شبکه آر.تی جزئیات جدیدی را در خصوص سوء قصد به جان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق منتشر کرداطلاعات فاش شده توسط منابع عراقی حاکی از آن است که پهپادهای پرتاب شده از منطقه (القریات) در شمال بغداد پرتاب شده‌اند. یکی از کارشناسان تحقیقات به آر.تی گفت: تحلیل‌ها نشان می‌دهد که مهاجمان می‌دانستند نمی‌توانند الکاظمی را در داخل خانه او هدف قرار دهند، بنابراین با سه پهپاد حمله خود را آغاز کردند.  وی درباره علت حمله با سه فروند پهپاد توضیح داد: عاملان حمله می‌خواستند با یک پهپاد خانه را هدف قرار دهند و سپس الکاظمی را از خانه خارج کنند تا ترور کنند اما نقشه آنها به نتیجه نرسید. به گفته این کارشناس، تحقیقات هنوز مشخص نکرده است که چه کسی مسئول این حمله است. بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط آر.تی کارشناسان کشف مواد منفجره در وزارت کشور عراق و همچنین سرویس اطلاعات ملی می گویند که موشک‌ها و پهپادهایی که منزل الکاظمی را هدف قرار دادند، همان موشک‌هایی بودند که برای بمباران پایگاه‌ها و تأسیسات آمریکایی استفاده می‌شدند. در این حمله که منطقه سبز در مرکز بغداد را هدف قرار داد، تعدادی از محافظان مصطفی الکاظمی زخمی شدند.

شناسایی مظنونان

از سوی دیگر یک منبع عراقی فاش کرد که سرویس‌های امنیتی ۳ تن را به ظن دست داشتن در سوء قصد به جان نخست‌وزیر شناسایی کردند. این منبع جزییات بیشتری را فاش نکرد و نگفت به کدام طرف یا گروهی تعلق دارند. از سوی دیگر، وزارت امور خارجه آمریکا تهدید کرد ایالات متحده به حمله‌ای که خانه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را هدف قرار داد، با مشارکت عراق، پاسخ خواهد داد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما حق مشارکت با دولت عراق را برای پاسخ به حمله تروریستی به نخست‌وزیر این کشور محفوظ می‌دانیم و توضیح داد که حمله به خانه الکاظمی نه تنها او را هدف قرار داده است. بلکه حاکمیت عراق نیز هدف قرار گرفت. وی افزود: ما شاهد حملات بسیاری در عراق بوده‌ایم و نمی‌خواهیم جلوی تحقیقات درباره سوء قصد به نخست‌وزیر عراق را بگیریم. پرایس گفت: ما برای عراقی‌ها روشن کرده‌ایم که ایالات متحده آماده است تا در تحقیقات سوء قصد به نخست‌وزیر عراق کمک کند.

در این راستا محمد محیی، سخنگوی این گردان‌ها در گفتگو با سایت المیادین اعلام کرد مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق جنایت بزرگی در حق تظاهرکنندگان عراقی مرتکب شده است. او پس از این جنایت، همه امیدش را در برای دور جدید نخست وزیری از دست داده است. وی افزود، الکاظمی از سوی اکثر گروه‌های سیاسی مردود است و صحبت از درخواست بقای او در ازای حل و فصل بحران های موجود واقعیت ندارد. محیی ادامه داد: ما موافق این شیوه برخورد نیستیم و معتقدیم اولین ذی نفع این اتفاق، خود الکاظمی است. وی معتقد است که نخست وزیر عراق تلاش می‌کند کشور را در برابر دو گزینه قرار دهد یا دوره نخست وزیری او تمدید شود یا عراق در لبه پرتگاه قرار بگیرد. محیی افزود، الکاظمی امنیت عراق را به بازی گرفته و تلاش می‌کند از طریق این سناریوی ساختگی به اهدافش برسد. آنچه رخ داد نمایش بود. این مسئول عراقی گفت که حضور تظاهرکنندگان دور رهبران گروه‌های عراقی در منطقه سبز واشنگتن را عصبانی کرد و به همین دلیل این کشور تلاش کرد تصویر را وارونه جلوه دهد. وی افزود، همه گروه‌ها می‌دانند که وضعیت عراق تحمل ماجراجویی‌ها را ندارد و توافق اصلی ترین راه حل است. سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق گفت، از زمان نابودی داعش، آمریکا مقاومت و حشد شعبی را تهدیدی اصلی می‌داند.