نخست وزیر موقت عراق دیروز تأکید کرد که آمریکا بر اساس تصمیم دولت عراق در این کشور حضور دارد و خروج نیروهای آمریکائی نیز تصمیم عراق است.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز،‌ «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق  دیروز- دوشنبه- در مراسم استقبال از «چانگ تاو»، سفیر چین در بغداد تأکید کرد که حضور آمریکا در عراق به تصمیم دولت عراق بوده و خروج نیروهای این کشور نیز به تصمیم دولت عراق است.

عبدالمهدی تأکید کرد که دولت هرگز اجازه نخواهد داد عراق به صحنه تسویه حساب­‌های بین‌المللی تبدیل شود.

وی با ابراز تشکر از رهبری چین و مواضع مثبت این کشور در قبال عراق در شورای امنیت سازمان ملل و دفاع از حقوق بغداد در محافل بین‌المللی تأکید کرد که آمریکا با عراق در جنگ علیه داعش سهیم بود  و ما نمی­‌خواهیم یک طرف درگیری در هر جنگی باشیم و هرگز نخواهیم پذیرفت که عراق صحنه تسویه حساب‌­های بین‌المللی شود.

نخست وزیر موقت عراق تأکید کرد: «آمریکا با تصمیم عراق در این کشور حضور داشته و خروج نیروهایش نیز به تصمیم دولت است. به نفع آمریکاست که دولت عراق قوی باشد اما عکس آن درست نیست.»

وی گفت: «چین شریک قوی و مهمی برای عراق است و توافق با چین موضوع مورد توجه افکار عمومی در عراق است و مردم اهمیت این موضوع را به طور واضح درک می­‌کنند و ما نیز برای عملی شدن آن تلاش خواهیم کرد و امیدواریم که چین نیز در مسائل بین‌المللی مرتبط با عراق از ما حمایت کند.

سفیر چین در بغداد مراتب تسلیت نخست وزیر چین را به نخست وزیر عراق در پی حمله تروریستی  آمریکا اعلام و بر حمایت پکن از بغداد تأکید کرد.

آغاز سازوکار اخراج نیروهای آمریکا از عراق

در همین راستا،‌ فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از آغاز سازوکار لازم برای اخراج نیروهای خارجی از جمله نظامیان آمریکا از این کشور خبر داد.

عبدالکریم خلف، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق دیروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: دولت عراق ساز و کاری را برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور آغاز کرده است، طوری که فعالیت نیروهای ائتلاف بین‌المللی به مشاوره، تجهیز و آموزش محدود شده و نیروهای مسلح آن از عراق خارج خواهند شد.

وی افزود: دولت عراق فعالیت زمینی و هوایی ائتلاف بین‌المللی را محدود کرده و به آنها اجازه فعالیت نمی‌دهد.

خلف ادامه داد: آمریکایی‌ها بدون اطلاع فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق عملیاتی انفرادی انجام دادند و حملات اخیر آمریکا «حماقتی» بود که نمی‌توان در مقابل آن سکوت کرد.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق همچنین تصریح کرد، قاسم سلیمانی، سردار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران میهمانی بود که نمی‌توان او را هدف قرار داد چراکه حضور او (در عراق) مربوط به خود این کشور است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به تحریم کردن عراق گفت: تهدید شدن عراق از سوی ترامپ صحیح نیست و دولت عراق از نظر اقتصادی با آمریکا همکاری خواهد کرد. چند کشور با اعمال تحریم‌ بر عراق مخالفت کرده‌اند.