سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به برخی ادعاها در باره خرابکاری و حملات سایبری علیه کشورمان، گفت: برعهده گرفتن غیررسمی یا بلوف‌های توخالی در انتساب هر حادثه‌ای که در کشور ما رخ می‌دهد توسط دیگران نشان‌دهنده اوج استیصال و دست بسته بودن آنهاست و آتش‌سوزی‌های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته است.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی در گفتگو با خبرنگاران افزود: آتش‌سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به امسال بوده است.

وی ادامه داد: هزاران حمله سایبری به صورت روزانه به زیرساخت‌های کشور می‌شود که چیز جدیدی نیست، اکثر این حملات بدون هیچ تاثیری توسط سامانه‌های پدافند و «تیم‌های واکنش به حوادث کامپیوتری»  ما دفع می‌شوند. در چندماه اخیر چند حمله سایبری با ابعاد گسترده‌تر هم به زیرساخت‌های کشور رخ داده که با تحلیل ابعاد و فناوری به کار رفته می‌توان گفت از ناحیه دولت‌ها پشتیبانی یا انجام شده است.

موسوی با بیان اینکه مهاجمان در این حملات به اهداف اصلی خود نرسیده‌اند، تصریح کرد: بررسی‌های فنی و الکترونیک فارنزیک توسط متخصصان داخلی انجام شده و دولت‌های حمایت‌کننده و هدایت‌کننده حملات (در بعضی موارد دولت حامی) به همراه گروه‌های مباشر این حملات شناسایی شده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، حجم ارتکاب به جرایم و اعمال نقض مقررات بین‌المللی که اکثر اعمال این مورد اخیر توسط دولت آمریکا صورت می‌گیرد یک مساله نگران‌کننده برای همه جهان است که جامعه بین‌المللی باید پاسخ مناسبی به آن بدهد.

موسوی در واکنش به خبری که در مورد دستور رئیس‌جمهوری آمریکا  برای حمله سایبری به ایران و چند کشور دیگر منتشر شده است؛ نیز تصریح کرد:  در مورد دستور آقای ترامپ خیلی طبیعی است که بگوییم از این پس هر حمله سایبری به ایران بشود مظنون اصلی دولت آمریکا خواهد بود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

وی ادامه داد: ما پیگیری بین المللی این دستور غیرقانونی و مجرمانه و اثبات مسئولیت دولت آمریکا را در دستور کار قرار خواهیم داد. همچنین حق را برای دفاع مشروع و پاسخ متناسب و مقتضی به تجاوز و لطمه به کشورمان را به حملات سایبری و غیر سایبری محفوظ می‌داریم.

موسوی در پاسخ به این پرسش که «آیا ایران پاسخی به این حملات داده یا قصد دارد که بدهد؟» نیز تصریح کرد: ایران حق خود در انجام عمل متقابلِ مناسب و متناسب را در زمان مقتضی محفوظ می‌داند. ما ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله‌ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ‌افزارها استفاده کنیم.  علاوه بر این، ما همه تلاش خود را به کار خواهیم بست تا مسئولیت بین‌المللی کشوری که آغازکننده یا تسهیل‌کننده چنین حملاتی باشد را اثبات کرده و آنها را در مقابل اعمال غیرقانونی خود پاسخگو کنیم.