دیروز در حالی پیامک وزارت بهداشت به تلفن همراه شهروندان ایرانی ارسال شد که شمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا دوباره از مرز 100 نفر گذشت. در پیامک وزارت بهداشت با اشاره به قطعی بودن خیز چهارم کرونا در سراسر کشور به مردم توصیه شد تا برای حفظ سلامت و جان خود و خانواده، به سیزده بدر نروند، خارج از منزل ماسک بزنند و از حضور در دورهمی‌های خانوادگی، مراسم عروسی و سوگواری و‌ محیط‌های پرجمعیت پرهیز کنند.

 افزایش شهرهای قرمز و نارنجی

در همین حال دیروز سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به ۳ رقمی شدن آمار جانباختگان کرونا، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته۱۱۷ تن از هموطنان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادیم.

به گفته  سیما سادات لاری، در حال حاضر ۴۶ شهرستان قرمز و ۱۱۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

 انتقاد وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی

در این میان در حالی که تعطیلات نوروز با حداقل محدودیت‌ها برگزار شد، وزیر بهداشت از سفرهای نوروزی مردم انتقاد کرد و هشدار داد که روزهای سختی پیش رویمان است. سعید نمکی با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود ضمن انتقاد از مجاز بودن سفرها و تصمیم‌های اخیر مسئولان برای نوروز ۱۴۰۰، نوشت: «روزهای سختی در پیش است. خداوند یاری‌مان کند تا نمانیم، تا دستاورد افتخارآمیز روزهای سخت تحریم به سادگی به باد نرود. تا شرمسار آنان که پایداری و همراهی‌مان کردند و شرمنده روح بلند مدافعین سلامت و خانواده‌هایشان نشویم و ...».

او نوشت: «ویروس سرکش انگلیسی از راه رسید، خوزستان را گرفتار کرد، شبانه‌روز تلاش کردیم تا در آن استان که بیشتر از سه پیک کشوری قبلی گرفتارمان کرد مهارش کنیم. عملا ضربه شست ویروس موتاسیون‌یافته را چشیدیم، ویروس مهاجم از هوا و زمین به دلایلی که جای بحثش در این مقال نمی‌گنجد به همه جا پر گشود. نوشتیم... گفتیم... التماس کردیم... قسم دادیم که دو تا سه هفته صبوری کنید. مهلت بدهید تا مثل سال قبل از فرصت تعطیلات سال نو استفاده کنیم و با تشدید بیماریابی در طرح شهید سلیمانی خانه به خانه شعله‌های کوچک را شناسایی و مهار نماییم تا به هم نپیوندند و آتش دامن پهنه کشورمان را نگیرد. گفتیم سفر و جمعیت سیال نمی‌گذارد طرح اجرا شود و بیماری نیز از نقاط گرفتار به مراکز پاک‌تر منتقل می‌شود. گفتیم: صف‌های طولانی تهیه ارزاق شب عید ساعت‌ها جمعیت سالمند تنیده در این صف‌ها را گرفتار می‌کند. گفتیم می‌دانیم تاب‌آوری مردم مهم است ولی تاب‌آوری مدافعین خسته سلامت پس از ۱۴ ماه کار بی‌وقفه و جانفشانی برای مدیریت پیک‌های پیوسته نیز مهم است. گفتیم: اقتصاد گردشگری اهمیت دارد ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی‌اهمیت نیست. گفتیم: اگر به حرف‌های کارشناسی‌مان گوش ندهند بهار سختی در پیش است. شاید بدین دلیل باور نکردند که اولا وزن ویروس موتاسیون‌یافته را در محاسبات اپیدمیولوژیک ما نمی‌شناختند و ثانیا سه پیک سنگین قبلی را آرام، بی‌صدا و مظلومانه همکارانمان مدیریت کردند و گروهی فکر کردند که فراز و فرود منحنی‌ها شاید به شیوه فتوشاپ است! در روزهای گذشته با روسای خسته و دل شکسته دانشگاه‌های علوم پزشکی تماس داشتم. به شدت نگرانند، بیمارانشان در حال افزایش و تخت‌هایشان در حال پر شدن است. ضمن آنکه می‌دانند در این خیز جدید اولا زنجیر مهار غول سرکش بیماری با ویروس جدید گسترده‌تر است و ثانیا خود و سربازان مدافع شان خسته‌تر. روزهای سختی در پیش است».