سخنگوی دولت درخصوص احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا تصریح کرد: درخواست مذاکره از سوی آمریکا بارها مطرح شده، اما هیچ گونه مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا برقرار نشده است.به گزارش ایسنا، علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری هفتگی با نمایندگان رسانه‌ها با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری به روسیه اظهار کرد: در امتداد سیاست توسعه متوازن روابط بین المللی با کشورهای جهان با اولویت قراردادن کشورهای همسایه و منطقه ای که در حوزه اقتصادی از اولویت بیشتری برخوردارند پس از سفر رئیس جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان رئیس جمهور سفری به روسیه داشتند.

سفر رئیس جمهور به روسیه پربار بود

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی که بیش از ۷۰۰ نفر کشته در روز در روسیه وجود داشت شرایط برای برگزاری سفر مساعد نبود، اما طرفین به دلیل برنامه ریزی قبلی و تاکید بر اهداف و جلوگیری از تاخیر رسیدن به نتایج، این گونه تدبیر کردند که پروتکل‌ها را مبتنی بر حفظ احترام متقابل انجام دهند و سفر انجام شود.بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه در این چارچوب سفر رئیس جمهور به روسیه پربار بود، ادامه داد: جلسه رسمی کاری در کاخ کرملین برگزار شد و  علاوه بر آن سخنرانی رئیس جمهور در دوما نیز با استقبال زیادی رو به رو شد و ملاقات ها دربازه زمانی کوتاه کم نظیر بود.سخنگوی دولت با اشاره به دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به روسیه یادآورشد: در خصوص دستاوردها هم در موضوعات دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی مباحث متعدد مطرح شد. در این سفر  نگاه ها نزدیک و توافقات گسترده و قابل قبول بود. برخی قراردادها در همان زمان سفر نهایی شد و برخی از قراردادها و توافقات بلافاصله پس از جلسه روسای جمهور که جلسه نتیجه محور و عمل گرایانه ای بود به مقامات ابلاغ شد و برنامه ریزی ها برای تحقق آن آغاز شده است.

۹۰ درصد مناطق آسیب دیده از سیل از اضطرار خارج شدند

وی در ادامه اظهاراتش همچنین با اشاره به وضعیت مناطق سیل‌زده جنوب کشور، اظهار کرد: در خصوص مساله سیل در  جنوب کشور و به طور خاص استان کرمان همان گونه که قبلا پیش بینی شده بود برنامه ریزی صورت گرفت. در مجموع دو سیل اخیر، ۶ سفر فوری را اعضای کابینه از جمله رئیس جمهوری به کرمان داشتند.بهادری جهرمی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد مناطق آسیب دیده از اضطرار خارج شدند و حمایت‌های لازم از کشاورزان و مردم صورت می گیرد. از بسیج، سپاه ، ارتش و هلال احمر قدردانی می‌کنم که دوشادوش سایر مقام های اجرایی امدادرسانی کردند.

شاهد خبرهای خوب در حوزه اقتصادی خواهیم بود

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به پرسشی در زمینه وعده‌های دولت و کیفیت اجرای آن‌ها، تصریح کرد: اولین وعده اولویت دادن به حفظ سلامت مردم بوده است. مطابق آن اولویت دهی اقتصادی در دستور کار دولت بود. به تدریج شاهد خبرهای خوب در حوزه اقتصادی خواهیم بود که زمان لازم برای مشاهده اقدامات لازم است.

وی افزود: چندین خبر خوب هم در دهه مبارک فجر برای مردم عزیز داریم که در بخش های مختلف به اطلاع مردم عزیز خواهد رسید، اما در حال حاضر باید به دو خبر خوب اشاره کنم.سخنگوی دولت در ادامه اعلام کرد: خبر خوب دوم اینکه وعده رئیس جمهور برای استرداد سود مازاد بانکی به نقطه عملیاتی و اجرایی رسید و اگر نرخ سود تسهیلات بانک‌ها بالاتر از نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار باشد، بانک ها مکلف هستند مبلغی را که برای این منظور گرفتند برگردانند.بهادری جهرمی یادآور شد: خط اعتباری ۵ میلیاردی و توافق برای افزایش آن تا ۱۰ میلیارد دلار از دستاوردهای این سفر بود. در خصوص توسعه صادرات اقلام صیفی نیز مقدمات آن فراهم شده تا مشکلات در این زمینه حل و صادرات افزایش یابد.سخنگوی دولت تاکید کرد: در حوزه راه آهن هم قراردادهایی منعقد شد. طبیعتا اصل، دستاوردها است. برخی اصرار دارند نگاه محدود به کشورهای خاص داشته باشند اما سیاست دولت نگاه متوازن به کشورهای جهان است.

دولت در تامین ارز با هیچ گونه مشکلی رو به رو نیست

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آمار دقیق فروش نفت و مقاصد آن، تصریح کرد: آمار فروش نفت و بازگشت ارزهای ناشی از آن قابل قبول است. مراجعه به سامانه نیما نشان می دهد دولت در تامین ارز با هیچ گونه مشکلی رو به رو نیست. برای فروش نفت به دولت اعتماد شود و نه به افرادی که اطلاع ندارند.

در سفر روسیه بحثی پیرامون قرارداد موقت برجام نشد

بهادری جهرمی در  پاسخ به پرسشی در زمینه پیشنهاد توافق موقت برای احیای برجام در روسیه، تاکید کرد: همانطور که بارها اعلام شده موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و تیم مذاکره کننده متمرکز بر رفع تحریم های ظالمانه بصورت پایدار و مطمئن است.سخنگوی دولت با بیان اینکه در سفر روسیه بحثی پیرامون قرارداد موقت  نشده است، تصریح کرد: در سفر روسیه بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو موثر کلیه تحریم‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

چرا لغو روادید سفرهای گروهی انجام نشد؟

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه هشت ماه از امضای برنامه اجرایی اقدام مشترک ایران و روسیه برای لغو روادید سفرهای گروهی می‌گذرد، اما هنوز این برنامه به مرحله اجرا نرسیده و ویزایی بین دو کشور لغو نشده، و اینکه  ایراد این امر از کجاست، گفت: این توافق هم مشابه توافقات دیگر به دلیل نگاه توسعه نامتوازن معطل مانده بود. این توافق امروز در دستور کار دولت است‌. اما به دلیل کرونا و محدودیتهای آن فراهم شدن امکان اجرای این توافق منوط به ثبات شرایط کرونا است.

ارز ترجیحی از عوامل  ایجاد تورم است

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی از اعتراضات صنفی و معیشتی، اظهار کرد: شرایطی که دولت سیزدهم روی کار آمد شرایط نابسامانی اقتصادی و اعتراضات صنفی است. مدیریت حجمی از وعده ها نیازمند صرف زمان مناسب برای اصلاحات است. دلایلی که دولت در خصوص اصلاح نظام پرداخت یارانه ها و ارز ترجیحی استمهال خواست مساله ناشی از این تغییر بود که هم مجلس و دولت اتفاق نظر دارند که آثار روی مردم نداشته باشد و حتما جبران شود. در کمیسیون تلفیق این مساله در حال بررسی است. ارز ترجیحی از عامل های ایجاد تورم است.

نگاه دولت به اصلاح نظام پرداخت حقوق کارکنان

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی در زمینه سقف حقوق کارکنان نیز تاکید کرد: آنچه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش بینی شده افزایش تا ۲۹ درصد است که البته در مجلس شورای اسلامی باید جمع بندی و تصویب شود. البته تعیین دستمزد کارگران برعهده شورای عالی کار است که تصمیم افزایش حقوق آنها بصورت مجزا خواهد بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت در صدد اصلاح نظام پرداخت حقوق کارکنان است، اظهار کرد: باید توجه داشت که افزایش حقوق‌ها برای جبران کاهش قدرت خرید کارمندان و مزد و حقوق‌بگیران اجتناب‌ناپذیر است. امّا اگر این افزایش بیشتر از ظرفیت‌های اقتصادی و بودجه‌ای دولت باشد، در نهایت با ایجاد تورم بیشتر در سال آینده، باعث ایجاد فشار بیشتر تورمی و معیشتی بر کارمندان دولت خواهد شد.

وی یادآور شد: بنابراین میزان افزایش حقوق پیش‌بینی‌شده در لایحه بودجه، میزان بهینه‌ای است که حداکثر افزایش قدرت خرید و حداقل آثار تورمی را به همراه داشته باشد.

دولت وارد حاشیه ها نمی شود

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تعاملات دولت و مجلس گفت: امروز موسم خدمت به مردم است. مردم منتظر حل مشکلات هستند. وقت کار است و دولت وارد حاشیه ها نمی شود. دولت و مجلس برای حل مشکلات مردم همسو و در تعامل و همکاری کامل هستند. رای اعتماد بالای مجلس به کابینه و همراهی در موضوعات کلان و اساسی و حضور دائمی وزرا در کمیسیون ها نشانه تعامل گسترده مجلس و دولت با یکدیگر است.وی با بیان اینکه وظیفه نظارتی مجلس برای بهبود حکمرانی می تواند موثر باشد، اظهار کرد: اختلاف نظر در موضوعات مختلف طبیعی و برای ارائه راهکار مناسب راهگشا است. سطح دسترسی نمایندگان با شخص آیت الله رئیسی و تک‌تک وزرا بیش از هر زمانی و بلکه شاید بیش از همه ادوار پیش‌از این بوده است.

آماده بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان هستیم

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت برقراری ارتباط ایران با عربستان تصریح کرد: ایران از صلح و ثبات در منطقه و روابط حسنه با کشورهای مسلمان حمایت می‌کند. تا کنون چهار دور مذاکرات میان ایران و عربستان به میزبانی عراق صورت گرفته است. آماده بازگشایی سفارتخانه ها به شکل متقابل هستیم اما توافقات هنوز نهایی نشده است.

مسیر حمایت دولت از بورس مستمر ادامه دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بازار سرمایه یادآور شد: مسیر حمایت دولت از بورس مستمر ادامه دارد. کار گروهی به ریاست معاون اول، معاون اقتصادی رییس جمهور ، وزیر اقتصاد، سازمان بورس و دیگر اعضای  اقتصادی دولت تشکیل شده است و نظر صاحب نظران دریافت شد و پیشنهاداتی در حال تدوین است و در خصوص رمز ارزها نیز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت جلسات متعددی را برگزار کرد و این مساله مورد بررسی قرار داد.