دبیر شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان اصفهان دیروز آمارهای تکان‌دهنده‌ای از خالی ماندن ظرفیت پذیرش در رشته‌های تخصصی در این دانشگاه داد.

طی روزهای گذشته خالی ماندن ظرفیت‌های پذیرش دستیاری (رشته‌های تخصصی پزشکی) و استقبال پزشکان ایرانی برای مهاجرت بارها هشدار داده شده است.

 از هشدار رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور که در همایش ملی روز پزشک در همدان اعلام کرد: «تخصص جراحی قلب در سال جاری ۱۸ نفر ظرفیت داشته اما هیچ‌کس متقاضی نشده و در کل کشور فقط ۲ فارغ‌التحصیل جراحی اطفال داریم.» تا هشدار استاد تمام گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس بیمارستان روزبه که گفت: «۵۰ درصد از ورودی‌های پزشکی در دانشگاه تهران، که درواقع صد نفر اول کنکور سراسری و از نخبگان و ژن‌های خوب کشور محسوب می‌شوند، مهاجرت می‌کنند.»

یاسر صالحی نجف‌آبادی، دبیر شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان اصفهان به خبرآنلاین گفت: «ظرفیت پذیرش دستیار جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در مهر ۱۴۰۰، 10 نفر بود که فقط ۷ نفر برای این رشته ثبت‌نام کردند، کمتر از یک سال بعد،‌ ۴ نفر از آنها انصراف دادند و حالا فقط سه نفر دانشجوی دستیاری رشته جراحی عمومی در این دانشگاه مشغول هستند».

صالحی با تاکید بر اینکه این قبیل آمار بسیار زیاد است، ادامه داد: «در دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد، طی چهار، پنج سال اخیر، حتی یک نفر برای رشته بیهوشی داوطلب نشده است، با اینکه در این رشته با بحران شدید کمبود نیرو مواجه هستیم».

به گفته این پزشک متخصص، ظرفیت پذیرش رزیدنت در رشته بیهوشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۲۵ نفر است که سال ۹۹ دو نفر، پذیرش شدن، سال ۱۴۰۰، چهار نفر ثبت‌نام و پذیرش شدن که هر چهار نفر استخدامی وزارت بهداشت هستند، و درواقع پزشک عمومی آزاد نیستند.

اما سوال مهم اینجاست، چرا پزشکان برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی رغبتی ندارند. دبیر شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان اصفهان در این‌باره می‌گوید: «بیاییم مسیری که یک پزشک عمومی برای رسیدن به تخصص را طی می‌کند،‌بررسی کنیم. دو سال باید شبانه‌روز درس بخواند تا بتواند در آزمون دستیاری قبول شود، ۴ سال باید در دوره دستیاری بدون اینکه اجازه کار و یا تاسیس مطب را داشته باشد، آموزش ببیند، بعد از آن دو سال باید در اختیار کامل وزارت بهداشت باشد تا بعد از آن بتواند اجازه کار پیدا کند، کاری که برایش حدود ۱۵ تا ۳۰ میلیون درآمد دارد.»

صالحی ادامه می‌دهد: «یک پزشک عمومی می‌تواند درآمد ماهیانه ۱۰ تا ۲۰ میلیون داشته باشد، اما برای اینکه متخصص شود، این دوره چند ساله تحصیل و خدمت در مناطق محروم را طی می‌کند و تازه به درآمد ۱۵ تا ۳۰ میلیونی می‌رسد.

چالش جدی کمبود متخصص بیهوشی

پیش از این علیرضا جلالی، فوق تخصص بیهوشی و رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران در رابطه با کمبود متخصصین بیهوشی در برخی از شهرها و استان‌های کشور و عدم اشتیاق و تمایل دستیاران پزشکی به رشته بیهوشی هشدار داده و در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود: کمبود متخصص بیهوشی اتفاق تازه‌ای نیست و این موضوع به حدود ۴ سال پیش برمی‌گردد، که تذکرات و پیگیری‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته از مجموعه وزارت بهداشت و عدم رسیدگی به این مهم، امروز شاهد تبدیل شدن آن به یک معضل ملی هستیم.

او گفت: جدا از مراکز دولتی در حال حاضر در شهر تهران بیمارستان‌های خصوصی و تازه تاسیس که مشکلی در پرداخت‌های خود ندارند باز هم با کمبود متخصص بیهوشی همراه هستند و این باعث کاهشی شدن در استانداردهای ارائه خدمات خواهد بود و طبق استاندارد که هر متخصص بیهوشی ۲ بیمار و ۲ اتاق عمل را می‌تواند همزمان ارائه خدمت کند، این کمبود باعث ارائه خدمت از ۲ به ۴ و یا حتی ۶ اتاق عمل می‌شود که حاصل آن کاهشی شدن کیفیت خدمات برای بیماران است.

به گفته جلالی در پنج سال گذشته هم به طور کلی ۵۰ درصد از تمایل پزشکان برای ورود به حوزه تخصصی بیهوشی کاهش یافته و اگر اقدامات لازم در این زمینه انجام نشود در آینده با مشکل کمبود متخصص بیهوشی در کشور مواجه خواهیم بود و این موضوع باید حتماً مدنظر مسئولان قرار گیرد.