مکتب حاج قاسم با ترور و موشک از بین نمی‌رود

‌‌رئیس‌جمهوری گفت: اگر شخصیت یک‌ فرد بسیار توسعه یافت دیگر فقط یک فرد حقیقی نیست، بلکه توسعه وجودی، او را شخصیتی می‌کند که به عنوان یک ملت و یک مکتب از او یاد می‌شود و این مکتب نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی طی سخنانی در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی که در مصلای تهران برگزار شد، با بیان اینکه شهید سلیمانی نه به عنوان یک فرد که به عنوان یک فرهنگ، راه و مکتب از سوی رهبری انقلاب اسلامی معرفی شد، اظهار کرد: اگر شخصیت یک فرد بسیار توسعه یافت دیگر فقط یک فرد حقیقی نیست، بلکه توسعه وجودی، او را شخصیتی می‌کند که به عنوان یک ملت و یک مکتب از او یاد می‌شود.

وی افزود: این مکتب نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک. مکتب می‌ماند و بقا دارد. امیرالمومنین وقتی که مالک اشتر به شهادت رسید در کلامی تاکید فرمودند که او از یک وسعت وجودی برخوردار شده است که راهش، راه امیرالمومنین است. راه حاج قاسم هم ادامه راه امام خمینی و امام خامنه‌ای است.

‌‌رئیس‌جمهور  تصریح کرد: او اهل صدق، اخلاص و دلدادگی به خدا بود. برای کارهای بزرگ فقط خشیت الهی می‌تواند کمک‌کننده باشد تا از هیچ چیز و هیچ کس هراس نداشته باشیم. رمز موفقیت حاج قاسم هم همین خشیت الهی بود. او با علم به قدرت ظاهری آمریکا و همپیمانانش، از عمق جان عقیده داشت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

‌‌رئیسی در ادامه با بیان اینکه او سردار و شخصیت نظامی بود، ولی نباید فقط به عنوان شخصیت نظامی دید، افزود: او دارای فرهنگ بود. او تخصص فتح سرزمین‌های اشغال شده را داشت، تخصص فتح دل ها را داشت. و فتح دل ها مهمتر از فتح سرزمین هاست. فتح دل ها با پول و قدرت اتفاق نمی‌افتد. او روح بزرگی داشت که به تعبیر قرآن درباره یاران رسول الله دربرابر دشنمان سخت بود، اما در مقابل دوستان و مظلومان رحما بینهم بود.

‌‌رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه حاج قاسم مرد میدان شد، چون ظرفیت داشت، گفت: او در منطقه ظرفیت سازی کرد و جوانان منطقه را برای دفاع از دین، منطقه و کشورهایشان بسیج و به خط کرد و نتیجه، مرگ داعش و پیروزی جبهه مقاومت شد. دشمن از حزب الله نگران بود، اما حزب الله به یک جبهه مقاومت در منطقه تبدیل شد.

وی افزود: شهید سلیمانی به وضع موجود قانع نبود. تفکرش و نگاهش انقلابی بود و قانع نمی شد و معتقد بود آنچه در توانش بود باید به کار گرفته شود و اینگونه پیش رفت. نگاه او تمدنی و تشکیل مدنیتی به نام دین در منطقه بود و همین نگاه دشمن را شکست داد. او هم شجاعت داشت و هم عقلانیت.

‌‌رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه سردار سلیمانی بن بست شکن بود و هیچ مانعی را پیش روی خود به رسمیت نمی شمارد، اظهار کرد: حاج قاسم بصیرت داشت. دشمن تصور کرد روز

 ۱۳ دی روز پایان حاج قاسم است، اما زهی خیال باطل و این روز شد روز تولد دیگر حاج قاسم و تا زمین، زمین است و زمان، زمان، عمر او ادامه خواهد داشت‌.

وی ادامه داد: می‌خواستند عاشورا پایان حسین(ع) باشد، اما عاشورا روز تولد کربلاییان شد. رهبری درست فرمودند که شهید سلیمانی بسیار خطرناک تر از سردار سلیمانی خواهد بود. وصیت سردار سلیمانی به عنوان منشور انقلاب اسلامی باید در جامعه جلوه بیشتری یابد. او معتقد بود اگر این خیمه بماند همه حرم ها می ماند، اما اگر این خیمه آسیب ببیند همه حرم ها آسیب می‌بیند، پس باید تلاش کنیم نظام حفظ شود، سعادت ما در حفظ نظام‌جمهوری اسلامی است.

رئیسی با بیان اینکه سردار سلیمانی همه جا دنبال حل مشکلات مردم بود، گفت: این شهید در دوره ای که من در آستان قدس رضوی بودم به من می گفت برای خانواده های فاطمیون کاری انجام دهید.

وی افزود: سردار سلیمانی یک دیپلمات مقتدر و یک میدان دار بود که خوش درخشید. او فردی انقلابی و فراجناحی بود و مسئله اش نجات اسلام و دفع شر، فساد و ظلم بود. سردار سلیمانی از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی، ایزدی و مسیحی دفاع می کرد و نگاهش دفع شر دشمن و آزادسازی منطقه بود.این شهید هم ظرفیت داشت و هم در جهان اسلام ظرفیت سازی کرد. وی این ظرفیت را از عبودیت پروردگار پیدا کرد.

ترامپ باید محاکمه و قصاص شود

رئیسی در ادامه گفت: باید رئیس‌جمهور وقت آمریکا که دستور ترور شهید سلیمانی را صادر کرد محاکمه و قصاص شود و حکم خدا درباره او اجرا شود. اگر سازوکار محاکمه ترامپ، پمپئو و دیگران در دادگاه فراهم شد و آن ها مجازات شدند فبها، والا دست انتقام از آستین ملت بیرون می آید.

رئیس‌جمهور در پایان خطاب به مسئولان نظام بیان کرد: پیام شهید سلیمانی برای همه ما این است که باید در مسیر خدمت به مردم گره گشایی از زندگی آن ها، نجات اقتصاد کشور و پیشبرد اهداف انقلاب هیچ مانعی را به رسمیت نشماریم و با فرهنگ «ما می توانیم» و با تمام قوت کارها را به پیش ببریم و رضایت خدا و شاد کردن دل مردم را پیشه کنیم.