نایب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت‌: بخش خصوصی واقعی بسیار نگران است که بعد از تغییر و تحولات دولت یا حتی انتهای این دولت، حرکاتی مانند فیلترینگ گسترده صورت بگیرد و این پیش‌بینی از طرف بسیاری مطرح شده است. البته صحبت‌هایی هم شد اما وزارت ارتباطات به شکلی این جریان را نگه داشته است.

عبدالرضا نوروزی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد تاثیرات فیلترینگ بر اقتصاد و تجارت کشور گفت: دوستانی که فیلترینگ را در برنامه‌های کاری خود قرار دادند ابعاد زیان آن را نمی‌دانند. در حد پایین دستی، وقتی فیلتر انجام می‌شود فیلترشکن رواج می‌یابد، یک بازار کسب و کار که مشخص نیست پشت آن چه کسانی وجود دارند از طریق این فیلترشکن‌ها به وجود می‌آید که هزینه آن از جیب مردم می‌رود. از طرفی هم وقتی فیلترشکن‌ها عمومی می‌شوند، بسیاری به سایت‌هایی دسترسی پیدا می‌کنند که ممکن است از نظر شرایط سنی، اخلاقی و غیره مناسب نباشد و خسارات زیادی از این نظر به وجود آورده است.

وی افزود: بسیاری در بستر فضای مجازی و اپلیکیشن‌ها، کسب وکارهای مختلفی را راه‌اندازی کرده‌اند. در شرایطی مانند شرایط حاصل از شیوع کرونا یا به علت نبود امکانات این فضا برای ایجاد کسب و کار انتخاب می‌شود، ولی به یک باره بنا بر اتفاقات خاصی که در کشور رخ می‌دهد، به طور سلیقه‌ای فیلتر انجام و باعث می‌شود که این کسب‌وکارها مشتریان خود را که شاید برای جمع‌آوری آنها چند سال زمان گذاشته‌اند، از دست می‌دهند.

نوروزی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم برای یک بار هم که شده حاکمیت باید در این مورد تصمیم بگیرد. البته در طرف مقابل باید درک کرد که نظام یا دولت چه نگرانی‌هایی از بابت این مسائل دارد، برای آن برنامه‌ریزی کرد تا متضرر نشوند. نهادهای مختلف بخش خصوصی در این مورد اعتراضات زیادی کرده‌اند اما تا به امروز نتیجه جدی نگرفته‌ایم.

وی در ادامه اضافه کرد: بخش خصوصی واقعی بسیار نگران است که بعد از تغییر و تحولات دولت یا حتی انتهای این دولت برای انتخابات، حرکاتی مانند فیلترینگ گسترده‌تر صورت بگیرد و این پیش‌بینی از طرف بسیاری مطرح شده است. صحبت‌هایی هم شد اما وزارت ارتباطات به شکلی این جریان را نگه داشته است. ولی اگر بعدا جریان همسو قرار بگیرد، احتمالا بخواهند حرکاتی انجام دهند که در این صورت دوباره بخش خصوصی ضرر می‌کند.

خواسته بخش خصوصی از رییس جمهور آینده

نایب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی دولت بعد در این مورد گفت: یکی از خواسته‌های بخش خصوصی از کسانی که می‌خواهند در صندلی ریاست‌جمهوری بنشینند این است که قول‌هایی در این زمینه بدهند. کسب‌وکارهای زیادی در فضای مجازی داریم اگر در این مورد برنامه‌ریزی نشود اینها از بین می‌روند، ما الان هم مشکلات عدیده‌ای در داخل کشور داریم و اگر مشکل این چنینی هم اضافه شود این مشکلات افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد:‌ یکی از تبعات این موضوع فرار مغزها است. بسیاری که در این بستر کار می‌کنند، چندین بار ضربه خوردند و دوباره از نو شروع کردند.

نوروزی با اشاره به تاثیر فیلترینگ بر کاهش راندمان کاری شرکت‌ها بیان کرد: وقتی شرکت‌ها می‌خواهند با یک سایت کار کنند و مدام با فیلترینگ مواجه باشند، به کندی کارهایشان پیش می‌رود، نیاز به اینترنت پرسرعت و بدون فیلترینگ دارند که بتوانند به دنیا دسترسی داشته باشند. امروز دنیای گردش اطلاعات و ارتباطات است و وقتی سرعت این گردش از ما گرفته شود یا وقتی در یک شرکت می‌بینیم که سیستم کند یا فیلتر شده، راندمان آن روز از 100 به 40 می‌رسد، همه اینها ضرر است.