سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: موارد بستری و سرپایی کرونا در برخی استان‌ها شیب صعودی پیدا کرده و به همین علت از این پس در برخی شهرهای زرد مسافرپذیر مانند شهرهای نارنجی سابق محدودیت تردد اعمال می‌شود. همه مسافران خارجی نیز هنگام ورود به کشور تست می‌شوند.

به گزارش ایسنا،‌‌ علیرضا رئیسی روز شنبه پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: وضعیت کرونا در کشور گرچه روند تقریبا با ثباتی شده اما آمارها نشان می‌دهد در برخی استان‌ها تعداد بیماران سرپایی در حال افزایش است و در برخی استان‌ها موارد بیماری با شیب کم در حال افزایش است که باید مراقب باشیم.

وی ادامه داد: از بیش از یک‌ماه پیش رویکرد ما در وزارت بهداشت این بوده که همه علایم خیز بیماری در کشور چه سرپایی و چه بستری را رصد کنیم و فعال و تهاجمی به ویروس حمله کنیم تا ویروس را در مراحل اولیه شناسایی و با قرنطینه و ایزوله کردن زنجیره انتقال ویروس را قطع کنیم.

رئیسی گفت: استان مازندران هنوز بالاترین میزان بیماری و بستری روزانه را دارد. البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یکی دو هفته گذشته و همکاری مردم و مسئولان این استان روند صعودی کرونا در این استان در مورد موارد بستری متوقف شده و امیدواریم روند نزولی پیدا کند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: استان‌های گیلان و گلستان هم به سمت نزولی شدن می‌روند و امیدواریم این وضعیت ادامه‌دار باشد. فعلا شهر قرمز نداریم. ۱۸ شهر نارنجی است که سه تا در گیلان و ۱۵ تا در مازندران است. همچنین 124 شهر زرد و ۳۰۶ شهر آبی هستند.

رئیسی گفت: یکی از استان‌هایی که به شدت علایم نگران‌کننده دارد استان هرمزگان است. قشم، بندرلنگه و جاسک باید بیشتر مراقبت کنند. روند بیماری در این شهرها رو به افزایش است. استان یزد به صورت ملایم در مورد موارد بستری رو به افزایش است. خراسان شمالی هم همین طور کرونا خیز برداشته البته هنوز به مرحله بالا و بحرانی نرسیده اما لازم است تمهیدات تشدیدی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان اعمال شود.

شرط مسافرت مردم در نوروز ۱۴۰۰

وی گفت: اگر مردم در ۶ هفته باقیمانده پایان سال پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند امیدواریم بتوانیم نوروز آرامی داشته باشیم. در حوزه گردشگری نیز برای رونق سفرها برنامه‌هایی داریم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تسهیلاتی فراهم کنیم تا با اجرای پروتکل‌های سختگیرانه برخی هتل‌ها فعالیت داشته باشند و حتی در ایام نوروز برخی تورهای مسافرتی نیز فعالیت کنند.

رئیسی ادامه داد: اگر اوضاع تحت کنترل و نظارت باشد و مسافران کنترل شوند و هیچ فرد مثبتی در بین مسافران نباشد و در ورودی هتل‌ها کنترل شوند، هموطنان می‌توانند در تعطیلات نوروز به مسافرت بروند البته به شرطی که در یکی دو ماه مانده به پایان سال وضعیت را ثابت نگه داریم.

وی تاکید کرد: از مردم خواهش می‌کنیم قدر این وضعیت را بدانیم زیرا اگر غفلتی صورت گیرد دوباره بیماری افزایش پیدا می‌کنند. همه نگران این مساله هستم زیرا ویروس ضعیف نشده و از بین نرفته بلکه با جهش‌ها قوی‌تر شده است. باید جدی برخورد و هوشیارانه عمل کنیم. این مساله بسیار مهمی است که همه باید به آن توجه کنیم.

لزوم تست کرونا از مسافران خارجی

رئیسی ادامه داد: برنامه‌هایی به وزارت راه و مسکن و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشور داده شد، با استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز برای مراقبت بیشتر مرزهای هوایی، زمینی و آبی هماهنگ شده و باید به شدت کنترل شود.

وی گفت: پروتکل‌های سختگیرانه‌ای برای مراقبت از مرزها ابلاغ شده است. همه افرادی که وارد کشور می‌شوند، باید تست شده باشند. قبلا این موضوع فقط برای مسافران کشورهای اروپایی بود که باید با تست منفی وارد کشور می‌شدند، اما اکنون همه مسافران خارجی حتی کشورهای همسایه باید تست پی‌سی‌آر منفی داشته باشند و دوباره در داخل از آنها تست گرفته می‌شود.

اگر مسافری از اروپا وارد می‌شود، علاوه بر در دست داشتن تست منفی و تستی که از او در داخل گرفته می‌شود باید ۱۴ روز در منزل قرنطینه شود.

وی گفت: در مورد وضعیت افرادی که در انگلیس مانده‌اند و منتظر ورود به کشور هستند نیز بحث شد در روزهای آینده برای ورود این افراد به کشور پروتکل‌های سختگیرانه ابلاغ می‌شود.