سخنگوی دولت درباره بررسی FATF و CFT  گفت: همکاران من در دولت گزارشی از جلسات دور جدید مجمع مطرح کردند که نشان می‌دهد با ترکیب دو کمیسیون بررسی مجدد آن آغاز شده است. آنچه که مهم است این است که تصمیمات امروز ما برای آینده کشور مهم است.

 به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی ربیعی دیروز در نشست خبری هفتگی خود  ادامه داد: از موافقان و‌ مخالفان خواهش می‌کنم نظرات خود را اعلام کنند. رسانه ملی این فرصت را برابر به هر دو گروه بدهد. کارشناسان مالی و بانکی معتقد هستند با رفتن ایران به لیست سیاه هر ایرانی به مشکل می‌خورد. همکاران وزارت خارجه معتقد هستند خروج از این لیست سیاه کار مشکلی است و برای دولت‌های آتی هم سخت است. کارشناسان امنیتی ما هم معتقد هستند تحفظ امنیت ملی حفظ می‌شوند. چین و روسیه هم به لیست پیوستند. کارشناسان سیاسی می‌گویند نپیوستن به این لیست یک نوع خودتحریمی است. ما به نظر مجمع احترام می‌گذاریم و امیدوارم مصلحت نظام  در نظر گرفته شود.

استعفای روحانی و جهانگیری مطرح نیست

سخنگوی دولت گفت: برخی می‌گویند به دلیل اعتراض‌ها که نمی‌گذارند دولت کار کند دولت باید استعفا بدهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش‌تر نمی‌ماند. متاسفانه توجه نمی‌کنند در چه شرایطی هستیم.

وی با بیان اینکه آمریکا با جایگزین کردن تحریم به جای جنگ مردم را هدف قرار داده است، گفت: تحریم، جایگزین مدرن برای نسل‌کشی و جنگ بی‌صدا است. آمریکا با فریب افکار عمومی خود می‌گوید دنبال جنگ نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: افکار عمومی باید بداند تحریم سلامت و آرامش و امنیت همه ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است. مسئولان آمریکا اعتراف کردند که تحریم را هم‌تراز جنگ قرار داده‌اند.

 وی افزود: آنچه که مطرح است تکمیل زیر ساخت‌های شبکه ملی است.

ربیعی با اشاره به جلسه شورای عالی فضای مجازی گفت: در این جلسه در رابطه با اینترنت و نگرانی‌های مربوط به آن صحبت شده است. همگان با اجماع کامل بر تداوم دسترسی مردم به اینترنت آزاد تاکید کردند. به هیچ وجه نه تنها موضوع قطع اینترنت مطرح نیست بلکه گسترش ارتباطات اینترنتی ایرانیان هم مورد تاکید قرار گرفته است. به اعتقاد من این جلسه هم به ابهامات پاسخ داده و هم شرایط سیاست‌گذاری آتی را مشخص کرده است. دولت یازدهم به گسترش اینترنت با پهنای باند زیاد تلاش کرده است. این دولت سبب گسترش بازار دیجیتال شده است.

 سخنگوی دولت با اشاره به استیضاح وزیر نفت و با تاکید بر جایگاه بیژن زنگه در بازارهای بین‌المللی نفت در زمان تحریم گفت: زنگنه در خط مقدم جنگ با آمریکا است. در زمانی که جنگ اقتصادی به تعبیر آمریکایی‌ها است ما حتما وزرایی مثل وزیر نفت و کشورمان را موثر می‌دانیم.

 سخنگوی دولت با اشاره به موضوع استیضاح برخی وزرا گفت: لازم است که ما چند نکته را در این ارتباط مطرح کنیم. اول اینکه در این موضوع استیضاح دقت شود که منافع ملی حفظ شود. الان بحث استیضاح چند وزیر کلیدی مطرح است. در اتفاقات اخیر وزیر کشور در میدان حضور داشت. اگر نمایندگان با تامل بنگرند احتمالا می‌توانند با درک شرایط موجود تصمیم دقیق‌تری بگیرند. از سوی دیگر یک انتخابات مهم پیش رو داریم. برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات با امنیت و گستردگی بیش‌تر امروز انقدر در مقابل تحریم‌های آمریکا مهم است که طرح استیضاح وزیر کشور می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

 داعش دوباره در حال قدرت گرفتن است

ربیعی درباره ادعای پمپو در راستای تحریک نیروهای عراقی توسط نیروهای جمهوری اسلامی گفت: اگر مستنداتی داشتند حتما همان اول ارائه می‌دادند. مردم در خیابان هستند در عراق، داعش دارد دوباره قدرت می‌گیرد، در این شرایط که خود آمریکا مقصر است حمله به تاسیسات آنان عادی است. هدف آمریکا ایجاد مجدد ایران‌هراسی است. ایران طبق اصول ثابت خود در امور کشورهای همسایه دخالت نمی‌کند.

 وی تاکید کرد: در صورت عملی کردن تهدیدها، آمریکایی‌ها بدانند پاسخ کوبنده‌ای دریافت خواهند کرد.

سفر روحانی به ژاپن ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد

 سخنگوی دولت درباره سفر رئیس‌جمهور به ژاپن گفت: ژاپن کشور دوست ما است. حضور رئیس‌جمهور در جلسه کشورهای اسلامی در مالزی مجالی است و برای حضور در توکیو با دستاوردهای گفت‌وگوهای منطقه‌ای دستاوردهایی برای ما ایجاد کند. ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد، اما دوستان ژاپنی ما ابتکار عمل‌هایی دارند که ما آن را بررسی می‌کنیم. هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای نیست اما حتما به رسم انسان‌دوستی موضوعاتی مطرح می‌شود. وزرای اقتصادی ما و مسئولان بانکی حتما در این سفر حضور خواهند داشت.