مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: در مقابل جامعه شاغل دیروز که در سال‌های اشتغال خود حق بیمه پرداخت کرده‌، دو وظیفه مهم پرداخت مستمری و ارائه خدمات درمانی را به عهده داریم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان تامین اجتماعی، مصطفی سالاری در دیدار با روسای کانون‌های کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر کشور، با تاکید بر اینکه وضعیت این سازمان سخت است اما نگران‌کننده نیست، افزود: پرداخت مستمری به مستمری‌بگیران و بازنشستگان از اولویت‌های این سازمان است و بازنشستگان عزیز از بابت پرداخت مستمری‌شان نگرانی نداشته باشند.

وی در پاسخ به درخواست‌های مطرح شده درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران اظهار داشت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تکلیف قانونی است و باید آن را انجام دهیم اما در مورد چگونگی اجرای آن باید با همفکری خود بازنشستگان بیشتر بحث و بررسی کنیم، ضمن آنکه باید منابع مورد نیاز و طریق تامین آن را پیش‌بینی کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با مهم خواندن نشست‌های هم‌اندیشی با شرکای اجتماعی گفت: تاکنون دو نشست در موسسه عالی پژوهش برگزار شده که صاحب‌نظران و شرکای اجتماعی مهمترین مسائل حوزه رفاه و تامین اجتماعی را مطرح کردند. این نظرات در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ می‌شود.

سالاری با بیان اینکه تلاش می‌کنیم مسائل این سازمان را با توجه به ظرفیت و امکانات موجود حل کنیم، اظهار داشت: هیچ‌کدام از مسائل فراموش نمی‌شود. تمامی فعالیت‌های ما باید به تقویت منابع، مدیریت مصارف، افزایش کیفیت خدمات و تکریم ذینفعان منجر شود.

وی با بیان اینکه بیمه‌های تکلیفی و حمایتی که در سال‌های گذشته بر سازمان تامین اجتماعی تحمیل شد توازن منابع و مصارف را به‌هم زد، گفت: خوشبختانه در دولت و مجلس فعلی این اتفاق نیفتاد و هیچ تعهد جدیدی از جیب بیمه‌شدگان ایجاد نشد. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر حرکت به سمت سه‌جانبه‌گرایی در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان سازمان ادامه داد: شورای تحول راهبردی در این سازمان تشکیل شده و پیشنهادات و محورهای تعیین شده در این شورا با کمک شرکای اجتماعی مطرح و بررسی می‌شود.

سالاری گفت: نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و از مراکز دولتی و خصوصی برای آنها خدمات درمانی خریداری شده است. در سال‌های اخیر هزینه‌های درمان جهش پیدا کرد. این مراکز از سازمان تامین اجتماعی طلب دارند که برای پرداخت بدهی‌های آنها تلاش خواهیم کرد. باید پرونده الکترونیک و نسخه الکترونیک را تکمیل کنیم تا خرید درمان در یک چارچوب علمی قرار گیرد.

وی درباره خروج از بنگاهداری و ورود به بازار سهام شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: اموال بیمه‌شدگان را نمی‌بخشیم. با رعایت مصالح کارگران و بازنشستگان شیوه مدیریت شستا را اصلاح می‌کنیم. برخی شرکت‌ها به فروش می‌رسند و برخی ادغام می‌شوند. نتیجه این برنامه این است که ارزش دارایی و سود شرکت‌ها بیشتر شود.

سالاری، اجرای طرح کرامت رضوی، همایش‌های منطقه‌ای، المپیاد ورزشی و دیدار با شرکای اجتماعی را از برنامه‌های ارزشمند ویژه بازنشستگان برشمرد و تصریح کرد: این برنامه‌ها ادامه می‌یابد.

«علی‌اصغر بیات» رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در این دیدار با بیان اینکه بیش از 3 میلیون بازنشسته از این سازمان مستمری می‌گیرند، گفت: سازمان تامین اجتماعی خدمات خوبی به مستمری‌بگیران ارائه می‌کند و امیدواریم به بازنشستگان توجه بیشتر شود.

وی با بیان اینکه، جامعه بازنشستگان کشور از برنامه‌های مدیریت جدید سازمان برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده حمایت خواهند کرد، گفت: انتظار داریم در جهت بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران، نهایت تلاشتان را به عمل آورید.

در ادامه این جلسه روسای بازنشستگان به بیان مطالبات و خواسته‌های خود پرداختند.