دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) گفت: شاهدیم که در اثر رشد عامل رابطه و باندبازی در تصمیمات کلان جامعه و فرار از قانون که رسمی برای همه شده است، این همه جنایات و اختلاس‌های رسوا رخ می‌دهد که مایه شرمندگی است و لطمه‌های بزرگی به جامعه اسلامی ما و خسارت عظیمی به اقتصاد کشور زده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای طی سخنانی در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در موسسه دارالزهرا با بیان اینکه همه ما در بروز حوادث امروز مقصر هستیم اظهار کرد: کسی نمی‌تواند بگوید من تاثیری در شکل‌گیری شرایط امروز نداشتم. ما همه خطاهای بزرگ و کوچکی مرتکب شدیم و باید از مردم در برابر اشتباهاتی که داشته‌ایم عذرخواهی کنیم. هرچند شخصا جز نمایندگی مجلس مسئولیت مهمی نداشتم اما تردید ندارم که در همه آن احیانا دچار اشتباهاتی شده‌ام. خامنه‌ای تاکید کرد: آنهایی هم که مسئولیت‌های بالاتری داشته و دارند باید نتایج را به عهده بگیرند. همه ما از هر جناحی میل داریم جامعه را با مدل مورد پسند خودمان اداره کنیم و افراد مورد تایید ما روی کار آیند و همه سطوح مدیریت و قدرت و ثروت در اختیار ما باشد در حالی که اصلا چنین چیزی درست نیست و همه دعواها در جامعه هم سر همین مسائل است.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) با تاکید بر اینکه روی سخنم با همه گروه‌ها و جناح‌هاست و درباره یک گروه یا جناح خاص سخن نمی‌گویم، گفت: آنچه در جامعه ما اتفاق افتاده ناشی از عملکرد همه ماست. اثر طبیعی و تدریجی این پدیده تضییع حق اگر جلویش گرفته نشود بدل به یک قانون یا رسم می‌شود.

وی افزود: وقتی یک اتفاقی می‌افتد اثر آن تا ابد ادامه دارد. پس یک سکوت بیجا در زمانی که باید سخن گفت یا یک مداهنه کاسبکارانه یا یک عمل خودخواهانه و یک برنامه‌ریزی با هدف حفظ خود و باند خود، همه می‌تواند سرنوشت یک جامعه را عوض کرد.

خامنه‌ای تصریح کرد: کسانی که برای حفظ اقتدار خود دهان‌ها را می‌بندند، سانسور می‌کنند یا اگر رسانه‌ای دارند از طریق آن واقعیت را تقطیع و سانسور می‌کنند و حقایقی را مسکوت می‌گذارند، بذر فساد و تباهی را در جامعه می‌کارند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام ادامه داد: گزینش‌های ظالمانه که خود موضوع گزینش، اولین مسئله‌ای بود که در جامعه ما بعد از انقلاب مطرح شد و هنوز هم مطرح است. امام راحل نیز وقتی متوجه شدند که در مسئله گزینش سوءاستفاده‌های بزرگی انجام گرفته و می‌گیرد آن فرمان هشت ماده‌ای را صادر کردند که هنوز هم به درستی مورد توجه قرار نگرفته است.

خامنه‌ای با اشاره به اینکه سپردن امور بزرگ به افراد کوچک و ناصالح، کنار زدن افراد دلسوز و بذل و بخشش از بیت‌المال به نزدیکان و طرفداران، فساد و ناکارآمدی را در جامعه نهادینه می‌کند، گفت: انجام چنین اموری در جامعه از قتل و کشتن بالاتر است. پس در جامعه اسلامی یک فرد حکم یک جمع را دارد و عملکردش هم به همان اندازه جمع اهمیت دارد.