رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اخبار منتشره درمورد سازوکار مبادله کالاهای کشاورزی و دارو به درخواست دولت سوئیس؛ صرف انجام مکانیزم فنی مبادله بدون امکان انتقال منابع را کافی ندانست.

عبدالناصر همتی گفت:  داروی مبادله شده با پیگیری و درخواست سفارت دولت سوئیس و درحد ۲/۵ میلیون دلار آن هم از طریق منابع موجود بانک مرکزی نزد یک بانک سویسی و از طریق شرکت‌های سویسی بوده است.

وی با اشاره به کارشکنی مداوم آمریکایی‌ها در نقل و انتقال منابع برای مبادلات کالاهای اساسی و دارو تأکید کرد: اگر آمریکایی‌ها واقعاً مدعی همراهی برای تأمین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیزم بانکی برای انتقال و تأمین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم سازند.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام سفارت سوئیس در ایران در روز هفتم بهمن ماه، یک پرداخت اولیه برای محموله‌ای از دارو به مقصد ایران، مورد تأیید قرارگرفت.

این تمهید با همکاری بانک‌ها و شرکت‌های برگزیده سوئیسی در همکاری با مقامات مربوطه آمریکایی ایجاد شده است.  در مقابل بانک‌ها و شرکت‌های مشارکت‌کننده در تمهید تجاری انسان‌دوستانه سوئیس، ریز اطلاعات، فعالیت‌ها و شرکای تجاری خود در ایران و معاملات انجام شده با آن‌ها را به وزارت اقتصادی سوئیس اعلام کنند.

وزارت امور اقتصادی سوئیس، این اطلاعات را راستی‌آزمایی کرده و در همکاری با وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، اطمینان می‌یابد که تعهد کامل در معاملات به کار بسته شده باشد.  به این جهت، وزارت امور اقتصادی سوئیس همچنین اطلاعات دریافت شده از بانک‌ها و صادرکنندگان را در اختیار وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار خواهد داد.

نخستین پرداخت برای محموله ای از دارو به مقصد ایران در تاریخ ۷ بهمن ماه ۹۸ مورد موافقت قرار گرفت. این محموله شامل داروهای مربوط به سرطان و نیز داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضاست که ارزش آن‌ها به ۲.۳ میلیون یورو می‌رسد.

مذاکرات درباره تمهید تجاری انسان‌دوستانه سوئیس، در حال تکمیل شدن است. وزارت امور اقتصادی سوئیس به همراه وزارت امور خارجه این کشور و معاونت امور مالی بین‌المللی سوئیس، به طور فشرده از پایان سال ۲۰۱۸(زمستان سال ۱۳۹۷) مشغول کار بوده‌اند تا این سازوکار مالی انسان‌دوستانه به اجرا درآید.