یک دیپلمات ارشد با بیان اینکه اگر تحریم‌ها هم لغو شود باز هم اجرای خط لوله IPI با اما و اگر مواجه است، گفت: هندی‌ها زمانی که سود مادی داشته باشد و تهدیدی هم متوجه‌شان نباشد، وساطت می‌کنند که بتوانیم به تکنولوژی ال‌ان‌جی دسترسی داشته باشیم، بنابراین هند برای ایران غیر از بازار به لحاظ تامین تکنولوژی هرچند با واسطه اهمیت دارد.

محمدحسین بنی‌اسدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره حضور نفت ایران در بازار هند به عنوان بزرگترین بازار آینده‌ جهان اظهار داشت: ابتدا باید در نظر داشت که هند بعد از تحریم و اولتیماتوم دو سال پیش از سوی ترامپ به طور کلی خرید نفت از ایران را کنار گذاشته و متوقف کرد.

وی افزود: آن زمان وزارت‌خارجه گلایه‌های خود را به هند اعلام کرد و پاسخ آنها این بود که بخشی از پالایشگاه‌های ما بخش خصوصی و با سرمایه‌گذاری ایالات‌متحده هستند و نمی‌توانند خود را به خاطر خرید نفت از ایران در سیبل امریکا قرار دهند، بنابراین هند همه چیز را به لغو تحریم‌های نفت ایران منوط کرد.

شرط هند برای خرید نفت از ایران

این کارشناس وزارت‌خارجه تصریح کرد: اکنون هم چنانچه هند ملاحظه امریکا را نداشته باشند یعنی محدودیت و تحریم لغو شود حتما اقدام به خرید نفت از ایران می‌کند، چون هم به نفت ایران نیاز دارد، به لحاظ مسافت به‌صرفه است و چند پالایشگاه این کشور تنها با نفت ایران امکان فعالیت دارند، بنابراین حتما از ما نفت می‌خرد. اما در عین حال هند بنا را بر تنوع منابع انرژی گذاشته است اینگونه نیست که پالایشگاه‌هایش را فقط با نفت یک کشور تنظیم کند، سعی می‌کند از بازارها و گونه‌های مختلف از جمله گاز و انرژی خورشیدی نیاز خود را تامین کند، باضافه اینکه مرکز ائتلاف انرژی خورشیدی در این کشور واقع است.

وی با اشاره به موضوع ال‌ان‌جی نیز گفت: اکنون قطر بازار عمده ال‌ان‌جی را دارا است و ما هنوز نتوانسته‌ایم سرمایه‌گذاری کرده و تکنولوژی مورد نیاز را وارد کنیم در حالی که این کشور از ذخایر مشترک استفاده کرده و پایانه‌های گسترده‌ای براه انداخته و ما همچنان نه پایانه‌ای داریم و نه ال‌ان‌جی برای صادرات.

بنی‌اسدی تاکید کرد: از زمانی که تکنولوژی ال‌ان‌جی پیشرفت کرده مقرون به صرفه است که کشورها از این طریق نیاز گاز خود را تامین کنند حتی برخی معتقدند که از خط لوله هم بیشتر توجیه‌پذیر است چون هر آن می‌توانند اقدام به خرید کنند ولی برای کوتاه‌مدت خط لوله کارساز نیست. وی گفت: در هر حال در اینکه هند به بازار ال‌ان‌جی ایران چشم دوخته شکی نیست اما ملاحظات کلانی هم با امریکا دارد زیرا روابط تجاری و ارتباط خوبی با این کشور دارد، بنابراین نباید انتظار داشته باشیم بخاطر مصالح ما خود را به آب و آتش بزنند، اکنون تکنولوژی پیشرفته ال‌ان‌جی دست غرب است البته هندی‌ها هم در وساطت و دلالی ماهرند. به نظر بنده ال‌ان‌جی را باید از شرکت‌های معظم که تکنولوژی پیشرفته‌ای دارند، وارد کنیم.