۲۳ تیرماه ۱۴۰۲ احکام تازه‌ای به شش تن از دانشجویان تعلیقی ابلاغ شده است که در آن به اجرایی شدن ممنوعیت از تحصیل در ترم دوم اشاره دارد؛ به این معنا که محرومیت ترم دوم ذکر شده در احکام تجدیدنظر، اجرایی خواهد شد.

به گزارش امتداد، احکام دانشجویان تعلیقی به نام‌های زینب کیامنفرد، زهرا یاس معینی، ساغر رحیمی شاد، علی اسمعیل فراهانی، فاطمه حمیدی بهشتی و علیرضا کاظمی‌مقدم ابلاغ شده است که در آن به اجرایی شدن ممنوعیت از تحصیل در ترم دوم (نیمسال تحصیلی‌ای که از مهرماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود) اشاره شده؛ به این معنا که محرومیت ترم دوم ذکر شده در احکام تجدیدنظر، اجرایی خواهد شد.

این در حالی‌ست که هیچ گونه اطلاعی به این دانشجویان درخصوص علت اجرایی شدن حکم محرومیت تحصیلی در ترم پیش‌رو داده نشده است. کمیته انضباطی بدون احضار، جلسه تفهیم اتهام و بدون اثباتِ  «تکرار تخلف»، اقدام به محکومیت این دانشجویان کرده است‌.

نکته قابل تأمل دیگر آن است که با توجه به تعطیلی دانشگاه علامه از ابتدای مردادماه از یک‌سو و مهلت ۱۰ روزه اشاره شده در شیوه‌نامه انضباطی جهت اعتراض به احکام، دانشگاه احکام جدید را در بازۀ زمانی‌‌ای ابلاغ کرد که دانشجویان نتوانند قانوناً و عملاً هیچ‌گونه اعتراضی به ابلاغیه جدید داشته باشند.

آذرماه ۱۴۰۱ و گرامیداشت روز دانشجو، نقطه عطفی در تشدید پروژه حذف دانشجویان در دانشگاه علامه بوده است؛ به نحوی که شاهد ممنوع‌الورودی تعداد زیادی دانشجو و صدور دست‌کم ۲۳ مورد حکم محرومیت از تحصیل در کمیته‌های انضباطی بوده‌ایم.  پرونده‌سازی در دادسرای امنیت اوین، محرومیت از تحصیل و منع استفاده از امکانات رفاهی نظیر اسکان در خوابگاه، بخشی از اقدامات دانشگاه علامه علیه دانشجویان معترض بوده است.

دی ماه سال گذشته اولین موج صدور احکام کمیته انضباطی آغاز شد.  جلسات کمیته انضباطی به صورت غیابی و با انحرافات فراوان از روند قانونیِ مصرح در شیوه‌نامه انضباطی ۱۴۰۱، برگزار شد.  ۱۱ دانشجو در دی‌ماه و ۸ دانشجو در بهمن‌ماه طی حکم بدوی از سوی کمیته انضباطی به دو ترم محرومیت موقت از تحصیل و منع استفاده از امکانات رفاهی محکوم شدند. 

در ادامه، پس از اعتراض به مسمومیت‌های دانش‌آموزان در دانشگاه علامه ۲۰ نفر از دانشجویان مجدداً ممنوع‌الورود شدند که برای تعدادی از آنان با گزارش حراست دانشگاه پرونده قضایی تشکیل و کیفرخواست صادر شده‌است. همچنین عده‌ای دیگر از دانشجویان به کمیته انضباطی احضار شدند. احکام صادره دور جدید احضارها به کمیته انضباطی شامل تذکر کتبی و منع موقت از تحصیل به مدت دو ترم بود. در جریان این روند رسیدگی، دانشگاه اقدام به اخد تعهد از دانشجویان کرده است‌. تعهدی که نه تنها در تعارض با حقوق ذکر شده در قانون اساسی بود، بلکه متن آن تفاوتی با اقرار به جرم نداشت و قدرت دانشگاه را برای برخوردهای بعدی با دانشجویان دو چندان می‌کرد. مسئولان کمیته انضباطی در برخی موارد تحویل حکم را منوط به اخذ تعهد دانسته‌ و در صورت مخالفت دانشجویان با امضای تعهدنامه، کمیته انضباطی آنان را به تشدید رای و عدم تحویل حکم تهدید کرده است.

تمامی احکام بدوی صادر شده بعد از جلسات تجدیدنظر به یک ترم محرومیت از تحصیل اجرایی (نیمسال دوم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱) و یک ترم محرومیت از تحصیل تعلیقی (نیمسال اول ۱۴۰۳- ۱۴۰۲) کاهش پیدا کردند. همچنین در احکام تجدیدنظر ذکر شد که در صورت تکرار تخلف، ترم دوم ممنوعیت از تحصیل که به صورت محرومیت تعلیقی است، اجرایی خواهد شد. احکام اخیر کمیته انضباطی جهت اجرای محرومیت تحصیلی در نیمسال دوم است.