وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای سوری خود با بیان اینکه «منتظر این هستیم که آمریکایی ها درخصوص پرونده هسته ای ایران پاسخ دهند» تاکید کرد که مسکو موافقت خود با نسخه نهایی توافقات احیای برجام را اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه نشست خبری مشترکی در مسکو برگزار کردند.

لاوروف در بخشی از سخنان خود در این نشست تاکید کرد: ما منتظر این هستیم که آمریکایی ها چه زمانی درخصوص پرونده هسته ای ایران پاسخ می دهند. یک سال گذشت اما آن ها هنوز حقیقت واحدی در این خصوص اعلام نکردند. وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: مسکو موافقت خود با نسخه نهایی توافقات احیای برجام را اعلام کرده است.

وی همچنین درباره همکاری های ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه گفت که نتایج نشست تهران و توافقات روند آستانه تطبیق داده خواهد شد. از سوی دیگر فیصل مقداد، وزیر خارجه روسیه گفت: با اظهارات لاوروف درخصوص پرونده هسته ای ایران موافق هستم و تهران تمام کارهایی که باید انجام دهد را انجام داده است اما واشنگتن تلاش می کند که شروطی در مقابل بازگشت به برجام قرار دهد. وی گفت که از نقش روسیه و ایران در حل اختلافات سوریه و ترکیه تقدیر می کنیم.

مقداد: سوریه به پوتین و رئیسی اعتماد کامل دارد

وزیر خارجه سوریه نیز در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در مسکو گفت که در پرونده هسته‌ای تهران تمام کارهایی که باید انجام دهد را انجام داده است اما واشنگتن تلاش می‌کند که شروطی در مقابل بازگشت به برجام قرار دهد.

فیصل مقداد، با اشاره به همکاری های ایران، روسیه درباره بحران سوریه کرد: از نقش روسیه و ایران در حل اختلافات سوریه و ترکیه تقدیر می‌کنیم اما حقوقی وجود دارد که باید برمبنای احترام به حاکمیت کشورها، پایان دادن به اشغالگری و عدم دخالت در امور داخلی حل و فصل شود.

مقداد خاطرنشان کرد: دمشق به دو متحد خود رئیس‌جمهور پوتین و رئیس‌جمهور رئیسی اعتماد کامل دارد. این دو متحد ما به این مساله پافشاری دارند که حق به حقدار بازگردد. نقش آن‌ها به گونه‌ای بود که نشان‌دهنده دوراندیشی و پافشاری بر ایستادگی در کنار حق است.