دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: منابع مقاومت ما بسیار بیشتر از منابع فشار آمریکاست. حرف اصلی ما با اروپاست. آنها باید به تعهدات خود عمل کنند. ما یک روز هم به فرصت دوماهه شورای امنیت ملی اضافه نخواهیم کرد. آمریکا باید بداند که ما هزینه مند کردن تحریم و فشار را از طرق مشروع حق خود می‌دانیم.

به گزارش ایسنا، محسن رضایی با حضور در برنامه «نگاه یک»، با اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) گفت: انقلاب ما یک انقلاب عمیق با آرمان‌های بزرگ بوده است. در حد اصلاح و ترمیم اگر بود، نامی از امام نبود و دشمنی‌ها با ملت ما ادامه پیدا نمی‌کرد. ملت ما جهش بزرگی را برای رسیدن به آرمان‌های بزرگ خود شروع کرده و از این راه به سوی تمدن بزرگ گام برداشته است. این راه ادامه دارد و امام زنده است و صف بندی دشمنان با ما ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این آمریکا است که با ما و راه ما درگیر می‌شود و ما راهی جز مقاومت برای پیشرفت نداریم. شکل گیری یک دولت مستقل و بزرگ در شمال خلیج فارس، به ضرر آمریکایی‌ها است. می‌خواهند ما را به دوران سیاه قاجار و پهلوی برگردانند. رضایی با اشاره به کلید واژه مقاومت در اندیشه امام راحل، گفت: دشمنی جدی با ما از ابتدای انقلاب آغاز شده و دو نوع فشار به ما تحمیل کردند. اول فشار سخت مثل ترور و جنگ و حمله نظامی برای ما به وجود آوردند. با مقاومت توانستیم سپر دفاع برای ملتمان تدارک ببینیم. حتی آقای ترامپ اذعان دارد که قصد حمله نظامی ندارند. چون می‌دانند که اگر اقدامی کنند، تمام منطقه آتش می‌گیرد. دهه اول فشارهای نظامی و سخت بود که تبدیل به توانایی شد. حسرت سربازان ما برای فشنگ، تبدیل به موشک‌های بردبالا و دقیق شده است. فشار نظامی پایان پیدا کرد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس افزود: با مقاومت توانستیم توانایی‌های دفاعی خود را گسترش دهیم. در این چهل سال ما تحریم اقتصادی بودیم. اروپایی‌ها در سال ۹۱ امیدوار بودند که کار ایران را با تحریم‌های اقتصادی به پایان ببریم. قبل از آن هم تحریم‌هایی بود. به مرور اضافه شده‌اند. مساله اینجاست که چرا این تحریم‌ها پایان نمی‌یابند. این تحریم‌ها باید با مقاومت انقلابی و فعال مردم کنار زده شوند و پایان شوند. ما باید به بیش از شکست آمریکا فکر کنیم و کاری کنیم که آنها دیگر سراغ تحریم ایران نروند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مقاومت تنها مخصوص ملت ما نیست. هیچ ملتی با سازش موفق نشده است. نوع مقاومت ملت ما با دیگر کشورها فرق می‌کند. در اروپا هم با مقاومت بوده که پیشرفت کرده‌اند، انگلیس که دشمن ما بوده در برابر هیتلر مقاومت کردند. فیلم تاریک‌ترین ساعت، مقاومت چرچیل در برابر نازی‌ها را نشان می‌دهد و می‌بینیم که می‌خواهند بگویند تاریک‌ترین ساعت‌ها را به روشنایی تبدیل کرده‌اند. ژاپن و چین از راه مقاومت پیروز شدند. مصدق هم زمانی که مقاومت را کنار گذاشت گرفتار کودتای آمریکا شد و دولتش شکست خورد.

رضایی گفت: فشارها در مقابل پیشرفت ماست. ما اگر به سوی آرمان‌های مان حرکت نکنیم، دشمن با ما کاری نخواهد داشت. ما توانایی بی سابقه‌ای در امور دولتی داریم و برخی از کشورهای منطقه به دولت سازی و ملت سازی با همراهی ایران فکر می‌کنند. این قدرت از پیشرفت ما پیدا شده است. اگر نخواهیم ملت بزرگی و مستقلی باشیم، دشمن با ما کاری نخواهد داشت. دشمن نتوانسته جلوی پیشرفت ما را بگیرد. ما با فشارهای آمریکا، سازمان اطلاعاتی قدرتمند و توان دفاعی بزرگی را به دست آورده‌ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اهداف آمریکا از فشار به ملت ایران، گفت: هر چه ایران بزرگ‌تر شود، توسعه پیدا کند آمریکا کوچک‌تر و از منطقه دورتر می‌شود. یک جایگزینی قدرت در منطقه در حال وقوع است. ما با شیوه مقاومت به این دستاورد رسیده‌ایم. مردم کشورهای منطقه از ما تقاضا می‌کنند که در کشورهای‌شان حضور داشته باشیم. آنها از آمریکا فاصله می‌گیرند و این قدرت منطقه‌ای برای آمریکا گران تمام شده است.

وی افزود: مقاومت فعال، یک فرایند و فناوری است. مرحله اولش، فرصت سازی یا شکست دشمن است. باید فرصت‌ها را به بهره برداری برسانیم و ظرفیت‌ها را فعال کنیم. آمریکایی‌ها سه هدف را دنبال می‌کنند. می‌خواهند دوگانگی و دوقطبی در جامعه، دولتمردان و میان مردم و حکومت ایجاد کنند. عده‌ای را طرفدار مذاکره و عده‌ای را مخالف مذاکره کنند. می‌خواهند با ایجاد نارضایتی و فشار اقتصادی، امنیت ما را که بزرگترین دستاورد انقلاب است، مخدوش کند.

رضایی گفت: آمریکایی‌ها برای این کار استراتژی‌هایی را در نظر دارند. می‌خواهند سخت‌ترین تحریم‌ها را اجرا کنند که البته سر و صدا و جنگ روانی ای بیش نیست. آمریکایی‌ها دنبال این هستند که ما را به پای میز مذاکره بکشانند. این فشارها برای مذاکره است. اگر مذاکره نباشد، فشار بی معنی می‌شود. مذاکره هدف نهایی آمریکایی هاست و مقاومت ما می‌تواند تعیین کننده باشد. ما باید به آمریکایی‌ها خودمان را با انسجام اثبات کنیم. ما به دولت انتقاد داریم اما در مقابل آمریکایی‌ها در کنار هم ایستاده‌ایم. حتی برخی از ضد انقلاب خارج نشین هم در برابر تروریست خواندن سپاه، سکوت نکرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: برنامه آمریکا مشخص است و ما هم مطمئناً به مقاومت خود ادامه می‌دهیم و باید وارد مقاومت فعال شویم. اینکه حرف‌های آمریکایی عوض می‌شود، نشان دهنده شکست آنهاست. از شروط ترکمچای گذر کرده‌اند و می‌گویند حاضرند بدون پیش شرط مذاکره کنند. ناوهایشان را در ۵۰۰ کیلومتری چابهار و عقب تر از آن برده‌اند.