سخنگوی دولت گفت: کاستی‌ها و مشکلاتی در مقابله با ویروس کرونا وجود دارد، اما تا امروز در اطلاع‌رسانی با صداقت رفتار کردیم؛ شاید در روزهای آینده بمب‌های خبری از کشورهای منطقه شاهد باشیم، کشورهایی که در زمینه آمار مبتلایان پنهان‌کاری کرده بودند.

به گزارش ایرناف «علی ربیعی»، عصر سه‌شنبه در خاتمه نشستی که با حضور تولیدکنندگان اقلام بهداشتی و درمانی از جمله ماسک و مواد ضدعفونی کننده در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: اقدامات جدی و سختگیرانه، اما اطمینان‌بخش و حل‌کننده‌ای در خصوص کرونا اتخاد شده و ایجاد آرامش در جامعه را دنبال می‌کنیم.

ضدعفونی‌کننده‌ها و ماسک افزایش قیمت نخواهند داشت

ربیعی تاکید کرد: با آرامش، اعتماد به یکدیگر، اعتماد به دولت و اعتماد به نظام بهداشتی می‌توان از این مسئله نیز عبور کرد.

 وی یادآور شد: رفتار مصرف‌کنندگان در روزهای گذشته موجب مصرف بیش از اندازه و تقاضای کاذب برای برخی اقلام شد؛ همچنین سوداگری و سو استفاده برخی در جامعه مشکلاتی را به وجود آورده است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: اکنون مواد شوینده با سه برابر نیاز کشور امکان تولید دارد و تلاش حداکثری همه تولیدکنندگان، در راستای رفع نیاز داخل و حتی صادرات است.

وی گفت: اکنون جلوی بخش صادرات مواد و اقلام مورد نیاز جامعه گرفته شده است و برخی شرکت‌ها متعهد شده‌اند تا ۷۲ ساعت آینده در موضوع ضدعفونی کننده‌ها بازار را اشباع کنند.

ربیعی تأکید کرد: هیچ افزایش قیمتی در ضدعفونی کننده‌ها و ماسک وجود نخواهد داشت و حتی یکی از شرکت‌ها به صورت داوطلبان توزیع رایگان ماسک را تعهد کرده است و حداقل در چند ماه آینده هیچ افزایش قیمتی در این حوزه نخواهیم داشت.

بازار را با تقاضای کاذب،  ملتهب نکنید

وی بر توزیع مناسب اقلام برای مقابله با سوداگری تاکید کرد تا کاسبان کرونا را نا امید کرده و از نگرانی مردم بکاهیم.

این مقام مسئول از تولید سه شیفت برخی کارخانجات و وجود اضافه ظرفیت تولید به عنوان خبرهای خوش در این حوزه یاد کرد و گفت: ارز دولتی برای سال آینده برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده است. وی همچنین بر لزوم پرداخت بدهی‌های واحدهای تولیدکننده تاکید و خاطرنشان کرد: پنج هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی های این حوزه از سوی سازمان تامین اجتماعی تقبل شده است. ربیعی بیان داشت: مواد اولیه تولید لباس و ماسک با استانداردهای بالا در کشور وجود دارد. وی از مردم درخواست کرد تا همه با هم در شرایط بحران فداکاری داشته، در رفتار مصرفی خود توجه داشته باشند و بازار را با تقاضای کاذب دچار التهاب نکنند.