«اصلاحات هنوز به بن‌بست نرسیده است. عدم تمایل اکثریت ملت ایران به تغییرات خشونت‌آمیز باعث می‌شود که اصلاحات هنوز توان این را داشته باشد تا به شرط انجام اصلاحات لازم در خود، مطرح باشد.»

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب صبح دیروز در بیست و هفتمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق؛ دلیل دیگر اینکه هنوز اصلاحات به پایان نرسیده است را تجربه کشور در طول سالیان گذشته به ویژه بعد از حوادث ۸۸ دانست و یادآور شد: حوادث بعد از 88 نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در شرایط سخت اگرچه دیر و با هزینه‌های غیرضروری، اما تصمیمات درستی اتخاذ کرده است؛ و با توجه به این تجربه، این امید ایجاد می‌شود که باز هم تصمیم درستی اتخاذ شود و راه برای اصلاحات بنیادین برای جامعه باز شود.

وی با طرح این پرسش که اگر سیاست‌ورزی ممکن است، آیا اصلاحات نیز ممکن است، گفت: اگرچه این موضوع روز به روز دشوارتر و تا حدودی ناممکن‌تر می‌شود، اما همچنان امکان آن وجود دارد؛ مادامی که اصلاح‌طلبان بتوانند به عنوان یک جریان سیاسی تشکیلات خود را داشته باشند و در انتخابات‌ها شرکت کنند و صلاحیت نامزدهای آنها تائید شود مستقل از اینکه مردم به آنها رأی بدهند یا خیر، برنامه‌های خود را برای برون رفت از مشکلات جامعه عرضه کنند، اصلاحات به لحاظ نظری ممکن است اما از نظر عملی با مشکلاتی مواجه است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: تا وقتی که نظام این فرصت را همچنان باقی گذاشته که بتوانیم سخن خود را مطرح کنیم، سیاست‌ورزی ممکن است. فضای مجازی نیز این امکان را خیلی گسترش داده است.

اصلاحات هنوز هم معتقد است که انتخابات موثرترین، مستقیم‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است اما با این وجود، شرکت در انتخابات و معرفی نامزد در انتخابات به هر قیمت، نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند آثار زیانباری به همراه داشته باشد

سلیقه ملت طالقانی و منتظری است یا مصباح و جنتی؟

تاجزاده ادامه داد: مردم علی‌الاصول همواره در میزانی که می‌توانستند، بهترین‌ها را انتخاب کردند و اگر انتخابات آزاد باشد، حتما بهترین‌ها را انتخاب خواهند کرد. امروز می‌بینیم عزیزترین چهره‌های زنده یا از میان ما رفته، چه کسانی هستند؛ سلیقه ملت همان‌ها هستند؛ ببینید سلیقه ملت ما طالقانی و منتظری و بهشتی است یا مصباح و یزدی و جنتی؟ به گفته این فعال سیاسی،‌ امروز برخی تلاش بی‌حاصلی می‌کنند و می‌خواهند بگویند که راه خروج از بن بست، این است که ملت ایران انتخاب‌هایشان را تغییر دهند؛ این در حالی است  که راه خروج از این بن‌بست، پذیرفتن رأی و حاکمیت ملت است؛ ملت ایران ملتی بزرگوار است که حاضر است خطاهای حکومت را ببخشد به شرط آنکه حکومت از حقوق و رأی و خواست و نظر اکثریت ملت تمکین کند.

در عرصه داخلی و خارجی،  راهی جز مذاکره نداریم

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه «ما راهی جز بازگشت به رأی ملت نداریم»، به تجربیات کشورهای تونس و مراکش در پذیرش نظر مردم خود اشاره و اظهار کرد: در عرصه‌های داخلی و خارجی محکوم به گفت‌وگو و مذاکره هستیم و راهی جز آن نداریم. اشتباه شاه در سال ۱۳۵۸ دادن آزادی به مردم نبود، بلکه اشتباه او دیر دادن آزادی بود؛ اگر همان آزادی را سال ۵۶ داده بود و به محض شنیدن اعتراضات مردمی، به آنها می‌گفت بیایید دولت و مجلس را تشکیل دهید؛ در این صورت دیگر به ما انتقاد نمی‌شد که چرا به دنبال اصلاحات نرفتید. وی در بخش‌هایی از صحبت‌های خود به ارائه‌ تحلیل‌هایی درباره شرایط امروز جامعه ایران پرداخت و با طرح این پرسش که آیا در ایران امروز سیاست‌ورزی ممکن است؟ گفت: دست کم تا زمانی که بتوانیم سخن و روایت خود را از مسائل و حوادث، مستقل از سخن رسمی حاکمیت عرضه کنیم و تشکیلات، تجمعات و رسانه‌های خود را داشته باشیم، امکان سیاست ورزی وجود دارد. این موضوع زمانی ناممکن می‌شود که مانند زمان شاه، بعد از کودتای ۲۸ مرداد عملا مخالف او به رسمیت شناخته نشد و هیچ کسی نمی‌توانست سخنی بر خلاف سخن شاه مطرح کند. تاج‌زاده گفت: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی هنوز در بین اقشاری از جامعه پایگاه دارد و اراده بقا و امکان خاموش کردن صداهای معترض را دارد، یک توهم است که کسانی فکر کنند می‌توانند در کوتاه مدت او را سرنگون کنند؛ اما در صورت عدم اجرای اصلاحات ساختاری روز به روز هزینه اداره کشور بالا می‌رود و بر خشم جامعه افزوده می‌شود.

مردم هرگز 88 را فراموش نکردند

تاج‌زاده ادامه داد: در سال ۸۸ بعد از آن اتفاقات بسیاری فکر می‌کردند انتخابات در ایران به پایان رسیده، اما در سال ۹۲ کسی که روایت رسمی جامعه را نمایندگی نمی‌کرد، رئیس‌جمهور شد و انتخابات به نوعی احیا شد و مردم دوباره آشتی کردند. در مجموع مردم در ۶ انتخابات به گونه‌ای عمل کردند که ۸۸ را هرگز فراموش نکردند اما آن را پشت‌سر گذاشتند و برای حرکت رو به آینده وارد عصر جدیدی شدند. وی در پاسخ به این پرسش که در چنین شرایطی آیا انتخابات ممکن است و می‌توان به آن دل بست و در آن مشارکت فعال کرد، با تاکید بر اینکه انتخابات نهاد بی بدیلی برای حاکمیت مردم در عرصه سرنوشت است، گفت: هنوز بشر هیچ نهادی را مهمتر از انتخابات برای حاکم کردن مردم بر سرنوشت کشورشان پیدا نکرده و به رغم تمام پیشرفت های دموکراتیک در کشورهای مختلف دنیا، همچنان چشم‌ها به سمت انتخابات‌ها است.

برخی تلاش بی‌حاصلی می‌کنند و می‌خواهند بگویند که راه خروج از بن‌بست، این است که ملت ایران انتخاب‌هایشان را تغییر دهند؛ در حالی که راه خروج از این بن‌بست، پذیرفتن رأی ملت است؛ ببینید سلیقه ملت طالقانی و منتظری و بهشتی است یا مصباح و یزدی و جنتی؟

اصلاحات هنوز به انتخابات  معتقد است، اما ...

این فعال سیاسی با اشاره به رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند ماه امسال، اظهار کرد: اصلاحات هنوز هم معتقد است که انتخابات موثرترین، مستقیم‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است اما با این وجود، شرکت در انتخابات و معرفی نامزد در انتخابات به هر قیمت، نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند آثار زیان باری به همراه داشته باشد. تاج‌زاده با بیان اینکه ما هرگز انتخابات را رها نمی‌کنیم، افزود: تاکید می‌کنم انتخابات موقعی در جمهوری اسلامی معنا دارد که امکان ایجاد تفاوت معنادار با انتخابات وجود داشته باشد اما اگر این امکان به هر دلیل منتفی شود، هیچ دلیلی برای شرکت در انتخابات وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: ما درباره اصل انتخابات هرگز تردید نمی‌کنیم و با شعارهای اصلاح‌طلبان انتخاباتی و غیرانتخاباتی فریب نمی‌خوریم اما معتقدیم اساس اصلاحات بر انتخابات آزاد است. ما حتی جنبش سبز را مدیون انتخابات هستیم؛ چراکه اگر انتخابات نبود مهندس موسوی در جایگاه امروز نبود و ما خاتمی و جنبش دوم خرداد نداشتیم و اگر انتخابات نبود، نمی‌توانستیم مسیر کشور را در سال ۹۲ تغییر دهیم.

این فعال سیاسی گفت: اگر مجلس مقدمه‌ای برای اصلاح سیاست‌های حکومتی شود، شرکت در انتخابات توجیه دارد، حتی اگر اکثریت جامعه رأی ندهند؛ در این شرایط وظیفه ما این است که به محض آنکه حکومت گامی در جهت اصلاحات برداشت، از او استقبال کنیم. همچنین وظیفه دیگر ما این است که با مردم سخن بگوییم و آنها را تشویق کنیم تا در صحنه بیایند.