در حالی‌که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری حدود ۱۳ سال مسکوت مانده، نامه‌ای مبنی بر افزایش ۸درصدی تعرفه خدمات پزشکی در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شده که نشان می‌دهد سازمان برنامه و بودجه، مجوز افزایش هشت درصدی برخی تعرفه‌های پزشکی را در ماه جاری صادر کرده و این پیشنهاد در هیات دولت مطرح خواهد شد.

«علی‌اشرف رحمان‌پناه» دبیر خانه پرستار کردستان و قائم‌مقام خانه پرستار کشور در این ارتباط به ایلنا گفت: پرستاران نسبت به افزایش ۸درصدی تعرفه خدمات پزشکی اعتراض خواهند کرد ولی بعید به نظر می‌رسد که این انتقادات نتیجه‌ای داشته باشد. قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری ۱۴ سال پیش تصویب شد اما تاکنون اجرا نشده است. در این بازه زمانی، پرستاران نسبت به اجرا نشدن این قانون انتقاداتی وارد کرده‌اند و حقوق خود را طلب کرده‌اند.

وی ادامه داد: سیاست‌های مسئولان وزارت بهداشت به شکلی است که به مطالبات پرستاران توجه نمی‌کند و رسیدگی به تقاضای جامعه سلامت را در دستور کار خود قرار نمی‌دهند. روسای جمهور کشورمان، بارها اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را از مسئولان بهداشت وقت تقاضا کردند اما این قانون بنا به دلایل نامعلوم اجرا نشده است. این قانون نادیده گرفته شد و کار به جایی رسید که رهبری نیز به موضوع ورود کردند.

قائم‌مقام خانه پرستار کشور تصریح کرد: در حال حاضر این قانون اجرا نمی‌شود. بیش از یک ماه، از دستور رهبری در ارتباط با اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌گذرد اما هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است. این در شرایطی است که اینک تصمیم گرفته‌اند ۸درصد تعرفه خدمات پزشکی را افزایش دهند.

رحمان‌پناه با اشاره به تعداد خدمات پزشکی گفت: ۱۳هزار تعرفه خدمات پزشکی در نظام سلامت کشور وجود دارد. با افزایش ۸درصدی این تعرفه‌ها، ارزش ریالی آنها سر به فلک خواهد گذاشت. سوال این است که بودجه برای افزایش ۸درصدی تعرفه خدمات پرستاری، از چه منابعی تامین می‌شود؟

دبیر خانه پرستار کردستان تصریح کرد: اگر تعرفه‌های خدمات پزشکی نیاز به بودجه ندارد، چگونه تعرفه خدمات پرستاری نیاز به بودجه دارد؟ این پرسش‌ها در حال حاضر مطرح می‌شود. آیا محل و منبعی برای بودجه تعرفه خدمات پزشکی وجود دارد و آیا دولت و مجلس بودجه‌ای اختصاصی برای این امر در نظر گرفته‌اند؟ مسئولان وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی باید به این سوال‌ها پاسخ دهند.

وی ادامه داد: اگر این منابع توانایی تامین بودجه ۱۳هزار تعرفه خدمات پزشکی را دارند، چطور نمی‌توانند هزینه‌های تعرفه‌های خدمات پرستاری را تامین کنند؟ آیا منع قانونی درباره اجرا نشدن این قانون وجود دارد؟ آیا بالاتر از فرمان رهبری در کشور وجود دارد؟ این موارد، پرسش‌ها و انتقادات پرستاران کشور از تصمیم‌گیرندگان نظام سلامت است.

این عضو جامعه سلامت افزود: امکان در نظر گرفتن منبع برای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری وجود ندارد به دلیل اینکه این خدمات سقف ریالی مشخصی ندارد. نکته جالب این است که منبع تامین منابع برای تعرفه‌های پزشکی در نظر نمی‌گیرند اما خدمات پرستاری نیاز به بودجه دارد. اگر مسئولان خواهان اجرای قانون هستند باید ردیف بودجه‌ای برای خدمات ارائه شده از سوی پرستاران در نظر می‌گرفتند.