سفیر پیشین کشورمان در روسیه گفت: باید دید در موضوع ورود به جنگ اوکراین آیا ما منفعتی را برای خودمان تصور کرده‌ایم و قرار است عایدی برای ما داشته باشد که بتوانیم فروش تسلیحات به روسیه را توجیه کنیم؟ در غیر این صورت به نظر می‌رسد ما مغلوب یک عملیات فریب از جانب روسیه شده باشیم که به نظر من به هیچ عنوان تامین کننده منافع ملی ما نیست.

نعمت‌الله ایزدی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص تهدیدهایی که در جریان جنگ اوکراین متوجه ایران شده، افزود: این موضوع تبعات دیگری غیر از تبعات جنگ دارد که می‌توان به مواضع طرفین برنامه هسته‌ای اشاره کرد که موضوعی غیر مرتبط با جنگ را متوجه این بحران کرده‌اند.

وی افزود: جنگ اوکراین ارتباطی با برجام نداشت اما وقتی این توافق و مذاکرات مرتبط با آن به موضوع فروش پهپادها به روسیه گره می‌خورد، منافع ملی ما را هدف قرار داده که باید در این مساله از مقامات روسیه طلبکار باشیم که ما را در جنگ اوکراین دخیل کرده‌اند.

این دیپلمات پیشین در پاسخ به این سوال که دلیل کتمان واقعیت فروش پهپاد به روسیه و حضور این پهپادها در جنگ اوکراین از سوی دستگاه دیپلماسی ایران چه بود، اظهار کرد: چرای این سوال را بنده اطلاع ندارم که بخواهم پاسخ بدهم اما می‌توانم بگویم که هماهنگی میدان و دیپلماسی صرفا یک عنوان است؛ دیپلماسی جای خود را دارد و میدان هم به تعبیری که دوستان به کار می‌برند اگر وجود داشته باشد، جای خود را دارد؛ لزوما وقتی دولت هماهنگ است، ناقض مسئولیت‌هایش در صحنه بین‌الملل نیست. تنها نکته این است در زمان یکدست شدن باید با هم هماهنگ باشند اما شواهد نشان می‌دهد این هماهنگی صورت نگرفته است.

ایزدی در پاسخ به این سوال که ایران در حالی به طور آگاهانه یا ناآگاهانه وارد بحران اوکراین شده و تبعاتی را نیز متحمل شده که معاون نخست وزیر روسیه در رابطه با توسعه همکاری هسته‌ای با ایران سخن از رعایت قوانین بین‌المللی می‌زند، امروز نگاه و رویکرد مسکو به تهران چیست، تصریح کرد: هر کشوری اعم از روسیه چه در سیاست داخلی و چه سیاست خارجی، منافع ملی خود را بر هر موضوع دیگری اولویت می‌دهد، در نتیجه اشتباه است که ما فکر کنیم این کشور منافع ملی خود را فدای منافع دیگران کند. در موضوع حمله به اوکراین نیز علی‌رغم تعریف جهانی از نقض قوانین بین‌المللی روسیه بر اساس تحلیلی، آن را در جهت تامین منافع خود دانسته است.