در شرایطی که ایران به دنبال کسب ضمانت از آمریکایی‌ها برای بازگشت به برجام است، جمعی از جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا با طرح اتهاماتی علیه کشورمان در حال فشار بر دولت بایدن هستند تا دیپلماسی با ایران را کنار بگذارد.

 به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری -تحلیلی واشنگتن فیری بیکن، ١٧ عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای که به کاخ سفید داده‌اند با ادعای اینکه ایران اخیراً علیه منافع آمریکا در سوریه حمله پهپادی انجام داده است از جو بایدن، رئیس‌جمهور کشورشان خواستند تا دیپلماسی با تهران را کنار بگذارد.

این قانون‌گذاران به رهبری برایان استیل، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین در نامه خود بایدن را به نادیده گرفتن آنچه حملات خصمانه ایران علیه آمریکا و متحدانش در منطقه خوانده‌شده، متهم کرده و گفته‌اند که بایدن این کار را باهدف احیای توافق هسته‌ای ٢٠١٥ انجام می‌دهد.

آن‌ها در نامه خود با تکرار ادعاهای واهی مقامات واشنگتن علیه ایران آورده‌اند: درزمانی که تنش‌ها در خاورمیانه شدت یافته است این اقدام، پیام خطرناکی به دوستان و دشمنان ما مبنی بر این ارسال می‌کند که ما به برداشتن تحریم‌ها و مذاکره با بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم می‌پردازیم، درحالی‌که آن‌ها به ما حمله می‌کنند.

این اعضای جمهوری‌خواه کنگره همچنین خطاب به بایدن نوشتند: این حمله (پهپادی) یادآوری دیگری از این است که دولت شما با اولویت‌های اشتباهی برای ورود مجدد به توافق هسته‌ای با ایران تنظیم ‌شده است. اگر ایران تمایل دارد در شرایطی که مذاکرات در حال انجام است، که این‌گونه رفتار کند، احترامی که آن‌ها برای هر توافقی که حاصل شود را زمانی که جوهر آن خشک می‌شود، تصور کنید.

این نمایندگان در ادامه مدعی شدند که ایران به نیروهای آمریکایی و متحدان آن در خاورمیانه حمله می‌کند و درعین‌حال، فعالیت‌های هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد.

آن‌ها در نامه خود آورده‌اند: این تهدیدات ادامه دارد و دولت شما به تضعیف توانایی ما برای مبارزه با ایران از طریق برداشتن تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد. برایان استیل همچنین در گفت‌وگو با فری بیکن درباره این نامه تصریح کرد که تمرکز دولت بایدن بر دیپلماسی با ایران اولویت‌های اشتباهی را برای آمریکا تعیین می‌کند. وی افزود: دولت بایدن توانایی ما برای مقابله با ایران را تضعیف می‌کند، درحالی‌که تنش‌ها در خاورمیانه نیز افزایش می‌یابد. ما باید ایران را مسئول بدانیم.

تردید ایران نسبت به نیات طرف آمریکایی

اما در حالی‌ آمریکایی‌ها درباره مذاکرات با هم درگیر شده‌اند که حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان طی تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با اشاره به توافق صورت گرفته با هماهنگ‌کننده برجام در خصوص زمان برگزاری گفت‌وگوها با گروه ۱+۴، تأکید کرده که پیشرفت سریع گفت‌وگوها مستلزم آن است که طرف‌های اروپایی و آمریکا با اجتناب از زیاده‌خواهی و طرح خواسته‌های فرابرجامی، رویکردی واقع‌بینانه و سازنده درپیش‌گیرند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مدنظر دارد، تصریح کرد: ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرده که به هیچ‌وجه نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوها و لزوم بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان تردید داشت.

امیر عبداللهیان با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: اگرچه جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیات طرف آمریکایی تردید دارد، با این وجود چنانچه طرف آمریکایی به‌طور کامل به تعهدات خود بازگشته و مطالبات بیشتر نداشته باشد، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای همه تعهدات خود بازخواهد گشت.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این تماس با تأکید بر اهمیت احیای برجام، تصریح کرد که همه طرف‌ها و در وهله نخست ایالات‌متحده می‌بایست به تعهدات خود بازگردند. لاوروف همچنین یادآور شد که مسکو همواره بر لزوم توقف اقدامات مخرب آمریکا در قبال برجام تأکید داشته است.