پایگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی قوه مجریه در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما درباره مطالب مطرح شده در یکی از قسمت‌های مستند «مه‌شکن» که در رسانه ملی پخش شده است، جوابیه‌ای تصویری صادر کرد.

به گزارش ایسنا، پایگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی قوه مجریه در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دومین جوابیه تصویری دولت به صداوسیما در پاسخ به تحریف و تقطیع سخنان حسن روحانی در قسمت ۳۳ مستند «مه‌شکن» تهیه شده‌است.

در این اطلاعیه به قانون الحاق یک ماده و دو تبصره به قانون اساسنامه سازمان صداوسیما، اشاره شده مبنی بر اینکه چنانچه در برنامه‌های پخش شده سازمان، مطالبی مشتمل بر توهین، افتراء یا خلاف واقع نسبت به هر شخص حقیقی یا حقوقی پخش شود و یا به هر نحوی اظهارات اشخاص تحریف گردد، حداقل دو برابر زمان اصل مطلب جهت پاسخگویی به شخص شاکی اختصاص می‌یابد.

سپس آمده است: «در مستند «مه‌شکن» با تقطیع صحبت‌های حسن روحانی و نیز حذف برخی جملات سایر نمایندگان، تلاش می‌شود تا میان روحانی و وزیر دفاع وقت(مصطفی چمران)، تقابلی ایجاد و روحانی را فردی معرفی کند که خواهان انحلال کل ارتش و اعدام ارتشیان در ملاعام است. مه‌شکن با برجسته کردن یک جمله از روحانی و با حذف کردن جملات قبل و بعد آن، روحانی را خشن و بی‌منطق تصویر می‌کند.»

اطلاعیه دولت می‌افزاید: «روایت تاریخ نیازمند نگاهی جامع، بی‌طرفانه و مستند به منابع معتبر و متعدد و سرشار از دقت و حساسیت نسبت به تمام جزییات است. اما آن چه در مستند مه‌شکن تصویر شده روایت جانبدارانه، عجولانه، جناحی، سیاست‌زده و غیرصادقانه از تاریخ معاصر ایران است. بنظر می‌رسد برآیند پخش ۱۳ باره مستند مه‌شکن، تخریب رییس جمهور منتخب مردم و روایت مغشوش تاریخ با اهداف سیاسی و انتخاباتی است.»

در ادامه آمده است: «این جوابیه تصویری برای سازمان صداوسیما ارسال شده‌است، اما این سازمان همچون جوابیه تصویری اول درباره دختر آبی، از پخش جوابیه دوم نیز امتناع کرده است. لازم است یادآوری شود صدا و سیما طبق قانون موظف به پخش این جوابیه است؛ هرگونه امتناع از پخش جوابیه دولت به اتهامات مطرح شده «غیرقانونی» است.»

ربیعی: روحانی، هدف مستند بوده است

به گزارش ایسنا، در بخش‌هایی از جوابیه تصویری دولت به صداوسیما علی ربیعی سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با اشاره به نظریه «بازنمایی» اظهار کرد: براساس نظریه بازنمایی افراد معمولاً آنچه را که دل‌شان می‌خواهد، به جامعه نشان می‌دهند و از میان متنی طولانی بخشی را انتخاب می‌کنند و در واقع بخشی از واقعیت را به جامعه نشان می‌دهند و القاء می‌کنند.

وی گفت: سازندگان این مستند مبتنی بر نظریه بازنمایی خواسته‌اند وجهی را که دکتر روحانی در سال‌های حضور خود در کنار افرادی همچون شهید ستاری، بابایی و لشگری داشته‌اند، نادیده بگیرند. اگر بیننده‌ای به صورت ابتدایی این مستند را می‌دید به نظرش می‌آمد که هدف از ساخت این مستند اطلاع‌رسانی نبوده، بلکه آقای روحانی بوده است.