یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اصلاح‌طلبان باید این واقعیت را در نظر بگیرند که ما در شرایط سال۹۲ نیستیم، گفت: حتما تصمیم انتخابات ۱۴۰۰ از ۹۲ متفاوت خواهد بود.

جواد امام در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از فردی غیر اصلاح‌طلب در انتخابات۱۴۰۰، اظهار کرد: کسانی که مطرح می‌کنند که شاید تحریم سال۹۲ دوباره تکرار شود، هزینه این هشت سال برای اصلاحات را نادیده می‌گیرند. البته تصمیم سال۹۲ اصلاحات برای حمایت از حسن روحانی درست بود ولی امروز دیگر جامعه چنین تصمیمی را از ما نمی‌پذیرد.

دبیرکل حزب مجمع ایثارگران با اشاره به اینکه اکثریت اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات معتقدند اگر کاندیدایی در انتخابات نداشتیم، مشارکت در آن موضوعیتی ندارد، تصریح کرد: مشارکت نکردن با شرکت نکردن متفاوت بوده و به معنای تحریم انتخابات نیست. مشارکت نکردن یعنی وقتی کاندیدایی در انتخابات نداریم، کسی را به مردم معرفی نمی‌کنیم نه اینکه مردم را تشویق کنیم که در انتخابات شرکت نکنند.

وی تاکید کرد: ما به دنبال مشارکت بالای مردم در انتخابات و استفاده آنها از حق قانونی خود یعنی رأی دادن هستیم اما حاکمیت هم باید شرایط مشارکت مردم را فراهم کند.

امام در پاسخ به این پرسش که آیا تفاوت دیدگاه‌ها در جریان اصلاحات منجر به اختلاف نخواهد شد، توضیح داد: ما دنبال دستیابی به تصمیم اجماعی هستیم نه اینکه در جریان اصلاحات وزن‌کشی کنیم. باید تصمیمی بگیریم که به نفع منافع ملی باشد. ما نمی‌توانیم برخلاف خواست مردم تصمیم بگیریم بلکه باید تصمیمی بگیریم که مورد پذیرش مردم باشد.

این فعال سیاسی همچنین درباره این دیدگاه حزب کارگزاران مبنی بر اینکه باید به هر قیمتی در انتخابات مشارکت کنیم، گفت: مشارکت در انتخابات حق طبیعی مردم است و ما باید تلاش کنیم تا این حق احیا شود اما بیهوده خواهد بود که بگوییم اگر حق ما در انتخابات نادیده گرفته شد باز هم در انتخابات مشارکت می‌کنیم. حزب کارگزاران هم به صراحت این را نگفته است، بلکه در حال بررسی گزینه‌های مختلف است. اخیرا محمد عطریانفر هم گفته است که حرف آخر را سید محمد خاتمی می زند.

امام در پایان درباره آخرین وضعیت نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اظهار کرد: این وظیفه را شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بر عهده گرفته  اما هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.