فرمانده انتظامی تهران بزرگ از آغاز طرح ساماندهی و انضباط بخشی به تردد موتورسواران خبر داد و گفت که تنها در دو ساعت اول اجرای این طرح ۵۶۰ موتورسیکلت‌سوار متخلف در ۱۰۳ ایستگاه پیش‌بینی شده توقیف شده‌اند.

به گزارش ایسنا، حسین رحیمی در مراسم آغاز این طرح که دیروز در میدان انقلاب برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران گفت: در اجرای این طرح با ۱۰ تخلف عمده شامل تخلف پلاک، حمل بار غیرمتعارف، حمل بیش از حد ظرفیت مسافر، عبور از چراغ قرمز، حرکت خلاف جهت، عبور از خط ویژه، نداشتن مدارک و... برخورد می‌شود.

وی یادآور شد: اجرای این طرح در راستای مطالبه شهروندان و با تدبیر سردار فرمانده کل انتظامی کشور انجام شده و اجرای آن استمرار خواهد داشت.رحیمی افزود: در این طرح علاوه بر پلیس راهنمایی و رانندگی، پلیس‌های پیشگیری و یگان امداد نیز مشارکت دارند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه پلیس در اجرای این طرح نفع تمامی کابران ترافیک از جمله همین موتورسیکلت‌سواران را نیز در نظر گرفته است، گفت: طبق آمارهای پلیس تهران، حدود نیمی از مجروحان تصادفات در تهران مربوط به موتورسیکلت‌سواران است، همچنین ۴۶ درصد از جانباختگان حوادث ترافیکی موتورسیکلت‌سواران هستند، موتورسیکلت‌سوارانی که به دلیل عدم همین قوانین و مقررات جان خود را از دست داده یا جان دیگر کاربران ترافیک را به خطر می‌اندازند. بنابراین ما در ازای این طرح حفاظت از ایمنی و جان موتورسیکلت‌سواران را نیز مد نظر داریم.

رحیمی درباره برخورد صورت گرفته با موتورسیکلت‌سواران متخلف نیز گفت: موتورسیکلت این افراد حداکثر به مدت ۱۲ ساعت به صورت موقت توقیف خواهد شد علاوه بر آن متخلفان باید جریمه تخلف ارتکابی و همچنین جرایم معوق خود را نیز بپردازند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به پرسشی مبنی بر نتایج این طرح در ساعات اولیه اجرا گفت: این طرح به طور رسمی از ساعت ۸ صبح شنبه آغاز شده و آمارهای ما نشان می‌دهد که تا حوالی ساعت ۱۰ صبح ۵۶۰ موتورسیکلت‌سوار متخلف در ۱۰۳ ایستگاه پیش‌بینی شده توقیف شده‌اند.وی افزود: بیشترین تخلف مرتکب شده از سوی این موتورسیکلت‌سواران تخلف مربوط به پلاک یعنی نداشتن پلاک یا پوشاندن و مخدوش کردن آن بوده است. پس از آن نیز حرکت در خلاف جهت، حرکت در پیاده رو و خط ویژه و عبور از چراغ قرمز بیشترین تخلف صورت گرفته بوده است.

رحیمی افزود: نکته قابل توجه این است که در این طرح چند دستگاه موتورسیکلت مسروقه نیز کشف و سارقان آن دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به این پرسش که برخورد با تخلفات موتورسیکلت‌سواران چه میزان دغدغه مردم است، گفت: علاوه بر نظرسنجی‌های انجام شده تنها در یک مورد به شما بگویم که پلیس ۱۱۰ ما روزانه ۳۴ هزار تماس در پایتخت دارد که حدود ۱۰ هزار تماس آن عملیاتی شده و باقی تماس‌ها درخواست‌های مردم برای موارد مختلفی است که نظم و انضباط بخشی به موتورسیکلت‌سواران مهمترین و پرتکرارترین آن بوده است. ما در این طرح به دنبال قانون مدارکردن موتورسیکلت‌سواران و رعایت حقوق شهروندی هستیم.وی ادامه داد: پلیس هیچ مخالفتی با فعالیت موتورسیکلت‌سواران ندارد و ما حامی این افراد هستیم اما از موتورسیکلت‌سواران قانونمند حمایت می‌کنیم.رحیمی در پایان از مردم خواست که در اجرای این طرح با پلیس همکاری کنند. همچنین از مسئولان مختلف خواست که از واکنش‌های احساسی پرهیز کرده و به وظایف خود در قبال ساماندهی موتورسیکلت‌سواران توجه داشته باشند. وظایفی که بخشی از آن متوجه شرکت‌ها و موسسات به کارگیرنده این موتورسیکلت‌سواران است.