سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود، گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون دسترسی به فیلم‌ها و کارت‌های حافظه، اقداماتش را انجام می‌دهد.

به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، درباره توافق ایران و آژانس عنوان کرد: مراودات ایران و آژانس معمول و فنی است و مادامی که جنبه‌های غیرسیاسی و غیرتبعیض‌آمیز آژانس با ایران حفظ شود، ایران در پرتو آن، روابط خود را با جدیت پیگیری می‌کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: سفر گروسی به ایران پیش از برگزاری نشست شورای حکام در چارچوب برخی از مسائل فیمابین بود که با تفوق رویکرد فنی آژانس صورت گرفت و رایزنی‌های خوبی انجام شد. این موضوعات، مسائل جدیدی نبوده و نیست و در بستر همکاری‌های فیمابین در حال انجام بود و این گفت و گوها به خاطر نشست شورای حکام انجام شد.  وی سفر گروسی به تهران را موفق ارزیابی کرد و گفت: قرار شد همکاری‌های ایران و آژانس در چارچوب همکاری‌های فنی و بدون مداخله دیگران ادامه یابد. این دیپلمات ارشد با بیان اینکه محمد اسلامی در آینده در راس هیاتی برای حضور در اجلاس عمومی آژانس به وین سفر می‌کند، اظهار داشت: همچنین توافق شد گروسی سفرهایش به تهران را به صورت منظم‌تری انجام دهد. وی اضافه کرد: قرار شد گروسی بعد از نشست شورای حکام به تهران سفر کند تا موضوعات دیگر که در دستورکار است، مورد بررسی قرار گیرد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه مفاهمه میان طرفین وجود دارد و دو طرف با حسن نیت این کار را جلو می‌برند، تصریح کرد: اگر کسانی بخواهند همکاری مبتنی بر فهم فنی را با اغراض سیاسی آلوده کنند، پاسخ ایران، پاسخ درخوری خواهد بود. برخی شاید به دنبال قطعنامه بودند ولی این چیزی نیست که در چارچوب فنی بین ایران و آژانس انجام شده است.

 درباره واردات فایزر و مدرنا هیچ خط قرمزی نداریم

این دیپلمات ارشد درباره واردات واکسن‌های فایزر و مدرنا نیز گفت: ما در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشتیم و نداریم. مرجعیت صلاحیت‌دار و یگانه اینکه کدام واکسن وارد شود، وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت در مقاطعی مصحلت ندانسته و تصور این بوده که این منابع، قابل اعتماد نیستند و شرکت‌های وارداتی دارای ویژگی‌های واردات نبودند.

به گفته خطیب‌زاده، در یکی، دو ماه اخیر درخواست‌ها به صورت حداکثری و از مسیرهای مختلف در حال تایید شدن است که این امر باعث تسریع در واردات واکسن شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره به رسمیت شناختن طالبان خاطرنشان کرد: ایران جزو معدود کنشگرانی است که با همه طرف‌ها در افغانستان روابط خود را دارد؛ با برخی گفت‌وگوهای فراگیرتر و با برخی محدودتر، همواره سعی کردیم با این گروه‌ها گفت‌وگو کنیم. همانطور که می‌دانید دور اول گفت‌وگوهای فراگیر بین‌الافغانی در تهران برگزار شد و سعی کردیم همه گروه‌ها و نه فقط دولت و طالبان را در این گفت و گوها مشارکت دهیم.

 هیچ دولت اقلیتی نمی‌تواند در بلند مدت صلح و ثبات ایجاد کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه بارها تاکید کردیم مسیری که به برادرکشی در افغانستان منجر شود، مسیر درستی نیست، ابراز داشت: جنگ و خشونت راه حل نیست و کسی نمی‌تواند جنگ و  خشونت را جای گفت‌وگو قرار دهد. موکدا گفته‌ایم دولت فراگیر می‌تواند صلح و  اثبات ایجاد کند. هیچ دولت اقلیتی نمی‌تواند در بلند مدت مشارکت حداکثری، صلح و ثبات و آرامش ایجاد کند. خطیب زاده با تاکید بر اینکه خواست مردم افغانستان عدم مداخله خارجی در این کشور است، بیان کرد: مردم افغانستان حضور نیروهای خارجی در خاک‌شان را نمی‌پذیرند و طرف‌های مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را تسهیل کنند.  وی با بیان اینکه در وزارت امور خارجه بعد از این بحران تلاش کردیم به صورت جدی و متمرکز کارها را جلو ببریم، یادآور شد: اخیرا ستاد عالی افغانستان در وزارت امور خارجه ذیل نماینده ویژه شکل گرفته است. تلاش کردیم مردم افغانستان از دسترسی‌های ضروری و مراودات کنسولی ما محروم نشوند. این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: آنچه اراده قطعی ماست، تقویت روابط با مردم افغانستان و کمک به تحقق خواست و اراده مردم مظلوم اما سربلند و غیور افغانستان است.

 بر اساس عملکرد طالبان درباره درخواست آنها تصمیم‌گیری می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره دعوت از ایران توسط طالبان برای مراسم آغاز به کار دولت‌شان و احتمال به رسمیت شناختن طالبان عنوان کرد: زود است در این زمینه صحبت کنیم. باید تشکیل دولت آینده افغانستان را ببینیم و بعد در مورد موضوعات دیگر تصمیم می‌گیریم. براساس عملکرد طالبان، در خصوص درخواست و دعوت آنها تصمیم می‌گیریم.

خبرنگاری پرسید که آیا در سفر مصطفی الکاظمی به تهران، پیامی از سوی عربستان سعودی به ایران آورده شد که رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه پاسخ داد: چند دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان را در بغداد داشتیم. دولت عراق نقش بسیار موثری داشته است و از این به بعد، اگر این فرصت وجود داشته باشد، این نقش را تقدیر می‌کنیم.

 صداهای متعارض از پایتخت‌های کشورهای منطقه سازنده نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه صداهای مختلف و متعارضی که از پایتخت‌ها شنیده می‌شود، سازنده نیست، تصریح کرد: نفس این بیانیه‌ها نشان می‌دهد آنهایی که این بیانیه‌ها را کپی پیست می‌کنند، چقدر از تحولات منطقه و درک بدیهیات تحولات در منطقه به دور هستند. ایران به عنوان کشور مقتدر در منطقه درباره امنیت ملی و تمامیت ارضی خود هیچ مصالحه‌ای نمی‌کند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه مسیر گفت‌وگوهای منطقه‌ای برای امنیت درون‌زا، تنها مسیری است که این کشورها باید به آن پایبند باشند، خاطرنشان کرد: بهتر است این کشورها بر جنایات رژیم اشغالگر قدس علیه ملت فلسطین و خود این کشورها متمرکز شوند. این بیانیه‌ها حتی برای من نیز که باید به آن واکنش نشان دهم، ملال‌آور شده‌اند.  وی درباره میزان مطالبات ایران از عراق نیز اظهار داشت: این مطالبات در چند بخش است، پاسخ میزان تجمیع شده آن را از بانک مرکزی سوال کنید. اما این یکی از موضوعاتی است که به طور مستمر موضوع گفت‌ وگوهای ما با دوستان در عراق بوده است. به گفته این دیپلمات ارشد، بخشی از این بدهی‌ها، تأدیه شده ولی بخش عمده آن باقی مانده است. در این سفر در خصوص این‌ها گفت‌وگوهایی شد و درباره بخش‌های فنی و تکنیکی موضوع با هم جلساتی داشتند و پیشرفت‌هایی داشته ولی قابل قبول نبوده است. خطیب‌زاده اضافه کرد: این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و سفیر ما بعد از بازگشت به بغداد این موضوع را در دستورکار خواهد داشت.

 حسن نیت نباید یکطرفه باشد

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: حسن نیت نشان دادن یک اتوبان دوطرفه است و نمی‌تواند یکطرفه باشد. آنچه بین ایران و آژانس رخ داده، اگر توسط جهات دیگر تخریب شود، پاسخ ایران را در پی خواهد داشت.  خطیب‌زاده با بیان اینکه تصمیم ما درباره مذاکرات تغییر نکرده است، یادآور شد: گفت‌وگوهای وین از سر گرفته می‌شود. دولتی رفته و دولتی آمده است. دولت ضمن اینکه اعلام کرده گفت‌وگوهای وین را در تاریخ نزدیک از سر می‌گیرد ولی قطعا انتظار داریم طرف‌های دیگر وقتی به وین می‌آیند، با رویکردی واقع‌بینانه و واقعیات روی زمین به وین بیایند.

وی با تاکید بر اینکه ایران تعهدات فرابرجامی را نمی‌پذیرد و هیچ منفعت کمتر از برجام را هم برای مردم ایران متصور نیست، عنوان کرد: آمریکا باید بداند طرفی است که از برجام خارج، قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض، تحریم‌ها را اعمال کرد و جنگ اقتصادی روزانه را علیه ملت ایران ادامه می‌دهد و در میانه فراگیری کرونا، این مسیر را ادامه داد اما همه آنها به شکست منجر شد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، آمریکا باید بداند در جایگاه متهم قرار دارد و در عمل نشان دهد که در عمل، منش و اقدامات تجدیدنظر جدی کرده است اما فعلا ما نشانه‌ای از تغییر رویکرد از سوی آمریکا ندیده‌ایم.

روابط خود را محدود به چند کشور نخواهیم کرد

وی با بیان اینکه فکر می‌کنیم ایران به عنوان کشوری بسیار متمدن، تاریخی و پرتمدن در جایگاهی است که باید روابط بسیار خوبی با همه جهان داشته باشد، یادآور شد: به جز رژیم اشغالگر قدس روابط متوازن خود را با دنیا و هر طرفی که اصول منطقی را رعایت کند، داریم. اروپا هم جزو شرکای ما بوده و هستند و روابط خود را با این پهنه سبز ادامه خواهیم داد و روابط خود را محدود به چند کشور نخواهیم کرد. این دیپلمات ارشد درباره زمان سفر بازرسان آژانس هم بیان کرد: سفرهای دوجانبه بین آژانس و سازمان انرژی اتمی هم بازرسان و هم نمایندگان سازمان انرژی اتمی به صورت منظم انجام می‌شود. در تهران توافق شد این روابط در سطوح عالی تقویت شود و در اولین فرصت این سفرها انجام خواهد شد.  به گفته خطیب‌زاده درباره زمان سرویس دوربین‌ها طی روزهای آینده و براساس زمانبندی توافقات، این کار انجام می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای اروپایی نسبت به برنامه هسته‌ای غیرصلح آمیز رژیم صهیونیستی حساسیتی نشان نمی‌دهند؟ گفت: رژیم صهیونیستی به عنوان موجودیت نامشروعی که به قرارگاه ترور و تروریسم دولتی تبدیل شده، شرایط بسیار خطیری را برای منطقه و جهان رقم زده است.

وی افزود: این رژیم قانون‌گریز که به حقوق بین‌الملل پایبندی ندارد، بر روی صدها کلاهک هسته‌ای نشسته و برنامه فعال نظامی هسته‌ای دارد و به صورت ممتد پیوستن خود را به پیمان منع سلاح هسته‌ای و هرگونه رژیم بین‌المللی نظارتی که در این حوزه است، رد کرده، مقررات پادمان را نپذیرفته و به عنوان رژیم یاغی در نظام بین‌الملل و رژیم پادمان هسته‌ای شناخته می‌شود و آبرویی ندارد.

به گفته رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، متاسفانه استاندارد دوگانه و بسیار شرم‌آور برای غرب وجود دارد که نه تنها فشاری برای پیوستن و خلع سلاح این رژیم انجام نمی‌دهند، بلکه همه امکانات خود را در اختیار این رژیم نامشروع قرار می‌دهند که نظام بین‌الملل را نقض کند و تهدید دائم منطقه و جهان باشد. خطیب‌زاده با بیان اینکه طبیعی است ایران و کشورهای متحد و اسلامی و دوست پیگیر خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستند، اظهار داشت: این طرح بارها پیشنهاد شده است که آخرین بار توسط آمریکا به خاطر این رژیم، بایکوت شد. ما این مسیر را همچنان ادامه می‌دهیم، این رژیم هیچ جایگاهی ندارد که درباره کشورهای عضو ان‌پی‌تی و پایبند به مقررات صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای صحبت کند.

وی درباره اظهارات نخست‌وزیر ارمنستان درباره ساخت راه‌آهن بین ایران، ارمنستان و روسیه و همچنین روابط تهران و ایروان تصریح کرد: روابط با همسایگان اولویت‌ ایران است. در دولت سیزدهم این موضوع هم در مجلس و هم در مراسم تحلیف و بعدا هم توسط وزیر امور خارجه گفته شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما به صورت متوازن ولی با اولویت بالا با تمامی کشورهای همسایه روابط خود را بیش از پیش گسترش داده و می‌دهیم، خاطرنشان کرد: برای اینکه توسعه و ثبات منطقه‌ای با مشارکت همه کشورهای منطقه و با پیشرفت و توسعه همان کشورها حاصل شود،تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های طرفین استفاده شود. وی افزود: روابط با ارمنستان نیز به صورت ویژه در دستورکار است و با سایر کشورهای دیگر در همسایگی ایران این مسیر ادامه دارد و طی ۶ ماه آینده گزارش مبسوط آن به اطلاع خواهد رسید.