رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران از کندی اینترنت و تصویرسازی که این روز‌ها از ایران در جهان می‌شود و تاثیر آن بر حوزه گردشگری سخن گفت و ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد تور‌های ورودی کنسل شدند و شاهد رکود در گردشگری داخلی، خروجی و تور‌های ورودی هستیم.

به گزارش ایلنا، امیر پویان رفیعی شاد با اشاره به آنکه این روز‌ها حال صنعت گردشگری خوب نیست، گفت: دو عامل سبب حال بد گردشگری ایران است. نباید فراموش کرد که گردشگری به شدت به اینترنت وابسته است. نخستین صنعتی که به حوزه الکترونیک و تکنولوژی ورود کرد، حوزه گردشگری است.

او ادامه داد: صنعت گردشگری با تکنولوژی آمیخته است. از این رو کندی سرعت اینترنت و فیلتر شدن اپلیکیشن‌هایی که بخش عمده‌ای از بار تبلیغات و فعالیت آژانسداران و فعالان گردشگری بر روی آن‌ها انجام می‌شد، آسیب‌های زیادی را متوجه صنعت گردشگری کرده است.

بسیاری از فعالان حوزه گردشگری، باشگاه مشتریانشان را در بستر این اپلیکیشن‌ها فعال کرده بودند. علاوه بر این، بارگذاری اطلاعات مسافرین و آنچه که باید در سایت‌ها انجام می‌شد در بستر وب انجام می‌شود حتا اطلاعات قراردادها، تور‌ها و سفر‌ها نیز از طریق همین اپلیکیشن‌ها ارسال می‌شد که در شرایط موجود مختل شده است.

علاوه بر تور‌های داخلی که با چنین مسائلی روبه رو شده‌اند در بحث تور‌های نیز با چالش‌های فراوان همراه هستیم. چنانکه عملکرد نهاد‌های متولی در غرب و واکنش‌هایی که نشان دادند، به گونه‌ای ایران را جلوه می‌دهد که تصویری نامناسب از ایران است و این در ذهن گردشگران برای انتخاب ایران به عنوان مقصد سفر، تاثیرگذار است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران با اشاره به آنکه درحال حاضر آژانسداران و فعالان گردشگری با کنسل شدن و لغو تور‌های ورودی همراه هستند که ضرر و زیان بسیاری را متوجه آن‌ها کرده است، گفت: گردشگری ایران در حوزه تور‌های ورودی، دو فصل پرمسافر دارد، بهار و پاییز این دو فصل هستند و عموما در اردیبهشت و خرداد و مهر، آبان و آذر تعداد گردشگران ورودی ما افزایش می‌یابد.

با وجود آنکه اکنون در زمان پر مسافر ایران قرار داریم و تور‌های ورودی پاییز می‌توانست تامین کننده هزینه‌های سالانه ما باشد، اما عملا با لغو این تور‌ها ضرر و زیان زیادی متوجه گردشگری شده است. شرایط به گونه‌ای‌ست که حتا نمی‌توانیم به ورود تور‌های گردشگران خارجی در اردیبهشت سال آینده نیز امید داشته باشیم.

به گفته او، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد تور‌های ورودی سفرشان به ایران را کنسل کرده‌اند. گروهی که سفرشان را کنسل نکردند از آن جهت است که مدل اجرای تور‌های ورودی به این شکل است که بلیت عموما توسط کارگزار ما در کشور‌ها یا خود افراد تهیه می‌شود از این رو برخی از گردشگران برای آنکه خسارت و جریمه کنسلی ندهند سفرشان به ایران را لغو نکردند. اما برخی دیگر پرداخت خسارت را پذیرفتند و سفرشان را کنسل کرده‌اند.

وی تصریح کرد: لغو تور‌های ورودی علاوه بر آنکه با کنسلی رزرو هتل‌ها و پرواز‌ها همراه است، بیکاری راهنمایان گردشگری را نیز به همراه دارد. تمام اعضای زنجیره گردشگری از این ضرر و زیان تاثیر می‌گیرند.