یک عضو کمیسیون امنیت ملی در واکنش به اظهارات یک مقام روسی که سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه ایران را خبر خوبی دانسته بود، می‌گوید طبیعی است که وقتی کشوری مثل ایران با این همه منابع، انرژی و با 85 میلیون بازار و متصل به آب‌های دنیا از رقیب خالی باشد، برایشان جای خوشحالی دارد ولی ابراز و اعلام آن خوشحالی از منطق دیپلماتیک برخوردار نیست.

محمود عباس‌زاده، در گفت و گو با «انتخاب» تصریح کرد: «به نظر من این ادبیات، ادبیات دیپلماتیک نیست. اینکه یک جایی را خالی از رقیب دیده باشند، طبیعی است که در دل خوشحال شده باشند اما گفتن آن خیلی خوب نیست.» وی ادامه داد: «به هر حال خبر خوبی برایشان است چون احساس می‌کنند میدان بازی رقیب‌شان نیست و راحت می‌توانند کار کنند. البته که ما هم در هر مراوده‌ای منطق خودمان را داریم.» این نماینده مجلس ضمن بیان اینکه روس‌ها هم بر اساس منافع و محاسبات خود رفتار می‌کنند، گفت: «بالاخره دنیا فقط امریکا و بلوک غرب نیست. روس‌ها هم در هر کشوری که منطقه فراغی پیدا کنند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. کمااینکه ما هم همینطور هستیم، جایی که مناسب باشد، ما هم سرمایه گذاری و بر اساس منافع ملی خودمان شرکایی را انتخاب می‌کنیم. بالاخره وقتی یک کشور راضی است که در یک امری با ما همکاری و مشارکت کند و منافع ما را به رسمیت بشناسد، با آن‌ها کار می‌کنیم. بنابراین به باور من این اظهارات روس‌ها چندان بی‌ربط و بی‌جا و به ضرر ما نیست، چراکه به یک واقعیتی اشاره کرده است. قطعا اطلاعاتی دارند و بر همین اساس تحلیل و تصمیم می‌گیرند.»

بنابراین گزارش، مدیر صندوق امنیت ملی انرژی روسیه در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد: «ایران تحت تحریم‌ها باقی می‌ماند و این تحریم‌ها سخت‌تر نیز می‌شود که اگر بخواهم صادقانه بگویم، این خبر خوبی برای ماست. در آینده ما باید وارد روابط مشارکت اقتصادی شویم و برنامه‌های جاه طلبانه‌ای برای سرمایه‌گذاری، از جمله سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران داریم.»