رئیس‌جمهوری گفت: درخصوص کرونا اساسا قرنطینه محله و شهر را نداریم. تنها قرنطینه فرد مشکوک مطرح است. به هیچ عنوان نیز آماری که وجود دارد، کم و زیاد نمی‌کنیم؛ بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی هم نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی افزود: بنابراین مردم به این فکر نباشند که فروشگاهی یا شهری بسته می‌شود و یا قرنطینه عمومی ایجاد می‌شود.

وی یادآورشد: خوشبختانه در عرض یک تا دو هفته اخیر، تلاش‌های بسیار خوبی در بخش‌های پیشگیری، تشخیص، قرنطینه و درمان کشور انجام شده است. رئیس‌جمهوری اضافه کرد: نیازمند یک برخورد عالمانه با این مسئله هستیم و باید رفتار تخصصی و جدی داشته باشیم. به همین دلیل هم مسئولیت امر به ستادی واگذار شده که رئیس این ستاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. روحانی گفت: بنابراین در همه امور، هم از لحاظ آمار و ارقامی که باید به مردم منتقل شود و هم توصیه‌هایی که مردم باید گوش کنند و هم مراکزی که برای تشخیص و درمان وجود دارد باید به صورت متمرکز بدون توجه به شایعات به سخنان این مرکز توجه شود. وی در عین حال گفت: البته برای عبور از این مسأله ممکن است به یک، دو و یا سه هفته زمان نیاز داشته باشیم. گزارش‌هایی که تا دیشب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا داد، امیدوارکننده بودند.

کیت‌های تشخیصی تولید شده و در حال آزمایش است

رئیس‌جمهوری ادامه داد: امروز هم گزارشی دریافت کردم که کیت‌های تشخیص را که از خارج و از طریق سازمان بهداشت جهانی(WHO )   وارد می کردیم – که البته همچنان به روند آن ادامه می دهیم – توسط متخصصین داخلی ما هم تولید شده و درحال آزمایش است.  روحانی گفت: همه مراحل اولیه این کیت‌ها مثبت و قابل‌قبول بوده است و در نهایت ظرف امروز و فردا که به تأیید نهایی رسید می‌توانیم در ظرف مدت کوتاهی صدها هزار کیت، حتی میلیون‌ها از این کیت را تولید کنیم و در اختیار همه بیمارستان‌های کشور قرار دهیم که مردم خیالشان راحت باشد اگر موردی، شکی و تردیدی وجود دارد به راحتی پزشکان عزیز ما بتوانند به تشخیص نهایی برسند. رئیس‌جمهوری با بیان این که البته کاری که انجام می‌گیرد یک کار شبانه‌روزی، دقیق و علمی است، گفت: در مجموع روند کاهش مراجعه و پیشرفت در امر درمان را مشاهده می‌کنیم. یعنی اگر ۱۰۰ نفر در روزهای اولیه بستری بودند، از این ۱۰۰ نفر ممکن بود ۷، ۸ نفر از دنیا بروند امروز این رقم خیلی پایین آمده است زیرا بر این روند مسلط شدیم. هم به روند تشخیص و هم روند درمان مسلط شده‌ایم و باید این همکاری و هماهنگی را ادامه دهیم.

رئیس دولت دوازدهم  تأکید کرد: تشخیص اینکه جایی باید برای یکی، دو روز کمتر و یا بیشتر تعطیل شود، به عهده این ستاد است. هیچ استاندار، فرماندار و وزارتخانه‌ای مرجع این تشخیص نیست. یعنی اگر فردی بیمار است، تب دارد و علایم اولیه را دارد، باید مراقبت شود و وارد آن آموزشگاه و دانشگاه نشود. اگر کسی را دیدند و علامتی را دیدند بلافاصله آن را به پزشک منتقل کنند و مراقبت‌ها انجام گیرد.

 حضور در اجتماعات غیرضروری را کاهش دهیم

وی با بیان این که ما در جامعه هستیم و همه در کنار هم یک خانواده هستیم، گفت: البته همانطور که توصیه شده است، حضور در اجتماعاتی که نیاز و ضروری نیست باید کاهش یابد یا قطع شود. همانطور که برخی از برنامه‌ها و فوق‌برنامه‌ها را قطع کردند بخاطر اینکه مراقبت بیشتر شود. روحانی با تاکید بر اینکه در مراقبت و در امر بهداشتی نباید کوتاهی کنیم، افزود: وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تولیدی ما برای اینکه اقلام لازم را در اختیار مردم بگذارند باید همه توان خودشان را به کار بگیرند. رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنانش گفت: خوشبختانه در روزهای اخیر نیروی انتظامی و تعزیرات با احتکارکنندگان برخورد خوبی داشتند باز هم این برخوردها باید ادامه پیدا کند و نگذاریم که عدد کوچکی از مردم بخواهند از این امور سوء‌استفاده کنند. وی ادامه داد: بدتر و مهمتر از ویروس کرونا، ویروس ترس، اضطراب، تردید و بی‌اعتمادی در میان مردم است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تلفات کرونا بیشتر از آنفلوآنزا نیست، یادآور شد: ویروس آنفلوآنزا هر سال در دنیا می‌آید و هر سال هم کشته می‌گیرد. در سال‌های اخیر و در آمریکا، بین ۱۲ تا ۱۰۰ هزار کشته آنفلوآنزا بوده است.

 به هیچ عنوان‌ آمار را کم و زیاد نمی‌کنیم

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: همه مواد غذایی، مواد اولیه، حتی شوینده‌ها هم که این روزها مقداری کم بوده در روزهای آینده جبران خواهد شد و در انبارها و ذخایر وجود دارد و مردم هیچ گونه نگرانی از این نظر نداشته باشند. وی اضافه کرد: البته همه باید به طور فردی مراقبت کنیم دستورهای بهداشتی را همانطور که توصیه می‌شود، مراعات کنیم. صدا و سیما هم به عنوان مرجعی است که باید به مردم آموزش و اطلاعات صحیح بدهد.

روحانی در ادامه تصریح کرد: به هیچ عنوان آماری که وجود دارد، نه کم می‌کنیم نه زیاد می‌کنیم و نه بزرگ‌نمایی و نه کوچک‌نمایی می‌شود. رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: مردم باید کاملاً اعتماد داشته باشند که آمار و ارقام به دقت برای آنها بیان خواهد شد و از این نظر نگرانی نداشته باشند. رئیس‌جمهوری بار دیگر از پزشکان و پرستاران و کادر بیمارستانی به دلیل آمادگی، حضور، فعالیت و ایثارشان در این روزها که ادامه هم خواهد یافت، تشکر کرد.

 کرونا نباید تبدیل به سلاح دشمنان شود

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه کرونا نباید تبدیل به سلاح و اسلحه دشمنان شود، گفت: آمریکایی‌ها و دشمنان ما در طول دو سال گذشته با تحریم و تبلیغ‌شان همواره خواستند در این کشور، تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد و مردم در رنج قرار بگیرند. وی تصریح کرد: این مسأله ویروس بهانه جدیدی دست معاندین نشود که کار، فعالیت و تولید متوقف شود؛ البته مراقبت‌های بهداشتی سر جای خودش است؛ اینجا هم که می‌آییم جمع می‌شویم اگر وزارت بهداشت به ما گفت قبل از ورود به جلسه باید دست‌مان را با صابون بشوییم این کار را می‌کنیم؛ یعنی هر چه وزارت بهداشت به ما بگوید انجام می‌دهیم. روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نمی‌شود دولت را تشکیل ندهیم، مشورت نکنیم، تصویب نکنیم، کار مردم را حل نکنیم. همانطور که در بیمارستان‌ها که خط مقدم است، پزشکان و پرستاران ایثارگرانه کار می‌کنند؛ همه مردم، فعالین تولید و کارخانجات همه کار می‌کنند و این کار باید ادامه پیدا کند.

مراقب ویروس ترس فوق‌العاده باشیم

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: نباید بگذاریم آمریکا ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند، به نام تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی و ترس فوق‌العاده؛ این توطئه‌ای است که امروز در تبلیغات خارجی هم می‌بینید؛ اخیراً یکی از مسئولین رده بالای آمریکا هم راجع به کرونای ایران حرف زده است؛ خودشان آنجا در آمریکا گرفتار کرونا هستند. در آنفلوآنزا ۱۶ هزار کشته دادند، اما  روی خود را به سمت ایران چرخانده‌اند و با مردم ایران صحبت می‌کنند.  روحانی تصریح کرد: هر کسی می‌خواهد در اینگونه مواقع اظهارفضل بفرماید، مرجع مشخص کردیم، فاضل در کشور زیاد داریم؛ اما مرجع همین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و مرجع دوم نداریم.

نیازمند یک برخورد عالمانه با مسأله کرونا هستیم و باید رفتار تخصصی و جدی داشته باشیم. به همین دلیل هم مسئولیت امر به ستاد ملی کرونا واگذار شده که رئیس این ستاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است

مقام معظم رهبری چارچوب بودجه را تأیید کرده‌اند

وی در خصوص بودجه سال ۹۹ کل کشور خطاب به نمایندگان که روزهای پایانی و هفته‌های پایانی کار خود را می‌گذرانند، گفت: بودجه سالانه برای مردم ما بسیار مهم است. اولاً نمایندگان محترم توجه دارند قبل از اینکه بودجه در دولت مطرح شود ما کلیات بحث را در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه بحث و  مطرح کردیم و چارچوبی را تصویب کردیم. مقام معظم رهبری آن چارچوب را تأیید کردند بر مبنای آن چارچوب آمدیم در دولت لایحه را تصویب کردیم و خدمت نمایندگان فرستادیم.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: خوشحالم که این لایحه با تدبیر نمایندگان و ریاست محترم مجلس به کمیسیون تلفیق برگشت ان‌شاء الله امیدواریم آنها دقت‌شان را بکنند ما هم در خدمت آنها هستیم تا این لایحه بودجه سریع‌تر برای سال آینده به تصویب برسد.

 بودجه بر مبنای واقعیت‌ها تنظیم شده است

وی در ادامه با بیان اینکه ما بودجه را بر مبنای واقعیت‌ها در نظر گرفتیم، گفت: در بودجه دنبال این بودیم که زندگی مردم، کارمندها و بازنشسته‌های ما طبق روال انجام بگیرد و خواستیم مبارزه با فقر را در این لایحه ادامه دهیم. مسأله مهم اشتغال، بودجه بخش‌های عمرانی، کمترین اتکا به نفت و ... را هم در این بودجه مدنظر قرار دادیم.

روحانی تصریح کرد: دولت همه زحمت خودش را در این زمینه کشیده، بودجه را آماده و همه روال را طی کرده و حتی جاهایی که لازم بوده مجوزهای لازم را گرفته و خدمت مجلس داده است. از مجلس عزیز هم توقع داریم که بودجه را سریع‌تر نهایی و تصویب کند.

تشخیص اینکه مرکزی باید برای یکی، دو روز کمتر و یا بیشتر تعطیل شود، به عهده ستاد ملی مبارزه با کروناست. هیچ استاندار، فرماندار و وزارتخانه‌ای مرجع این تشخیص نیست

 رئیس‌جمهوری ابرازامیدواری کرد، نمایندگان به وزیر پیشنهادی برای وزارت کشاورزی  هم رأی مثبت دهند و دولت بتواند با تکمیل کابینه به کارش ادامه دهد.

ستاد بحران آماده مقابله با سیل احتمالی است

روحانی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به پیش‌بینی وقوع سیل در برخی استان‌های کشور گفت: امسال، آمادگی‌ها خیلی بیشتر از پارسال است و وزارت نیرو، تنظیم سدها را بهتر از پارسال با احتیاط بیشتری مدنظر قرار داده است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ستاد بحران کاملاً آماده است، گفت: استاندارها و فرماندارها پای کار هستند. با برخی از استاندارها صحبت کردم آقای وزیر کشور به طور منظم آن را دنبال می‌کنند و آمادگی کامل وجود دارد.