فلوشیپ فوق تخصصی بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: ما هنوز به پیک نرسیده‌ایم و در شیب صعودی موج ششم هستیم و براساس تجربه‌ای که از پیک‌های قبلی داشته‌ایم، چندهفته‌ای طول می‌کشد که این پیک سیر نزولی پیدا کند.

همچنان با روند افزایشی بستری‌ها مواجهیم و بیمارستان‌هایی که پذیرش کرونا نداشته‌اند مجبور شده‌اند دوباره بخش‌هایشان را برای کووید باز کنند، ما نیز بخش‌های کووید را گسترش داده‌ایم.

آمار مراجعه مبتلایان به امیکرون بالاست

زهرا ابطحیان درباره وضعیت مراجعه مبتلایان کرونا به این بیمارستان گفت: متأسفانه آمار مراجعان به‌صورت مداوم در حال بالا رفتن است. هرچند تظاهر کلی امیکرون در افرادی که سیستم ایمنی سالمی دارند، خفیف بوده اما به‌طورکلی افراد دچار بیماری‌های زمینه‌ای همچنان در معرض خطر هستند و قسمت اعظم بیماران ما که باحال بد بستری می‌شوند، بیماری‌های زمینه‌ای دارند که با مرگ‌ومیر هم می‌تواند همراه باشد و متأسفانه در کودکان نیز با مرگ‌ومیر همراه بوده است.او افزود: شاید به‌طورکلی بگوییم میزان مرگ‌ومیر سویه دلتا بیشتر از امیکرون است، اما ازآنجاکه جمعیت زیادی با امیکرون آلوده می‌شوند، درنهایت مرگ‌ومیر ناشی از امیکرون کم نخواهد بود. ما در حال حاضر بیماران بدحال زیادی داریم و شخصاً در بیمارستان مسیح دانشوری، بیمارانی داریم که باید بستری شوند اما تخت خالی نیست که بستری‌شان بکنند و مجبور هستند که برای بستری در لیست بمانند. شرایط متأسفانه خوب نیست.

مرگ کودکان با امیکرون زیاد دیده می‌شود

او افزود: در حال حاضر متأسفانه گزارش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کودکان را از شهرهای مختلف داریم. ازآنجاکه وضعیت کودکان به‌گونه‌ای است که بدن آن‌ها مایعات زیادی را از دست می‌دهد، احتمال شدت گرفتن این بیماری در کودکان بیشتر است و خصوصاً در سنین پایین‌تر موارد نیاز به بستری در کودکان رخ می‌دهد.عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از طرفی تعداد زیادی از افرادی که در حال حاضر بستری ‌شده‌اند، کسانی هستند که واکسیناسیونشان را کامل نکرده بودند. برای مثال مدت زیادی از دز دوم واکسنشان گذشته بوده است اما دز یادآور را تزریق نکرده‌اند.

افراد چاق مستعد درگیری بالای امیکرون هستند

ابطحیان گفت: افرادی به‌صورت خفیف دچار امیکرون می‌شوند که هیچ بیماری زمینه‌ای ندارند و سه نوبت واکسیناسیونشان را به‌صورت کامل انجام داده‌اند؛ یعنی یک فرد جوان که چاق نیست و هیچ بیماری زمینه‌ای ازجمله دیابت ندارد. من همین امروز در کلینکم مراجعی داشتم که هیچ بیماری زمینه‌ای نداشت و تنها چاق بود و متأسفانه به فرم شدید امیکرون مبتلا شده و بستری شد. این ویروس هزار و یک چهره است و می‌تواند غیرقابل‌پیش‌بینی باشد. او افزود: این سویه در افرادی که ازنظر ایمنی شرایط طبیعی دارند، بیشتر قسمت‌های فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و علائم عطسه، آبریزش بینی و درگیری‌های سینوسی دارند. هرچند پیشرفت به سمت درگیری ریه را نیز در آن‌ها دیده‌ایم و گاهی برخی از این افراد بستری می‌شوند. به‌طورکلی اختلال بویایی و چشایی و درگیری ریه در این سویه نسبت به دلتا کمتر است. تظاهر این سویه کاملاً مانند سرماخوردگی است و حتی بسیاری تصور می‌کنند، آلرژی است که این سویه را از دیگر سویه‌ها متمایز می‌کند اما در موارد بستری علائم مانند سویه دلتاست.

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک ممنوع

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ما زمانی توصیه به مراجعه به پزشک می‌کنیم که تب افراد طول کشیده و بیش از سه یا چهار روز درگیر این علامت هستند، افرادی که بعد از یک بهبودی اولیه دوباره با برگشت تب و سرفه یا علائم جدید مواجه می‌شود یا فردی که احساس فشار برروی قفسه سینه، تنگی نفس و درد قفسه سینه دارد نیز باید به پزشک مراجعه کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با خوددرمانی کرونا از طریق مصرف آنتی‌بیوتیک افزود: آنتی‌بیوتیک اصلاً درمان کرونا نیست. اگر قبلاً گفته می‌شد افراد بستری کرونا، آنتی‌بیوتیک بگیرند درحال حاضر حتی برای افراد بستری که به آی سی یو نمی‌روند نیز این داروها تجویز نمی‌شوند. مراحل اولیه درمان در افرادی که بیماری زمینه‌ای ندارند تنها مایع درمانی و درمان علامتی است.