ایران جزو مناطقی است که با وجود کم بودن سطح پوشش گیاهی در آن، دارای گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و منحصر به فردی است. امروزه جنگل‌های زاگرس نیاز به مراقبت و محافظت دارند چرا که تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی تیشه به ریشه اکوسیستم این منطقه زده است و آتش‌سوزی یکی از تهدیدات مهم برای حیات این منطقه به حساب می‌آید.

به گزارش ایسنا، در سال‌های اخیر بارها جنگل‌های زاگرس دچار آتش‌سوزی شده‌اند که برخی از آن‌ها گسترده بود و انتقاداتی را از عملکرد سازمان جنگل‌ها به دنبال داشت.

به گزارش ایسنا، در حالی که به اعتقاد رضا اکبری، فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، در آتش‌سوزی جنگل‌ها تنها درختان خشک و آفت زده کاملا در جریان درگیری با آتش‌سوزی از بین می‌روند اما درختان زنده از بین نمی‌روند، هادی کیادلیری، دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور معتقد است: آتش‌سوزی صدمات بسیار شدیدی را به اکوسیستم‌های جنگلی وارد می‌کند و نمی‌توان گفت تنها درختان آفت زده و خشک در این میان از بین می‌روند.

وی همچنین اظهار می‌کند: آتش‌سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به‌ویژه در مناطق زاگرسی حتی اگر سطحی باشد و به درختان کمتر آسیب وارد کند، تمام نهال‌ها، ‌پوشش گیاهی و موجودات جانوری در آن منطقه را از بین می‌برد که نابودی آن‌ها کل اکوسیستم را دچار فروپاشی می‌کند.از سوی دیگر رحیم ملک‌نیا، متخصص جنگلداری و عضو هیات علمی دانشگاه لرستان ضمن بیان اینکه بخشی از اقتصاد، تنوع زیستی و آب کشور وابسته به جنگل‌های زاگرس است می‌گوید: نمی‌توان انتظار داشت که جنگل‌های زاگرس بلافاصله و به سادگی پس از آتش گرفتن احیا شوند؛ چراکه در این جنگل‌ها علاوه بر آتش‌سوزی، عوامل متعددی از تخریب وجود دارند که احیای جنگل را دشوار می‌کنند. همچنین در صورت احیای جنگل و کاشت نهال و بذرپاشی، سال‌های طولانی طول می‌کشد تا درخت به حدی رشد کند که بتوانیم از خدمات اکوسیستمی آن استفاده کنیم.

اقدامات انجام شده برای تامین تجهیزات

با توجه به اهمیت حفظ جنگل‌های کشور تاکنون اقداماتی برای پیشگیری و اطفای حریق انجام شده است. به گفتهفرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری هم اطفای هوایی داریم و هم اطفای زمینی. عملیات اطفای هوایی با ۳۰ بالگرد و دو هواپیما با ۴۰ هزار لیتر آب انجام می‌شود و از ۱۲ بالگرد به ۳۰ بالگرد رسیدیم. در سه سال اخیر ۱۰۰ هزار قلم تجهیزات اطفای حریق بین یگان حفاظت توزیع شده و ۱۰ هزار تجهیزات نیز در سال ۱۴۰۰ توزیع شده است که آخرین مرحله آن ۲۳ اسفند بود همچنین احداث و تاسیس ۱۰ پایگاه اطفای حریق و احداث بیش از ۵۰ حوضچه بالگرد نیز از دیگر اقدامات ما بوده است.

نکته قابل‌توجهی که اکبری به آن اشاره کرد این است که با افزایش بارندگی در فصل زمستان و فراوانی پوشش گیاهی باید شاهد افزایش حریق در فصل گرما باشیم. از این رو باید با پیش‌بینی‌های لازم و تهیه و تجهیز امکانات و تجهیز حوضچه‌های آب در مناطق بحرانی از وقوع آتش‌سوزی پیشگیری شود.

ورود دولت

برای تامین تجهیزات اطفای حریق

با توجه به نقش مهم زاگرس برای اکوسیستم کشور، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ محمد مخبر، معاون اول رییس جمهوری در جلسه کارگروه جنگل‌های زاگرس مخبر با یادآوری اینکه متاسفانه هم در شمال کشور و هم در جنگل‌های زاگرس با مسئله حریق مواجه هستیم، بر لزوم ایجاد و تقویت مرکز پایش جنگل‌های این مناطق تاکید و خاطر نشان کرد: باید زمینه تامین ابزارها و امکانات مورد نیاز جهت پشتیبانی از برنامه‌های اطفای حریق و پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها را با مشارکت وزارتخانه‌های کشور، دفاع و دیگر دستگاه‌های مسئول فراهم کنیم.

بر اساس این گزارش با توجه به بارندگی‌هایی که به‌صورت برف و باران در کشور داشته‌ایم و به‌طور طبیعی پوشش گیاهی و علفزارها افزایش یافته است همچنین آغاز فصل گرما و وزش باد گرم احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها افزایش خواهد یافت بنابراین انتظار می‌رود همانگونه که معاون اول رییس جمهوری اشاره کرد، مرکز پایش‌ جنگل‌های زاگرس در اسرع وقت ایجاد و امکانات لازم برای پیشگیری و اطفای حریق تامین شود.