رئیس‌جمهوری در دیدار وزیر امورخارجه عراق با بیان اینکه ما همیشه به صورت واضح و آشکار در مواضع سیاسی نظر خود را اعلام کرده‌ایم، گفت: حضور نیروهای مسلح آمریکایی را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می‌دانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی دیروز شنبه در دیدار «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه امروز هم وحدت شیعیان و تعامل بین گروه‌های مختلف اعم از شیعه، ‌سنی و کرد در این کشور را یک اصل مهم تلقی می‌کنیم، خاطر نشان کرد: برای کمک به وحدت و انسجام عراق در کنار دولت و مردم این کشور هستیم.

روحانی با بیان اینکه ملت و دولت ایران، کشور عراق را دوست خود می‌داند و در مقاطع مختلف در کنار دولت و مردم عراق برای کمک به آنها حضور داشته‌اند، گفت: ما در مقاطع مختلف همواره حامی مردم و حکومت قانونی عراق بوده‌ایم و بهترین نمونه کمک به ملت و دولت عراق در جریان حملات تروریستی داعش در این کشور بوده است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ما همیشه نظر خود را به صورت واضح و آشکار در مواضع سیاسی خودمان اعلام کرده‌ایم، تأکید کرد: حضور نیروهای مسلح آمریکا در منطقه چه در عراق، چه افغانستان و چه کشورهای جنوبی خلیج فارس را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می‌دانیم.

روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای خروج آمریکا در منطقه نه وظیفه ما، بلکه وظیفه هر کشوری است که آمریکایی‌ها در آن حضور دارند، اظهار داشت: آنچه مجلس عراق و نمایندگان مردم این کشور در این زمینه تصویب کرده‌اند را گام مثبتی می‌دانیم که مورد احترام ملت عراق و مورد حمایت ماست.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در مسایل داخلی عراق و روابط بین گروه‌های عراقی، هیچ‌گاه به دنبال مداخله نبوده و نیستیم، خاطر نشان کرد: همواره اعتقاد داشته‌ایم که گروه‌های عراقی روابط خوبی برای حفظ و توسعه کشور خود داشته باشند.

روحانی با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و بویژه اقتصادی بر ضرورت تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور که در سفر مقامات ایران و عراق مورد تأکید و توافق قرار گرفته است، تصریح کرد.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: ما به عنوان مسئولان دو کشور، وظیفه داریم پایه‌های توسعه و تعمیق روابط در آینده

را مستحکم کنیم.

روحانی با بیان اینکه همچنان بر اراده قبلی خود در توسعه و تعمیق همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو ملت هستیم، ابراز امیدواری کرد که با سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران شاهد یک تحرک خوب همه جانبه در اجرای توافقات بین دو کشور باشیم.

توافقات قبلی دو کشور گام به گام اجرایی شود

وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام‌های گرم رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر این کشور به رئیس‌جمهور کشورمان از کمک‌های ایران به دولت و مردم عراق در مقاطع مختلف قدردانی کرد و گفت: از جمهوری اسلامی ایران که از روز اول در کنار مردم و دولت عراق بوده قدردانی می‌کنیم.

«فواد حسین» تلاش برای توسعه و تعمیق هرچه بیشتر روابط دو کشور و همچنین فراهم کردن زمینه عملیاتی شدن توافقات دو کشور از جمله درخصوص همکاری های مرزی، حمل و نقل و همچنین آماده سازی اروند رود برای توسعه همکاری های تجاری و داد و ستد میان دو کشور را از اهداف سفر خود به تهران عنوان کرد.

وی گفت: با تأکید نخست‌وزیر، کمیته تخصصی ویژه‌ای برای انجام مذاکرات و فراهم کردن زمینه اجرایی شدن توافقات دو کشور تعیین شده که اعضای این کمیته ظرف هفته‌های آینده به ایران سفر خواهند کرد.

وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه باید تلاش کنیم همه توافقات قبلی دو کشور گام به گام اجرایی شود بر توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تأکید کرد.

 آدرس تمام جنایات علیه مردم ایران کاخ سفید است

رئیس‌جمهور همچنین دیروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، به تحریم‌ها و فشارهای آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها اخیرا اعلام کردند که ده‌ها میلیارد دلار به ایران لطمه زدیم، آن‌ها با اقدامات تروریستی‌شان در این سه سال حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار به کشور ما لطمه زدند، حتی از اینکه مانع استقراض ایران در همین ایام کرونا شدند، هم خوشحال هستند.

وی افزود: مردم اگر می‌خواهند مسببان این مشکلات را نفرین کنند، آدرس مسببان کاخ سفید است، کسی به دلیل جدل‌های سیاسی و مشکلات سیاسی به مردم آدرس غلط ندهد. البته در مقابل همه این مشکلاتی که وجود دارد مردم ما خم نشدند، اما آن‌ها می‌بایست زندگی راحت‌تری می‌داشتند، اجناس و کالاها باید ارزان‌تر می‌بود و دلار هم باید یک قیمت منطقی می‌داشت.

روحانی بیان داشت: اینکه آمریکا تخلف و عهدشکنی کرده است را همه دنیا می‌گویند، شاید در گذشته ما یک حرف حق می‌زدیم و فقط چند کشور از ما حمایت می‌کردند اما اکنون دنیا از ما حمایت می‌کند، پس لعن و نفرین‌هایمان را به آدرس درست بفرستیم. منشاء تمام مشکلات مردم امروز از صهیونیسم، ارتجاع و تندروهای آمریکایی است. البته من شکی ندارم که آمریکا زانو خواهد زد و ملت ایران پیروز خواهند شد.

برای تهران برنامه‌های جدیدی داریم

روحانی بیان کرد: در زمینه تشدید مقررات ما روز پنجشنبه از کمیته امنیتی اجتماعی و کمیته بهداشتی درخواست کردیم که ظرف هفته جاری برنامه‌ریزی برای تهران بزرگ کنند و برنامه ویژه‌ای را آماده کنند و در مورد کسی که ماسک نمی‌زند به سادگی از آن عبور نکنیم؛ یعنی افراد باید به کسی خدمت دهند که دارای ماسک است و هرکسی که ماسک ندارد، نباید به او خدمت داده شود. همچنین خدمت‌دهندگان نیز باید ماسک داشته باشند و اگر خدمت‌دهنده پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکند، با او برخورد خواهد شد.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: همچنین یک وقتی بحث خدمت گرفتن نیست اما فرد رعایت نمی‌کند، این مورد را هم باید بررسی کنند که چگونه با او برخورد کنند، البته ما وسیله و ابزار به میزانی که بتوانیم تشخیص دهیم که چه کسانی بی‌ماسک یا باماسک هستند و اینکه تشخیص دهیم آن فردی که ماسک ندارد چه کسی است و برای آن هم مجازات در نظر بگیریم، داریم. این امکان و توانایی وجود دارد و باید بررسی شود و پیشنهادها طی روزهای آینده،  روز پنجشنبه به جلسه کمیته‌ها بیاید و بعد از آن در جلسه هفته آینده ستاد بررسی شده و در صورت تصویب با یک فاصله زمانی چند روزه اجرایی شود.

وی ادامه داد: اجرای این موضوع هم در ابتدا در تهران بزرگ انجام می‌شود و اگر دیدیم موثر بود، ممکن است در دیگر شهرهای بزرگ هم انجام شود. این هم از این جهت است که امروز در دنیا همه مجبور شدند با آن‌هایی که رعایت نمی‌کنند، برخورد کنند و مجازات و تنبیه در نظر بگیرند، البته این فعلا برای ماسک است و ممکن است چیزهای دیگر هم مشمول شود.

روحانی همچنین به اعطای برخی اختیارات به ستادهای استانی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: در این جلسه تصویب کردیم که ستادهای استانی بتوانند برای استان خود به مدت یک هفته برخی موارد را محدود یا تعطیل کنند. این موارد شامل همه مراکز تجمعی مانند مصلی‌ها، سینماها، پارک، تالار و هر جای دیگری که زمینه اجتماع افراد است، می‌شود. همه این اماکن طی یک لیست در اختیار استاندارها قرار می‌گیرد و اگر صلاح دیدند محدودیت یا تعطیلی را تصویب کرده و به تهران ارسال می‌کنند، در ستاد مرکز هم پس از بررسی کمیته امنیتی و انتظامی با تایید وزیر کشور و وزیر بهداشت، اجرایی می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اهمیت و اولویت تامین تجهیزات مورد نیاز کادر درمان، بیان داشت: حمایت از کادر درمان و تامین اقلام و محصولات بهداشتی مورد نیاز آنها از مهمترین اولویت‌های دولت است، ما هرکاری که بتوانیم برای کادر درمان انجام دهیم، انجام خواهیم داد و این جزو اولویت‌های ما است. تامین دارو و نیازمندی‌های بخش بهداشت و درمان مهم است و من خودم بر این نظارت می‌کنم.