مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی توئیتری ضمن خبر دادن از گفت‌وگو پیرامون برجام با وزیر امور خارجه کشورمان، اظهار کرد که مذاکرات احیای برجام در وین پیشرفت خوبی داشته است.

جوزپ بورل در صفحه توئیترش نوشت: با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره برجام گفت‌وگو کردم. تیم‌های [مذاکره‌کننده] مستقر در وین، پیشرفت خوبی در هفته‌های اخیر داشته‌اند. همه طرف‌ها اکنون باید تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند تا بتوانیم مذاکرات را به نتیجه برسانیم و به اجرایی شدن کامل [توافق هسته‌ای] بازگردیم. برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مهم است که فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌اش را ادامه دهد.

در این گفت‌وگوی تلفنی، ظریف نیز ضمن تقدیر از تلاش‌های بورل و همکارانش در سرویس اقدام خارجی اتحادیه، از تداوم تروریسم اقتصادی آمریکا طی ۵ ماه گذشته و نقض ادامه‌دار تعهدات این کشور انتقاد کرد.

ظریف با بیان اینکه تداوم تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین امریکا به عنوان اهرم مذاکره توسط دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قابل قبول نیست، گفت: تغییر بنیادین این رویکرد به عنوان شرط لازم برای موفقیت گفت‌وگوها در وین، تصمیم سیاسی است که رئیس‌جمهور آمریکا باید اتخاذ کند.

گفت‌وگوی ظریف و بورل با یکدیگر در پی این مطرح می‌شود که در هفته‌های اخیر، مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته‌ای از طریق بازگشت دو جانبه تهران - واشنگتن به توافق هسته‌ای در وین برقرار بوده است و در دور اخیر خوش‌بینی‌هایی با توجه به موفق بودن مذاکرات و حل شدن بخش عمده مسائل اختلافی به میان آمده است.

در این مذاکرات روند لغو تحریم‌ها علیه ایران از سوی آمریکا و اقدامات ایران برای بازگردانی اقدامات جبرانی هسته‌ای به حالت اولیه، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرخارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت‌کننده در مذاکرات وین چهارشنبه‌شب پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی عنوان کرد: «الان می‌توانیم بگوییم به چارچوب توافق رسیده‌ایم و به ساختار توافق دست یافته‌ایم. متن اصلی توافق و ضمیمه‌ها همه مشخص شده، ولی مذاکرات درباره متن به پایان نرسیده و بسیاری از بندهای این توافق هنوز در حال مذاکره است.»