در آستانه سفر عمران خان به ایران، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، از میانجی‌گری پاکستان میان ایران و عربستان و پیام سعودی‌ها به ایران روایت کرد.

به گزارش جماران، سخنگوی دولت چندی پیش گفته بود «عربستان برای آقای روحانی پیغام‌هایی آورده بود. اما ما باید علائم آن را کاملا مشاهده کنیم. اولین علامت عدم حمله به یمن و کشتار یمنی‌هاست. اگر عربستان واقعا دنبال تغییر رفتار خود باشد ما استقبال می‌کنیم. صرف نظر از مباحثی که امروز گفتند اگر واقعا صادق باشند و دنبال تغییر رفتار باشند ما استقبال می‌کنیم.»

دو روز بعد، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی این اظهارات را «غیردقیق» خواند.

در همین رابطه علی ربیعی با اشاره به جزئیات پیام های ریاض به تهران و اظهارات وزیرخارجه عربستان، گفت: آنچه به‌ عنوان سخنگوی دولت بیان کردم، کاملاً دقیق بوده است. وزیر خارجه عربستان مشخص نکرده که چه بخشی از مواضع من «غیردقیق» بوده اما ظاهراً، درصدد تکذیب ارسال پیام‌های سعودی‌‌ها به ایران بوده است.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که کدام کشورها میانجی تهران و ریاض شده‌اند ادامه داد: کشورهای متعددی با حسن نیت، کوشیده‌‌اند میانجی تنش‌‌زدایی تهران - ریاض شوند و برخی از آن‌ها حامل پیام سعودی‌ها هم بوده‌‌اند. در سطح رسانه‌‌ای، حداقل، نخست‌ وزیر پاکستان به ‌طور رسمی اعلام کرد که ولیعهد عربستان از وی خواسته تا با رئیس‌ جمهور ایران درباره سعودی‌‌ها مذاکره کند.

نیازی نمی‌بینیم به نیابت از یمن با سعودی مذاکره کنیم

از سوی دیگر وزیر خارجه عربستان در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرده است، «درباره آنچه سخنگوی دولت ایران درباره صلح در یمن گفت، پادشاهی سعودی درباره یمن با ایران صحبت نکرده و نخواهد کرد. مسئله یمن، کاملاً به یمنی‌‌ها مربوط است.»

سخنگوی دولت در واکنش به این بخش از اظهارات الجبیر نیز گفته است، این بخش از سخنان وی هم بیانگر انتقال نادرست و غیردقیق مواضع ایران به وزیر خارجه عربستان است. زیرا من در سخنان خود که مورد اشاره وی قرار گرفته، مستقیم و غیرمستقیم، موضعی بیان نکرده‌‌ام که بر ضرورت مذاکره سعودی‌‌ها با ایران درباره یمن دلالت داشته باشد و اصولاً، چنین موضوعی، مطالبه و موضع جمهوری اسلامی نیست.

ربیعی در پایان گفت: ما نیازی نمی‌بینیم به نیابت از یمنی‌ها یا در غیاب آنها وارد گفت‌ و گو با عربستان شویم؛ زیرا یقین داریم یمنی‌ها از توانمندی و تسلط لازم برای دفاع از حق خود در مذاکرات دیپلماتیک با سایر کشورها برخوردارند. علاوه براین، ایران از همان ابتدا تأکید داشته و دارد راهکار برقراری صلح در یمن، انجام گفت ‌و گوهای یمنی - یمنی است اما از وزیر خارجه عربستان که تأکید کرده «مسئله یمن، کاملاً به یمنی‌ها مربوط است» باید پرسید با این موضع، تهاجم نظامیان سعودی و سایر کشورهای عضو ائتلافشان به یمن را چگونه می‌‌توان توجیه کرد؟ چرا در مسئله‌‌ای که مربوط به خود یمنی‌‌هاست، ورود کرده‌‌اند و جنگ مرگباری به یمنی‌‌ها تحمیل کرده‌‌اند؟