لیلا حاتمی متولد مهر 1351 است، به همین بهانه، مروری کرده‌ایم بر نقش‌هایی که او را در قامت یک معشوقه نشان داده است.

لیلا

«لیلا» اولین تجربه همکاری «لیلا حاتمی» و «داریوش مهرجویی» است. لیلا و رضا در یک مراسم شله‌زرد پزان همدیگر را می‌بینند و چندی بعد با هم ازدواج می‌کنند. آن دو، بعد از مدتی زندگی متوجه می‌شوند که لیلا نمی‌تواند فرزندی به دنیا بیاورد. چه‌ کسی می‌توانست «لیلا» را جز خودِ «لیلا حاتمی» این‌طور فراموش‌نشدنی بازی کند؟  بازی‌اش در «لیلا» مصادف شد با از دست دادن پدرش. شاید آن غم نهفته در چشم‌هایش در صحنه‌های غم‌انگیز بدرقه شوهر برای خواستگاری از زن دوم به فقدان پدر برمی‌گشت.

 شیدا

«شیدا» فیلمی به کارگردانی «کمال تبریزی» است. فرهاد که در جنگ مجروح شده و موقتاً بینایی‌اش را از دست داده، به بیمارستانی صحرایی منتقل شده که در آن پرستاری به‌ نام شیدا از مشاهده مقاومت فرهاد در تحمل درد شگفت‌زده می‌شود و به تدریج می‌فهمد که می‌تواند با تلاوت قرآن، التیام‌بخش او باشد، «لیلا حاتمی» در نقش «شیدا» عاشقی ساده و به یاد ماندنی را به تصویر می‌کشد.   

آب و آتش

«آب و آتش» اولین همکاری «فریدون جیرانی» با «لیلا حاتمی» است. علی، بعد از جر و بحث با مهرانگیز همسرش، از منزل خارج شده و در خیابان‌ها پرسه می‌زند. اتفاقی زنی به نام مریم را می‌بیند و... « لیلا حاتمی» در نقش مریم شکوهی یک عاشق درمانده را خلق می‌کند. او در این فیلم یکی از متفاوت‌ترین نقش‌های خود را ایفا می‌کند.

ارتفاع پست

«ارتفاع پست» دوازدهمین فیلم «ابراهیم حاتمی کیا» در مقام کارگردان و با نویسندگی« اصغر فرهادی» است. قاسم، جنگ زده‌ای است که در اثر مشکلات مالی تصمیم می‌گیرد با ربودن هواپیمای مقصد بندرعباس آن را به دوبی هدایت کند. او همسر باردار و پسر معلول خود، خواهر و برادرانش را نیز همراه کرده است.  «لیلا حاتمی» نقش نرگس یک زن جنوبی که تا آخرین لحظه پای همسرش می‌ایستد را باور‌پذیر و درخشان ایفا می‌کند.

هر شب تنهایی

«هرشب تنهایی» تنها همکاری مشترک «لیلا حاتمی» و «رسول صدرعاملی» است. عطیه نویسنده و مجری یک برنامه خانوادگی رادیو است. او هر روز به سؤالات شنوندگان این برنامه پاسخ می‌دهد و به آن‌ها توصیه می‌کند با همسرشان چگونه باشند تا زندگی زناشویی بهتری داشته باشند، لیلا حاتمی» در نقش عطیه، بی باوری و گمشدگی یک عاشق را با ظرافت به تصویر می‌کشد.  

بی‌پولی

«بی پولی» اولین همکاری مشترک «لیلا حاتمی» و «حمید نعمت الله» است. فیلم روایت بی پولی یک طراح لباس است که بعد از ازدواج بیکار می‌شود ولی نمی‌خواهد همسرش و دیگران بفهمند و سعی می‌کند همیشه خودش را به همه پولدار نشان دهد و این موضوع قضایا را پیچیده تر می‌کند. لیلا حاتمی» در نقش شکوه برخلاف بازی‌های دیگرش که اغلب درونی هستند، شکل بیرونی پیدا کرده است.  

پرسه در مه

«پرسه در مه» دومین تجربه سینمایی «بهرام توکلی»، پس از فیلم تحسین شده «پابرهنه در بهشت» است. امین آهنگ‌ساز و نوازنده پیانو است، پس از ازدواج با رویا بازیگر تئاتر، با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود که زندگی آنان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد تا جایی که کارش را رها کرده، همسرش را نیز از دست می‌دهد و... لیلا حاتمی»در نقش رویا با سکوت‌هایش و صبر و تحمل در برابر مشکلات، عاشقی دیگری به تصویر می‌کشد.   

در دنیای تو ساعت چند است؟

«در دنیای تو ساعت چند است؟» اولین فیلم بلند سینمایی «صفی یزداییان» است. یک عاشق که سال‌هاست منتظر ورود گلی به شهر رشت می‌باشد با ورود وی در اولین دقایق حضورش در این شهر به سراغش می‌رود. فیلم داستان ساده، اما پر جزئیاتی دارد.  «لیلا حاتمی» در نقش گلی آغازگر فیلم است، با این وجود فرهاد در این فیلم با بازی «علی مصفا» پرتره یک عاشق واقعی است که برای رسیدن به عشق تمام دورانش، از انجام هیچ کاری فروگذار نبوده است.

رگ خواب

«رگ خواب» دومین تجربه موفق «لیلا حاتمی» و «حمید نعمت الله» است. مینا بعد از جدایی از همسرش به دنبال شغل و محل اسکانی می‌گردد. در این مسیر با کامران مدیر رستورانی که در آن کار می‌کند آشنا می‌شود. کامران سرپناهی به او می‌دهد.  «رگ خواب» یکی از عاشقانه‌های استخوان‌دار این سال‌های سینمای ایران بود و اصلا نمی‌توان این کار شاخص را بدون او تصور کرد. «لیلا حاتمی» در نقش مینای بی‌آلایش «رگ خواب» درخشید.

بمب یک عاشقانه

در میانه سال‌های جنگ و در اوج بمباران‌های تهران، روزگار با بیم و ترس می‌گذرد. اما عشق و دل‌دادگی و زندگی و امید، هراس ملموس مرگ را به فراموشی می‌سپارد؛ رفتگان در کلماتِ زندگان تکرار می‌شوند. فیلم «بمب یک عاشقانه» دومین تجربه‌ی «پیمان معادی» در مقام کارگردان است.   این فیلم اثری عاشقانه در خلال سال‌های جنگ ایران و عراق و بمباران تهران است. «لیلا حاتمی» در نقش میترا معلم زبان انگلیسی است که با بحران در زندگی زناشویی مواجه شده است.