19 اسفند منتشر می‌شود

خراسانیات شجریان و مشکاتیان و عماد خراسانی

آلبوم «خراسانیات» با آهنگسازی زنده یاد پرویز مشکاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان منتشر شده و 19 اسفندماه در دسترس قرار می‌گیرد.  این اثر توسط موسسه دل‌ آواز که موسس آن محمدرضا شجریان است منتشر می‌شود و شاعر برخی قطعه‌های این آلبوم عماد خراسانی‌ است. گفتنی‌است زنده یاد پرویز مشکاتیان که اصالتی نیشابوری‌ داشت، با الهام از موسیقی خراسان این آلبوم را تولید کرده و آواز شجریان آن را تکمیل کرده است. این آلبوم ماحصل همکاری هنرمندان اصالتا خراسانی است که به نام «خراسانیات» منتشر خواهد شد. محمدرضا شجریان در دو  هفته گذشته در بیمارستان جم در اتاق مراقبت‌های ویژه در کماست و بهبودی در وضعیت او پیدا نشده است.

    

لغو جشنواره گروه‌نوازی فارس

ستاد یازدهمین جشنواره موسیقی فارس بنا بر وضعیت کنونی حاکم بر کشور پس از شیوع بیماری کرونا و انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت حفظ سلامت جامعه با سپاس و قدرشناسی از هنرمندان استان، پژوهشگران، داوران، مسئولین و استادان محترمی که در تمامی این مدت همراه و پشتیبان برگزاری این جشنواره بوده و هستند اعلام می‌دارد این رویداد در تاریخ‌های پیشتر اعلام شده (۱۰ لغایت ۱۶ اسفند ۹۸) برگزار نخواهد شد. ستاد جشنواره با احترام و قدر دانستن تلاش‌های انجام گرفته از سوی هنرمندان و پژوهشگرانی که در این رویداد هنری شرکت جسته‌اند امیدوار است بتواند جشنواره را با همکاری گروه‌ها و افراد اعلام شده طی اطلاعیه‌های شماره ۶/۱ الی ۶/۶ در اولین فرصت و حتی‌الامکان در نیمه دوم فروردین ماه سال آتی (۱۳۹۹) برگزار نماید. در همین راستا برگزارکنندگان تمام توان خود را به کار خواهند گرفت تا تاریخ دقیق جدید پس از کسب موافقت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و همچنین هماهنگی با سالن محل برگزاری در اسرع وقت به اطلاع عموم هنردوستان و شرکت‌کنندگان برسد.

    

لغو جشن موسیقی ما

به اطلاع می‌رساند ستاد برگزاری ششمین جشن سالانه موسیقی ما، علی‌رغم اعلام قبلی مبنی بر برگزاری این رویداد در تاریخ دوازدهم اسفندماه سال جاری در تالار وحدت تهران و با وجود اتمام تمامی مراحل اجرایی این رویداد، ناگزیر است تا برای بار سوم، برگزاری «ششمین جشن موسیقی ما» در سال جاری را ملغی اعلام کند. «جشن سالانه موسیقی ما» در این سال‌ها با وجود مشکلات فراوان، به شکلی کاملاً مستقل برگزار شده تا بتواند مهم‌ترین شعار خویش مبنی بر «همدلی اهالی موسیقی» را محقق سازد. امسال نیز طی تلاش شبانه‌روزی اعضای این ستاد، قرار بود تا ششمین دوره این رویداد در دومین روز آذرماه برگزار شود که به دلایل مختلف، امکان آن فراهم نشد. حوادث آبان‌ماه، شهادت سردار سلیمانی و غم از دست دادن هم‌وطنان‌مان در پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی، از جمله مسائلی بود که سبب شد برگزاری این برنامه چند بار به تعویق افتد و در حال حاضر نیز با توجه به فراگیری بیماری کرونا و از آنجا که سلامتی اساتید و هنرمندان و مدعوین این جشن، بیش از هر مسأله‌ دیگری در اولویت است، برای سومین بار متوالی برگزاری این رویداد لغو می‌شود.  

پنج دوره پیشین جشن موسیقی ما با هدف تقدیر از اهالی موسیقی و ایجاد محیطی برای همدلی بیشتر اهالی موسیقی از هر سبک و سیاق برگزار شده و با وجود آنکه به نظر می‌رسد برخی، از برگزار نشدن این رویداد و رویدادهای مشابه مستقل در حوزه موسیقی خشنود می‌شوند، «موسیقی ما» از اینکه فرصت تقدیر و بزرگداشت موسیقی و موسیقی‌دانان گرامی در سال جاری فراهم نشده، ناخشنود است و تلاش می‌کند سال آینده با شکوه بیشتر این مراسم را برگزار کند.