رئیس‌جمهوری گفت: سمن‌ها هم برای تأثیرگذاری در جامعه و هم برای جذب امکانات جامعه باید برند خود را معتبر کنند.

حسن روحانی عصر دیروز در دیدار فعالان اجتماعی، خیرین و مدیران سازمان‌های مردم‌نهاد خیریه در سالن شهید بهشتی با اشاره به اینکه خیر و نیکوکاری و شر و انحراف همه انسان‌ها مرتبط به هم است، گفت: یک فرد مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند یک جامعه، یک شهر و ده‌ها نفر را مبتلا کند آنها نیز می‌توانند ده‌ها نفر دیگر را مبتلا کنند.

رئیس جمهوری با اشاره به گزارش وزیر بهداشت بیان کرد: در یک زندان یک فرد مبتلا ۱۰۰ نفر از ۱۲۰ نفر از زندانیان را مبتلا کرده است، خطر این ویروس این است یک یا دو نفر یک جمع بزرگ یک روستا و یک شهر را می‌تواند به بیماری مبتلا کند زیرا اپیدمی آن سرعت بالایی دارد و به دیگران منتقل می‌شود.

وی تصریح کرد: این لذت معنوی است شما فردی را نجات دادید منجی یک انسان بودید در چنین جامعه وظیفه‌ای در برابر اقشاری که دارای آسیب‌هایی هستند، داریم ممکن است آسیب‌هایی مثل اعتیاد پیدا کرده باشد از خانواده جدا شده باشد و یا باعث شده باشد یک فرزند وارد خیابان شده باشد و کارتون خواب باشد هر عاملی از جایی شروع شده و یک شخصی را در جامعه دچار یک مشکل کرده است اینجا وظیفه ماست که بیاییم به این گروه یاری و کمک کنیم.

 روحانی خاطرنشان کرد: اولین کاری که سمن‌ها باید انجام دهند تشویق مردم و آگاهی مردم است، یعنی به مردم باید بگویند شما می‌توانید و باید بیایید در کنار هم قرار بگیرید. این فریاد به گوش همه برسد و همه بدانند که در جامعه ما مشکل و معضل وجود دارد.

وی یادآورشد: البته یک سری معضلات هست که به نظر من در ظاهر جامعه ما نباید نمود داشته باشد و مقابله با آن وظیفه دولت‌هاست یعنی ما مثلا سر چهارراه می‌رویم یک بچه ای هست آنجا به عنوان تکدی ایستاده حالا دو نفر سه نفر یا پنج نفر شش نفر یا حالا به صورت باند هستند رییس دارند تشکیلات دارند برای خودشان. اینها کار دولت است که با آن مبارزه کند. ممکن است این بچه نیازمند باشد از روی نیازمندی رفته توی جمعی که او هدایت می کند اینها وارد باند شده اند یا نه حالا آمده سر خیابان و این شدنی است.

روحانی برند خیرین را بسیار مهم دانست و افزود: هلال احمر، یک نهادی عمومی است؛ کمک مردم و دولت و کمک‌های داخلی و خارجی می‌گیرد و شرایط خاص خود را دارد؛ کمیته امداد امام (ره) نهادی است که شرایط خاص خود را دارد که از دولت و مردم هم کمک می‌گیرد.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: بسیاری از موسسات هستند که هم اکنون از معلولان و فرزندان بی سرپرست نگهداری می‌کنند که از بخش خصوصی و خیرین هستند؛ بهزیستی هم به آنها کمک می‌کند. پس در این زمینه دولت و خیرین هم باید به میدان بیایند. یک مجمع خیرینی با نام نیک و قابل اعتماد برای مردم وقتی تشکیل می شود و فعالیت می‌کند به این معنا است که اعتماد عمومی را جلب کند تا مردم همه یاری کنند حال چه کمک انسانی و یا مالی و معنوی کنند. خیلی مهم است که سمن‌ها و خیرین مان به یک تیتر و عنوان قابل اعتماد برای همه برسند.

وی با تاکید بر این که برند سمن‌ها و خیرین باید معتبر بماند، افزود: وقتی یک خیریه و یا مرکز نگهداری سالمندان با یک نام تاسیس می شود باید به گونه‌ای باشد که همه به آن اعتماد کنند. آن مرکز جایگاهی می شود که هر فردی می‌خواهد نذری بدهد به آنجا می‌برد؛ ایجاد اعتماد بسیار مهم است.

روحانی تصریح کرد: سمن‌ها هم برای تأثیرگذاری در جامعه و هم برای جذب امکانات جامعه باید برند خود را معتبر کنند، برند اینگونه معتبر می‌شود که آن گروهی که برای تاسیس چنین موسساتی جمع می شوند، نگذارند افراد ناسالمی در جمع آنها قرار بگیرد. ممکن است فردی، خیر واقعی هم باشد، اما خدایی ناکرده بخواهد از این موضوع سوء‌استفاده کند. نباید  اجازه دهیم بگذاریم، به هر حال افراد مختلفی در جامعه داریم و باید در این موسسات افراد خیری که برای رضای خداوند فعالیت می کنند، حضور پیدا کنند.

رئیس‌جمهوری گفت: کار تحقیقاتی و کار عملی روی این موضوع انجام شد. هم دولت روی آن اهتمام ورزید هم خود رهبری جلسات متعددی گذاشتند. خود من هم جلسات متعددی گذاشتم وزیر کشور جلسات متعددی گذاشته است و می‌گذارد و در آن جمع نماینده سمن‌ها هم حضور دارند.  خیلی مهم است که ما ارتباط تنگاتنگی بین بالاترین شورایی که به ریاست رئیس‌جمهوری تشکیل شده است وجود دارد و با عنایت ویژه مقام معظم رهبری که خود ایشان هم سالی هفت جلسه خدمت رهبر معظم انقلاب بودیم که  همه مسئولان حضور داشتند.