به‌دنبال افزایش ناآرامی و شورش مرگبار معترضان، دولت شیلی بامداد روز دوشنبه (29 مهر ماه) وضعیت اضطراری  در همه شهرهای بزرگ کشور را تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آندرس چادویک وزیر کشور دولت شیلی اعلام کرد: در پی کشته شدن حداقل هفت‌نفر در اثر درگیری‌های شدید و حملات آتش‌سوزی در آخر هفته، دولت وضعیت فوق العاده را در شهرهای شمال و جنوب خود تمدید خواهد داد. چادویک در کنفرانس خبری در شهر سانتیاگو گفت: تصمیم تمدید وضعیت فوق‌العاده در میان تشدید خشونت و خرابکاری پس از اعتراض توسط دانشجویان در مورد افزایش کرایه حمل‌ونقل عمومی آغاز شد. وزیر کشور شیلی به ۷۰ واقعه خشونت‌آمیز روز یکشنبه (28 مهر ماه) از جمله ۴۰ فقره غارت سوپرمارکت‌ها و مشاغل دیگر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نیروی ارتش و پلیس در سانتیاگو حضور دارند و در صورت لزوم تقویت می‌شوند. وی افزود: ما با اعتراضات جدی روبه‌رو هستیم که بدون شک برای ایجاد خسارت جدی به کشور و جان هر یک از شهروندان سازماندهی شده است. 

اعتراض‌ها در سانتیاگو و چند شهر شیلی به دلیل خشم عمومی نسبت به شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور از جمله فاصله زیاد میان وضعیت فقرا و ثروتمندان و افزایش بهای بلیت مترو آغاز شد.