گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری صبح دیروز در خانه کارگر تهران برگزار شد.

«حسن صادقی» رئیس این اتحادیه با تاکید بر اینکه مطالبات کارگران بازنشسته، محور فعالیت‌های ماست، گفت: اولین موردی که باید آن را پیگیری کنیم، اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است که اشاره به تورم واقعی دارد. اگر ماده ۹۶ درست اعمال می‌شد ما نیاز به متناسب‌سازی نداشتیم. در کنار این ماده باید ماده ۴۱ قانون کار را نیز رصد کنیم. ما باید اعضای شورای عالی کار را به خصوص آنهایی که با ما همفکر هستیم، یاری دهیم.

وی ادامه داد: تعیین حداقل حقوق در شورای عالی کار براساس تورم و سبد معیشت موضوعی است که در این ماده به آن اشاره شده است. اجرای صحیح این ماده برای ما بسیار مهم است چون هر تصمیمی که در مورد حداقل حقوق گرفته شود ۵۳درصد از بازنشستگان حداقل‌بگیر را نیز متاثر می‌کند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: نکته دیگر، استمرار متناسب‌سازی است. استمرار متناسب‌سازی کمک می‌کند که کف‌بگیران ما که نتوانستند به خواسته خود برسند، در جریان قانونی شدن و استمرار متناسب‌سازی بتوانند به خواسته خود برسند.

صادقی به اظهارات برخی از نمایندگان مجلس در مورد تورمی بودن قانون متناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: چطور مجلس در زمان دولت قبلی بر اجرای متناسب‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان تاکید داشت اما بعد از استقرار دولت جدید متناسب‌سازی را تورم‌زا دانست؟ این رویه‌ای که مجلس پیش گرفته، چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟وی بیان کرد: چگونه اجرای این قانون تورم‌زا است در صورتی‌که خودتان روزانه ۴هزار میلیارد تومان پول از بانک مرکزی استقراض و به جامعه تزریق می‌کنید؟ تورم را این اقدامات به وجود می‌آورد و هزینه آن را کارگران و بازنشستگان از جیب خود پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: نکته دیگر بحث درمان بیمه‌شدگان است. تا الان ۸۵ قلم دارو از سبد دارویی حذف شده که مصوبه شورای عالی بیمه است اما آیا شورای عالی بیمه کمکی به کارگران می‌دهد که ما از آنها پیروی کنیم؟ درمان کارگران مستقل است و قانون بالادستی داریم که تعهدات تامین اجتماعی نسبت به بیمه‌شده را تعریف کرده است.

صادقی با تاکید بر اینکه داروهای خاص باید رایگان در اختیار بیمه‌شدگان قرار بگیرد، گفت: افراد بازنشسته‌ای را سراغ داریم که به دلیل بیماری خاص فرزند، حاشیه‌نشین شده‌اند. کسی که سال‌ها برای این روز بیمه‌پردازی کرده چرا باید حالا زندگی خود را از دست بدهد؛ آیا این عدالت است؟

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: باید به دنبال تامین بخش اعظمی از منافع بازنشستگان باشیم. ما در سیاست‌های اساسی خود با تشکل‌های کارگری اختلافی نداریم و صرفا در نحوه پیگیری خواسته خود اختلاف داریم. آنها می‌گویند میز مذاکره اما ما می‌گوییم اگر میز مذاکره جواب نداد باید به میدان بیاییم. اگر جامعه کارگری توانست در میدان قدرت خود را نشان دهد، میز مذاکره هم جواب می‌دهد.

وی همچنین به پیامدهای حذف ارز ۴۲۰۰تومانی اشاره کرد و گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یعنی زمین‌گیر کردن اقتصاد کارگران و بازنشستگان. ما از حق خود نمی‌گذریم. اگر افزایش حقوق را براساس تورم امروز نبندند، همچنان اعتراض می‌کنیم.