با اینکه تعطیلی شنبه به عنوان یک تغییر استراتژیک در روز‌های تعطیل می‌تواند تاثیر مثبتی بر مبادلات بانکی و تعاملات بین‌المللی در ایران داشته باشد و به تسهیل بیشتر در امور مالی و تجاری منجر شده و به ارتقاء نقش اقتصادی کشور در بازار‌های جهانی کمک کند، اما ظاهرا این طرح کماکان در وضعیت معلق قرار دارد. باید توجه داشت که حلقه گم شده اقتصاد ایران بهره‌وری پایین هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از حیث تعاملات بین‌المللی است.

به گزارش اقتصاد24، در اواخر خرداد سال جاری که دوباره مساله تعطیلی جمعه و شنبه مطرح شد، به نظر می‌رسید با توجه به اینکه، شنبه روز تعطیل یهودیان است، انتقاداتی به این طرح از سوی برخی اقشار مذهبی جامعه وارد شود. در همین راستا روز ۲۴ خرداد، خبرگزاری فارس، کارزاری با عنوان «با تعطیلی شنبه‌ها مخالفیم» راه انداخت و با این توجیه که این کار در میهن اسلامی باعث ترویج فرهنگ باطل می‌شود، از مجلس خواست تا طرح تعطیلی شنبه‌ها را متوقف و از اجرای آن امتناع کنند.

آنچه مشخص است اینکه تندرو‌هایی که این طرح را حربه صهیونیسم یا جهل عوامانه می‌دانند، به تاثیر تعطیلی روز پنج‌شنبه بر اقتصاد و عقب‌ماندگی ۴ روزه با الگوی بین‌المللی توجهی ندارند. از سوی دیگر در حالی‌که کشور‌های مسلمان منطقه چندین سال است که روز‌های جمعه و شنبه تعطیل هستند، به قول یک نماینده مجلس گویا برخی، این کشور‌ها را اساسا مسلمان نمی‌دانند.

چرا تعطیلی شنبه مهم است؟

صادرات، واردات، کارکرد بانک‌ها و فعالیت‌های اقتصادی چهار ضلع اصلی یک مربع قرمز محدودکننده هستند، محدودیتی که عدم تطبیق زمانی تعطیلات ایران و بیش از ۹۰ کشور، آن را پررنگ‌تر از هر زمانی کرده است. ضمن اینکه قرار نیست ایران تا همیشه در شرایط تحریم باقی بماند و ارتباط بانکی آن با دنیا گسسته باشد.

ضمن اینکه تعطیلی شنبه در ایران نه‌تنها یک تصمیم ملموس بلکه یک پیام مثبت به جهان است که نشان از تصمیم کشور به همکاری جدی با جوامع بین‌المللی و فعالیت به‌طور جدی و هدفمند در بازار‌های جهانی دارد. اگر این تغییر به شکل رسمی اعلام شود، پیام مهمی به دنیا منتقل می‌شود که ایران به دنبال افزایش تعاملات و همکاری با دیگر کشور‌ها برای تقویت روابط اقتصادی خود است. این تصمیم می‌تواند نشان‌دهنده تعهد جدید ایران به باز کردن جلوه‌های جدید در مسیر توسعه و پیشرفت باشد، تعهدی که می‌تواند تاثیرات مثبت چشمگیری بر مبادلات بانکی و تعاملات بین المللی داشته باشد. در زیر تحلیلی جزئی‌تری از این تاثیرات را برمی‌شماریم.