نماینده تهران در مجلس، در خصوص پایان دوره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی مدعی شد: الان حصر نیستند. دارند زندگی‌شان را می‌کنند و خیلی هم خوب دارند کارهایشان را می‌کنند؛ اما فعالیت سیاسی ندارند؛ منع شده‌اند. بالاخره قانون است. اگر همان شورای عالی امنیت ملی بیاید و هر تصمیمی بگیرد، همه باید تابع باشیم. این تصمیم آنجا گرفته شده است.

محمد اسماعیل کوثری، در گفت و گو با انصاف نیوز با اشاره به اینکه مردم از اتفاقات سال های 96 و 98 عصبانی بودند، گفت: یک ماه و خورده‌ای قبل از این ماجراها، سپاه کتبا به آقای روحانی نامه نوشته بود که«اگرمی‌خواهی این کار را انجام دهی ما قبول نداریم، مگر که مردم را توجیه کنید»سردار محمد اسماعیل کوثری در خصوص اعتراضات سال های 96 و 98 و اتفاقاتی که در این سال ها رخ داد، گفت: بحث مقطع 96 یا 98 در اوج کار دولت تدبیر و امید رخ داد؛ به شکلی عمل شده بود که مردم از اقدامات و تصمیماتی که گرفته می‌شد عصبانی بودند. بی‌توجهی به حقوق نجومی، بی‌توجهی به تصمیماتی که گرفته شد، بی‌توجهی به منتقدین برجام؛ ما 13 نفر بودیم که به آقای روحانی نامه نوشتیم؛ به صداوسیما هم اعلام کردیم که «حاضریم مناظره کنیم و این روندی که پیش گرفته شده است نه تنها به نتیجه‌ای نمی‌رسد، بلکه به ضرر کشور می‌شود.»کوثری ادامه داد: مثلا سال 98 که رخدادها از بحث بنزین شروع شد، آقای سلامی روز یکشنبه که در دبیرخانه شورای امنیت ملی جلسه بود، از جلسه که بیرون آمد به من زنگ زد و گفت که اینها به نتیجه رسیده‌اند که شب جمعه همه باید آماده باشند که این طرح پیاده شود. این شد که ما حتی اقدامات خود را آغاز کردیم. ناجا در درجه اول گفت من 10-15 نفر می‌گذارم در پمپ بنزین‌ها، هرکسی می‌خواهد بنزین بزند هم بیاید و منظم بنزین بزند. بعد آقای روحانی می‌گوید که«من اصلا مطلع نبودم!»مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران اظهارکرد: یک ماه و خورده‌ای قبل از این ماجراها، سپاه کتبا به آقای روحانی نامه نوشته بود که «اگر می‌خواهی این کار را انجام دهی ما قبول نداریم، مگر که مردم را توجیه کنید». وی با اشاره اعتراضات مردم مشهد در سال 96، گفت: من خودم آنجا نبودم اما خبرهایش را گرفتم؛ اگر مردم واقعا حقی داشته باشند، شخص خود من هم به کمک‌شان می‌روم؛ نه اینکه چون الان نماینده هستم این را بگویم؛ نه! ما سپاهی نشده‌ایم که بگوییم مأمور و معذوریم. برخی می‌گویند سپاه این کار را کرده است و مردم را جمع کرده است، اما اینگونه نبود و خود مردم بودند. همچنین اصلا اینچنین نبوده که آقای علم الهدی مثلا بگوید که بروید این کار را بکنید. نه! شاید برخی افراد هم دور و بر ایشان باشند. وی ادامه داد: اولا که باید برای هر تجمعی مجوز گرفته شود، هرکسی در هر رده‌ای باید از فرمانداری یا استانداری مجوز بگیرد؛ حال اگر آمدند و تجمع کردند، تا زمانیکه بحث شعار باشد هیچ موردی پیش نمی‌آید؛ اما اگر پای اسلحه‌ی گرم و سرد یا مسائل تخریب کننده بیاید وسط، ماجرا فرق می‌کند؛ مثلا جلوی دانشگاه فقط شعار می‌دادند و همه هم قاطی بودند: هم بچه‌های معتقدی که برای نظام آمده بودند، هم به اصطلاح ضدانقلاب و اینها بودند، خب در چنین وضعیتی هیچ موردی پیش نمی‌آید. بعضی جاها می‌رفتند آتش می‌زدند و تخریب می‌کردند که جلوی این کارها باید گرفته شود.

فرار عاملین اصلی ترور شهید فخری زاده

وی با اشاره به ترور شهید محسن فخری زاده، اظهار داشت: آن‌هایی که عاملین اصلی بودند در همان چند ساعت اول بیرون رفته‌اند؛ اما این نیست که بگوییم رهاشده‌اند. بالأخره از برخی آن‌ها رد هم پیداشده است و دارد دنبال هم می‌شود. فردی که دست به چنین کاری می‌زند بالأخره خیلی از مسائل را برای خود حساب می‌کند. ما خیلی از افراد را بعد از مدت‌ها می‌آوریم؛ به این خاطر که باید موقعیتش پیش آید. نباید بی‌گدار به آب بزنیم که یک کاری را دنبال کنیم و بعد گرفتارتر شویم. وی گفت: اسرائیلی‌ها خودشان می‌دانند که اگر دست از پا خطا کنند در عرض چند ساعت نابود خواهند شد. من این را بلوف نمی‌زنم، واقعیت این است که رژیم اشغالگر قدس در مقابل حزب‌الله نتوانست بیش از 33 روز دوام آورد؛ این آخری در مورد غزه به دو روز رسید. به این روز افتاده‌اند.