیگر یک‌سوم معاونت‌ها خالی مانده است. یعنی بدون اینکه کاری تعریف شود برای آن معاونت تعریف کرده‌اند. درست نیست که برای افراد جا تعیین کنیم ،نه برای کار. بگوییم فلانی شأنش کمتر از معاونت نیست و برایش معاونت تعریف شود، این جای تعجب دارد.

رئیسی گفت: احترام به مردم در نظام اداری حتماً لازم و ضروری است، اینکه نیروی اداری پیش پای مردم بلند شود جلوه‌ای از توجه و احترام به مردم است ،اما احترام به مردم فقط پیش پای‌شان بلند شدن نیست، راه‌ انداختن کارشان در کوتاهترین زمان و باسرعت است.

وی افزود: گاهی کسی می‌خواهد به یک دستگاهی رجوع کند تا کارش انجام شود، به آشنای خودش می‌گوید زنگ بزن می‌خواهم برای انجام کارم پیش او بروم. برای چه باید تماس گرفت؟ اگر نظام اداری ما کارها را بدون پارتی‌بازی، تبعیض و ارتباطات ناسالم انجام دهد نیازی به این کارها نیست.

رئیس دولت سیزدهم تصریح کرد: آن کسی که شماره ندارد چه کسی را ببیند؟ آن کسی آشنا ندارد چه کند؟ در دادگستری که بودم می‌گفتم آن کسی که از روستا می‌آید و نه پول دارد وکیل بگیرد و نه زبان حقوقی را می‌شناسد یا رفیق و آشنا ندارد، چه کند؟ ما در برابر او مسئول هستیم، او باید مراجعه کند، حقش را بگیرد و دچار لکنت زبان هم نشود.