رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه در نشست خبری مشترک با رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم دیالوگ و گفت‌وگو بین ایران و روسیه تاکید کرد و گفت که عدم دخالت ایران و روسیه در امور یکدیگر باعث نتیجه بخش بودن این شراکت بوده است.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در این نشست با اشاره به سفر رئیس دوما به همراه اعضای کمیسیون‌های دوما و دولت روسیه به ایران برای گسترش زمینه همکاری‌های اقتصادی گفت: با توجه به تغییرات مهمی که در روسیه در حال انجام است و بار زیادی بر دوش دوما وجود دارد ایشان به ایران سفر کردند.

وی افزود: مذاکرات خوبی در زمینه مسائل بین المللی و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای، حل و فصل مسائل منطقه، امنیت پایدار در منطقه و همکاری‌های ایران و روسیه صورت گرفت و بحث‌های در زمینه توسعه روابط اقتصادی در ابعاد مختلف و سرمایه گذاری‌های گوناگون نیز انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برداشت من این است که این جلسه کمک بسیار خوبی به تحقق روابط راهبردی بین ایران و روسیه خواهد کرد لذا از ایشان و همکارانشان تشکر می‌کنیم. رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه نیز در نشست خبری مشترک خود با لاریجانی گفت: از آقای لاریجانی مهمانوازی و دعوت ایشان برای سفر به تهران تشکر می‌کنم؛ سفر ما خیلی طولانی نیست، ولی توانستیم از فرصتی که ایجاد کردیم بهترین استفاده را برای بررسی مسائل مختلف داشته باشیم و مواضع خود را هر چه بیشتر در چارچوب همکاری‌های پارلمانی نزدیک کنیم. ویاچسلاوف والادین ادامه داد: ما مسائل گوناگونی را من جمله توسعه روابط تجاری و اقتصادی بررسی کردیم و مسائلی در چارچوب کمیسیون مشترک بین مجالس ایران و روسیه بررسی خواهد شد. امیدواریم در آینده این روند ادامه یابد. ما همکاری‌های متنوعی داریم که باید در آینده از آنها استفاده کنیم و آنها را هر چه بیشتر فعال کنیم و درک بهتری نسبت به تامین منافع یکدیگر داشته باشیم. وی ادامه داد: ما باید زیربناهای قانونی لازم را فراهم کنیم تا تصمیماتی که در سطح رهبران دو کشور اتخاذ شده بتواند روی این زمینه‌های قانونی به خوبی پیش برود. رئیس دومای دولتی روسیه خاطر نشان کرد: ما باید روابط بین کمیته‌های متناظر را هر چه بیشتر توسعه دهیم. ما با چالش‌های مشترک مختلف رو به رو هستیم و می‌توانیم از طریق همکاری بین المجالس بر آنها فائق بیایم. باور داریم گفت‌وگوی بین پارلمانی باید هر چه بیشتر و موثرتر ادامه یابد و پیشنهادهای مختلف بررسی شود.

وی اضافه کرد: همانطور که قبلا تاکید کردم روابط بین کمیسیون‌های متناظر دو پارلمان باید تعمیق یابد؛ چرا که این مسئله اجازه می‌دهد نه تنها همکاری پارلمانی بلکه همکاری‌های دو کشور در سایر موارد من جمله در زمینه تجاری هم مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

والادین با تاکید مجدد بر لزوم دیالوگ و گفت و گوی بین ایران و روسیه گفت: ما دو شریک پایبند به اصول برابری و به دور از استاندارد دوگانه هستیم و به اصول عدم دخالت در امور یکدیگر نیز پایبندیم. به همین خاطر است که شراکت ما نتیجه بخش است. امیدوارم سایر کشورها هم از این نوع شراکت الگوبرداری کنند. ما احترام زیادی برای روابط دو کشور قائلیم و بر این باوریم که روابط دو کشور باید در چارچوب احترام متقابل، اطمینان به یکدیگر و امید به آینده ادامه یابد.

رئیس دومای دولتی روسیه اضافه کرد: ما در جلسه قبلی کمیته مشترکی بین مجالس ایجاد کردیم که جلسه آن در روسیه برگزار شد، این بار جلسه در تهران برگزار شد و این روابط در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در پایان ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی ایران گفت: امیدوارم دیالوگی که شکل گرفته به صورت موثر ادامه یابد و به ما برای پیشبرد اهداف و فائق آمدن بر چالش‌های مشترک کمک کند.