نماینده مردم چابهار، نیک‌شهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس، گفت: ما باید ممنون دوستان سوخت‌کش باشیم، باید دوستان دولت از عزیزان سوخت کش کمک رسانی را یاد بگیرند. البته دوستان هلال اهمر هم انصافا تلاش‌های خوبی تاکنون داشته‌اند. با همت آقای کولیوند و سپاه و ارتش نگرانی‌های ما درباره بالگرد کم شده است. سبدهای غذایی هم آمده است. ما شاهد مهربانی مردم ایران بودیم و من همین الان در کنار گروه خیری هستم که از وزیر و وکیل بهتر کار کردند. جا دارد از رسول خادم و پرویز پرستویی هم تشکر کنم که در این مناطق حضور پیدا کردند.

تداوم وضعیت سیل در سیستان باعث چالش‌های بسیاری برای مردم روستاهای آن منطقه شده است. از بین رفتن جاده‌ها امدادرسانی را سخت‌تر کرده و مردم برای دسترسی به خانه‌هایشان دچار مشکلات بسیاری شده‌اند. حضور چهره‌های دولتی نیز چندان تاثیر خاصی بر کاهش شدت آسیب‌ها و بازسازی نداشته است.

معین الدین سعیدی،  درباره تداوم وضعیت بحرانی سیل در جنوب سیستان، به «انتخاب» گفت: ما ممنون هستیم که دوستان بالاخره انجام وظیفه کردند و رئیس جمهور هم به مناطق سیل زده آمد، اما مهم تر از حضور، تصمیماتی است که باید منجر به یک نتیجه مشخص برای حوزه چابهار و دشتیاری وکنارک و قصرقند شود. الان عمده زیرساخت‌های راه این منطقه به طور کامل از بین رفته است. وزیر راه و رییس سازمان راهداری هم تشریف آوردند اما با توجه به اینکه خانه‌ها کاملا خالی شده‌اند و راه‌ها از بین رفتند، هر روز شاهد یک حادثه هستیم. روز گذشته نیز شاهد یک فوتی بودیم و در سه روز اخیر سه نفر به دلیل خرابی جاده‌ها در تصادف از بین رفتند. بنابراین از دوستان و آقای رییسی می‌خواهیم که زودتر این چالش‌ها رفع شود. وظیفه دولت این است که سریعا نسبت به ترمیم این راه‌ها کاری بکند وگرنه با حرف و شعار کاری از پیش نمی‌رود.

وی در ادامه در رابطه با درگیر شدن فاضلاب با آب مصرفی و شیوع بیماری‌های عفونی بیان کرد:‌ متاسفانه نگرانی که ما داریم این است که شبکه‌های فاضلاب در شهر و روستا وجود ندارد و سیل باعث شده که فاضلاب با آب مصرفی مخلوط شود و نگران بیماری‌های عفونی هستیم. ما فقط یک متخصص عفونی داریم و من واقعا نگران هستم. اگر دوستان وزارت بهداشت محبت کنند سریع رسیدگی کنند. بعد از سستی روزهای اول دوستان دولت ورود خوبی کردند اما این نگرانی اصلی ما بحث زیرساخت راه و مسایل بهداشتی است.

 حضور دیرهنگام مسئولان در مناطق سیل‌زده

در سیل اخیر منطقه جنوب شرقی کشور عملکرد ضعیف دولت در فراهم کردن تسهیلات و کمک به مناطق سیل‌زده، و حضور دیرهنگام مسئولان در این مناطق، انتقادهای بسیاری را متوجه دولت و نهادهای مسئول کرد. یکی از شهروندان سیل‌زده در منطقه دشتیاری در یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی گفت: «در تاریخ بنویسند که برای کمک به مردم سیل‌زده دشتیاری هیچ ارگان دولتی نیامد اما صندوق‌های رای را به هر صورت که شده آوردند».

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که صبح شنبه ١٢ اسفند، پیکر بی‌جان نوجوان ۱۵ ساله غرق شده «سلمان درزاده» در رودخانه سیلابی کهور واقع در بخش باهوکلات شهرستان دشتیاری حدود یک کیلومتر پایین تر از محل غرق شدن پس از یک شبانه روز بدون همراهی و کمک ارگان‌های دولتی توسط مردم محلی و کمک‌رسان بلوچ پیدا شد.

بارش‌ها منجر به وقوع آبگرفتگی و سیلاب در ۱۴ شهرستان استان، ۳۴۷ روستا شده و همچنین مسدود شدن راههای ارتباطی و آسیب پل‌ها، آبگرفتگی منازل در جنوب سیستان و بلوچستان و سرریز شدن سدهای مخزنی را در پی‌داشته است.

بر اساس اظهارات علیرضا شهرکی، مدیرکل بحران استانداری سیستان و بلوچستان در جلسه مدیریت بحران این استان، سیل اخیر تاکنون ۳۵ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال در بخش‌های در بخش‌های کشاورزی، راهداری، شهرداری‌ها، منابع طبیعی، برق، آب، مسکن و عشایر به این استان خسارت وارد کرده است.

اولین واکنش عملی دولت به این بحران یک روز بعد از پایان رای‌گیری انتخابات بود؛ روز شنبه ۱۲ اسفند احمد وحیدی، وزیر کشور توسط ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران مامور شد که به استان سیستان و بلوچستان سفر کند تا به مناطق سیل‌زده سرکشی کند و بر عملکرد دستگاه‌های امدادرسان، نظارت کند.