دو روز پیش، امیرحسین بانکی‌پور، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت حجاب در جامعه و در دفاع از لایحه حجاب و عفاف، گفت: الان در ترکیه به طور متوسط هر مرد با ۱۵ زن شریک جنسی است و بعضی تا ۵۰ زن. این رهاورد کشف حجاب آتاتورک است.

این اظهارات نسنجیده و شاذ، واکنش‌های بسیاری در پی داشت که در ادامه چند نمونه از آن را می‌خوانیم:

خجالت بکشید!

سید هادی برهانی: اخیرا یک نماینده مجلس شورای اسلامی، آقای بانکی پور، در مصاحبه‌ای با صدا و سیمای جمهوری اسلامی اظهارات توهین‌آمیزی در مورد مردم مسلمان ترکیه مطرح کرد. براساس این اظهارات به طور متوسط هر مرد ترک شریک جنسی ۱۵ زن است. این اظهارات سخیف موجی از تاسف آفریده و نگرانی‌های زیادی در خصوص تاثیر این توهین نابخردانه بر روابط دو کشور ایران و ترکیه برانگیخته است. در این رابطه ملاحظات چندی قابل طرح است:

اولا ایشان مدعی شده این آمار در ترکیه رسما مطرح شده است. ایشان اولا باید بتوانند ثابت کنند کدام مرجع رسمی در ترکیه این آمار را اعلام و منتشر کرده است. چنین مرجعی وجود ندارد و این اظهارات مصداق مشخص تهمت، نه تنها به یک یا دو نفر بلکه به تمامی یک ملت، است که از نظر شرعی گناهی سنگین و جرمی سنگین به حساب می آید. با توجه به جایگاه رسمی ایشان به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی، جرم ایشان محدود به موازین شرعی نیست بلکه آثار سیاسی و ملی سنگین و سهمگینی در پی دارد. این توهین به یک ملت مسلمان می تواند روابط مهم دو کشور اسلامی مهم منطقه را به خطر بیاندازد. برای فهم تاثیر چنین تهمتی بر ملت ترکیه کافی است تصور کنیم یک نماینده مجلس ترکیه چنین اظهاراتی را در مورد ملت ایران و مردهای آن مطرح نماید. مسلم است با توجه به حساسیت مسائل جنسی و ناموسی در جهان اسلام، این اظهارات جاهلانه می تواند احساسات ضدایرانی را در ترکیه شعله ور نموده و آن چه را وزارت امور خارجه و مسئولان نظام برای تقویت همسایگی و برادری بین دو کشور مبذول می دارند، 

به آتش بکشد.

برخلاف این اظهارات، ملت ترکیه ملتی مسلمان و عاشق اسلام است و در راه اعتلای اسلام و ارزشهای اسلامی زحمات زیادی کشیده است. مساجد زیبای این کشور سمبلی از تلاشهای مردم ترک برای پاس داشتن ارزشهای اسلامی است. به نظر می رسد تصویر ایشان از ترکیه از چند سریال مبتذل ترک و یا شرایط غیرعادی چند نقطه توریستی و سواحل آن در ترکیه گرفته شده در حالیکه ارتباط واقعی با اکثریت مردم ترکیه در سایر مناطق نشان می دهد مردم ترکیه عمیقا به سنتهای اسلامی دلبسته و پایبند می باشند.

اظهارات آقای بانکی پور نه تنها از نظر شرعی محکوم است و آسیب جدی به منافع ملی وارد می کند، ضربه ای تاسف برانگیز به اتحاد اسلامی است. این ضربه می تواند دو ملت مسلمان ایران و ترکیه را از هم دور نموده و بذر اختلاف و دشمنی میان این دو بکارد. چنین ضربه ای به وحدت و همبستگی کشورهای اسلامی در برهه ای که کشورهای اسلامی به مقاومت متحد در برابر اسرائیل و تجاوز وحشیانه آن به مردم مظلوم فلسطین در غزه نیاز دارند، دانسته یا ندانسته خدمت به این تجاوز است. این اظهارات در شرایطی صورت می گیرد که ترکیه در اقدامی شجاعانه و تحسین برانگیز روابط اقتصادی خود با رژیم صهیونیستی را قطع نموده و مورد بغض و نفرت اسرائیل قرار گرفته است. براین اساس، این توهین به ترکیه در شرایطی صورت گرفته که این کشور، به دلیل اقدام اخیرش علیه اسرائیل، باید مورد حمایت و تحسین کشورهای اسلامی قرار گیرد.

با توجه به ملاحظات یادشده، انتظار می‌رود ایشان در اولین فرصت از بابت این اظهارات نابخردانه عذرخواهی نموده و با ادای احترام به ملت مسلمان ترکیه این خسارت سنگین را جبران نماید.

کشف حجاب لبنان خوب است، کشف حجاب ترکیه بد!؟

مجید مرادی: وقتی بانکی پور دهان باز می‌کند و با شور و شوق تمام بشارت! جریمه سه میلیون تومانی بی حجابی را به عنوان فتح الفتوح مجلس اصول‌گرا به مردم می‌دهد یا ده‌ها میلیون نفر از مردم مسلمان و متدین ترکیه را به روابط نامشروع متهم می کند احساس می‌کنم ما تاوان کفران نعمت علم‌الهدی را می‌دهیم که بسیار مؤدب‌تر و عاقل‌تر از امثال بانکی پور است. 

برای امثال بانکی پور تنها می‌توان با مثال زدن موضوعی را تفهیم کرد. هزاری اگر استدلال کنی میان بی‌حجابی و روابط ناسالم ارتباط مستقیمی نیست درک نمی‌کنند. حتی اگر استدلال کنی طبق آمارهای دو سه دهه اخیر وضع شهرهای ساحلی ایران از این حیث از شهرهای مذهبی بهتر است باز هم گوششان نمی‌شنود. تنها می‌توان گفت اگر بانکی پور همین معادله تاثیر بی‌حجابی را در لبنان هم تکرار کند یک نفر هم جان سالم به در نمی‌برد. آیا بی‌حجابی در ترکیه این قدر آثار بد و ویران‌گر دارد اما در لبنان که بی‌حجابی عمق و گستره بیشتر دارد خوب و بی تاثیر بوده است؟!

اگر این نماینده شرم داشت حرمت مردم یک کشور را نمی شکست

بهرام پارسایی: وقتی در دفاع از لایحه جنجالی عفاف و حجاب ناتوان می شوند، زنان و نوامیس یک کشور مسلمان را به باد تهمت های ناروا می گیرند.

‌اگر یک ذره سیاست، انسانیت و شرم حالیشان بود، به این راحتی حرمت مردم یک کشور، از هر دین و مذهب و باوری را نمی شکستند! ‌عذرهای بدتر از گناه.

عیسی چمبر: این حرف‌های «بانکی پور» نماینده اصفهان در مورد زنان ترکیه اگر گفته باشه، آنقدر مشمئزکننده و چرنده که قابلیت ایجاد یک غلط کردم جدی و رسمی از سمت ایران داره. اینها چرا مرز چرندیاتشون را به مرزهای ایران محدود نمی‌کنند؟ فکر می‌کنند ترکیه هم تهران و  مشهده که هر چی خواستند بگن؟

نعیمه عطامنش: آمار دقیقی از تعداد کودکان کار ندارند، اما می‌دانند هر مرد در ترکیه با چند زن ارتباط دارد.