سخنگوی رسمی ائتلاف عربی به رهبری عربستان به اظهارات وزیر خارجه کشورمان مبنی بر تعلل این کشور در تسهیل روند انتقال حسن ایرلو از صنعا به تهران واکنش نشان داد و اظهارات انتقادی مطرح‌شده علیه عربستان را در تضاد با اصول خواند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، سرهنگ ترکی المالکی، گفت: فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف صحبت‌های انتقادی، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در خصوص انتقال حسن ایرلو از یمن را دنبال کرد.

وی مدعی شد: فرماندهی ائتلاف عربی به دستور مقامات سعودی با در نظر گرفتن اصول بشردوستانه و احترام به میانجی‌گری عمان و عراق در کمتر از ۴۸ ساعت پس از اعلام وضعیت سلامتی حسن ایرلو، روند انتقال او را تسهیل کرد.

وی گفت: فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف تمام تسهیلات و مجوزهای لازم برای عبور را صادر کرد و از هواپیمای نیروی هوایی عراق مدل سی-۱۳۰ حمایت‌های لجستیک لازم را انجام داد. این دومین بار است که ائتلاف عربی به یک شهروند ایرانی کمک می‌کند و قبل از این نیز در سال ۲۰۱۹ نیروی هوایی عربستان یکی از افراد کشتی نظامی ساویز در دریای سرخ را به بیمارستانی در عربستان منتقل کرد و برای مدت طولانی برای درمان در آنجا ماند و بعدازآن با وساطت عمان توسط یک هواپیمای سعودی به مسقط منتقل شد تا به کشورش ایران بازگردانده شود. سخنگوی ائتلاف عربی هم‌چنین مدعی شد که عربستان به رفتارها و اصول انسانی خود ادامه خواهد داد.

دشمنان می‌دانستند ایرلو به دلیل جانبازی آسیب‌پذیر است

روز سه‌شنبه به دنبال درگذشت ایرلو حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان گفته بود: اتفاقی که در مورد ایرلو رخ داد این بود که ما چند روزی پیگیر بودیم که مجوزی از طریق یک کشور ثالث بگیریم که یک فروند هواپیما از طریق ایران یا کشور دیگری بتوانیم ایشان را سریع به بیمارستان مجهزی در ایران برای درمان منتقل کنیم. متأسفانه طرف سعودی در ارتباط با این موضوع خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی در این زمینه تعلل کردند. ما اعتراض خودمان را بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی به صورت رسمی اعلام می‌کنیم و درعین‌حال امیدواریم هر چه زودتر یمن در مسیر راه‌حل سیاسی بتواند از این جنگ خارج شود. حال دیروز جانشین فرمانده کل سپاه دراین‌باره گفت: دشمنان می‌دانستند که به خاطر آثاری که از دفاع مقدس در بدن شهید ایرلو وجود دارد، در برابر هر بیماری با سختی مواجه می‌شود اما برای انتقال وی به ایران کاری نکردند و ضمن تلاش مکرر پزشکان، وی به شهادت رسید.به گزارش تسنیم، سردار فدوی که در آیین تشییع پیکر شهید حسن ایرلو سفیر ایران در یمن سخن می‌گفت افزود: آنان در فرصتی که برای انتقال سفیر کشورمان که مریض شده بود و به لحاظ محاصره‌ای که از هر نظر انجام‌شده، امکان انتقال عادی وی نبود، این فرصت را هم نفهمیدند و در انتقال سفیر کشورمان هم برای نجات از این وضعیت بدی که دارند، کاری نکردند. گفتنی است پیکر شهید ایرلو پس از اقامه نماز توسط آیت‌الله صدیقی امام جمعه موقت تهران، در حرم مطهر امامزاده  صالح بن موسی(ع) تجریش به خاک سپرده شد.