موج اخراج اساتید؛ اتفاقی است که در هفته‌ها و به خصوص روزهای اخیر به شکل گسترده‌ای از دانشگاه‌های مختلف کشور شنیده می‌شود؛ مهدی خویی از دانشگاه علامه طباطبایی،آذین موحد از دانشگاه تهران، علی شریفی زارچی از دانشگاه صنعتی شریف، رهام افغانی از دانشگاه شهید بهشتی، آمنه عالی و حمیده خادمی از دانشگاه علامه طباطبایی، داریوش رحمانیان، وحید عیدگاه، لیلی ورهرام، جواد بشری، قاسم عزیزی، میلاد عظیم و حسین مصباحیان از دانشگاه تهران، حسین علایی و رضا صالحی امیری از دانشگاه علوم و تحقیقات؛ تنها بخشی از لیست اخراجی ماه‌های اخیر هستند. این موج چنان گسترده بوده که علاوه‌بر کانون صنفی استادان دانشگاهی، شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هم در اعتراض و هشدار نسبت به این رفتار‌ها بیانیه صادر کردند. 

در بیانیه شورای صنفی دانشجویان شریف عنوان شده که این شورا «پیام‌های بسیاری را مبنی بر ناراحتی دانشجویان از اخراج علی شریفی‌زارچی دریافت کرده است‌ که بیانگر توقع آن‌ها برای بازگشت شریفی‌زارچی به دانشگاه است».

در این بیانیه آمده است: «محبوبیت و مقبولیت علی شریفی‌زارچی در دانشگاه شریف به حدی است که نبود او، دانشگاه را به سمت التهاب پیش برده و در روزهای آغازین سال تحصیلی جدید «آرامش دانشگاه را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد».

این بیانیه با اشاره به «درجات علمی بالای علی شریفی زارچی و از جمله دریافت مدال طلای المپیاد جهانی در سال ۱۳۷۹» تا «فعالیت‌های عام‌المنفعه و اهتمام او به عدالت آموزشی»، و «برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان برای دانش‌آموزان و دانشجویان» افزود: «فراموش نخواهیم کرد که شریفی‌زارچی در دوران طاقت‌فرسای کرونا نیز خدمات شایانی به ایران داشته‌ است». شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شریف تاکید کرد که حذف علی شریفی زارچی از دانشگاه شریف «صدمه‌ای جدی به بدنه علمی دانشگاه وارد  خواهد کرد».

اخراج شریفی زارچی با اراده نهادهای خارج از دانشگاه 

از سوی دیگر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف نیز در بیانیه‌ای با «اعتراض به حکم اخراج علی شریفی زارچی»، تاکید کرده که « اخراج اساتید غیرهمسو با حاکمیت از دانشگاه‌ها و برخوردهای امنیتی با دانشجویان، علاوه بر آن‌که تنها یاس و ناامیدی جامعه دانشگاهی از حاکمیت را به دنبال دارد، موجب افزایش روزافزون مهاجرت نخبگان از کشور خواهد شد»

این بیانیه افزوده است: «اخراج دکتر شریفی زارچی با اراده نهادهای خارج از دانشگاه صورت گرفته و هیات جذب اساتید با ترکیب حاضر که حتی از اعلام شفاف آرای خود نیز خوف دارند، نماینده همان دستگاه‌های بیرونی است و مشروعیتی برای نمایندگی جامعه دانشگاهی ندارد».

این بیانیه در ادامه تاکید کرده که «دانشگاه شریف کاملا به محاصره دستگاه‌های امنیتی درآمده و اکنون رد پای این نهادها در جزئی‌ترین تصمیمات دانشگاه» مشاهده می‌شود.

اخراج شریفی زارچی تاریک‌تر نمایاندن آینده پیشِ روست

همچنین «جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف» که در شمار تشکل‌های نزدیک به جناح اصولگراست با انتشار بیانیه‌ای «اخراج علی شریفی زارچی» را «خبر دلسردکننده» خواند و در بیانیه خود از این استاد اخراج شده به عنوان «استاد محبوب» و «یکی از سرمایه‌های علمی دانشگاه شریف» نام برد. این تشکل دانشجویی تاکید کرد که اخراج شریفی زارچی «در هر شکل و به هر بهانه، تاثیری جز تاریک‌تر نمایاندن آینده پیشِ رو، تزریق بیشتر ناامیدی به هر دو قشرِ دانشجو و حتی داوطلبان ورود به دانشگاه، و خلع آرامش از صحنه دانشگاه» ندارد.